Dráma az összetett menők között: bukások sorozata a Tour de France 3. szakaszán

A Tour de France 3. szakaszán több összetett menő is hátrányba került a bukások miatt. Thomas, Gesink, Roglic, Haig, Ewan, Sagan a nagy nevek közül, akik komolyan odaverték magukat a szakasz során. A sprintet az Alpecin-Fenix csapata uralta, Tim Merlier magabiztosan nyerte a mezőnyhajrát.

© A.S.O./Charly Lopez

A Tour de France 3. szakasza szintkülönbség szempontjából nem ígérkezett nehéznek, a 182,9 km mindössze két 4. kategóriás buckát kellett “megmászni” a mezőnynek. Viszont a befutót egy lejtő előzte meg, ami a biztonság tekintetében nagy kétségeket támasztott, ezért az összetett menők csapatai arra kérték a szervezőket, hogy az utolsó 3 km-re vonatkozó szabályokat terjesszék ki egészen 8 km-ig (erre a szervezők nem adtak választ).

A szakasz elején gyorsan kialakult a nap szökése, amiben ismét ott volt Ide Schelling, aki csak azért szökött, hogy alanyi jogon viselhesse holnap a pöttyös trikót. Miután a terve sikerült otthagyta a többieket és visszaállt a mezőnybe. 3 perc fölé nem ment a szökevények előnye, a sprinterek csapatai rövid pórázon tartották a szökést.

Az első drámai történés a szakasz 37. km-nél jött el, ahol többek között Geriant Thomas és Robert Gesink került bukásba és sérült meg komolyabban. A Jumbo-Visma kerékpárosa nem tudott visszaülni a kerékpárjára és Thomas is elég rondán festett, nem úgy tűnt, hogy folytatni fogja a versenyt. Nagy nehezen, de visszaült a kerékpárjára és a vállát is visszatették a helyére, és a csapattársa segítségével vissza tudott zárkózni a mezőnyre. A Jumbo-Vismából újra Tony Martin ütötte meg magát jobban, de a német bringás elpusztíthatatlanként folytatta a versenyt.

A szökevények mindent beleadtak, de a hazaérési esélyük a nullát közelítette, az utolsó 20 km-en már a nyakukon volt a mezőny. 10 km-rel a cél előtt jött el a következő nagy versenyzőket érintő bukás, Primoz Roglic a verseny másik nagy esélyese esett el és vizuálisan komolyabb sérüléseket szenvedett, de a legnagyobb probléma a szlovén számára, hogy mivel közel volt a cél így már nem várták meg és egy perces hátrányba került. A 3 km-en kívül újabb nagyobb bukás történt, ahol Jack Haig maradt az úton és fel kellett adnia a versenyt. Pogacar is érintett volt, bár ő nem esett el, de nem tudott tovább menni egy ideig ezért ő is időhátránnyal fejezte be a szakaszt.

A sprint az Alpecin-Fenixről szólt, ahol még a sárga trikós Mathieu van der Poel is beszállt a felvezetésbe, az utolsó km-en még 2 embere volt Tim Merliernek, Philipsen volt az utolsó felvezető ember, akit kb 200 m-rel a cél előtt előzött meg Merlier. Ewan és Sagan próbálták tenni a kereküket Merlierre, de egyelőre tisztázatlan körülmények miatt mindketten elestek. Ewan fel sem tudott kelni, a mentővel távozott a pályáról. A szakaszt természetesen Merlier nyerte, Philipsen pedig a második helyen gurult át a célvonalon.

Az összetettben a jelenlegi (még változtathatnak rajta a versenybírók) állás szerint Carapaz jött ki legjobban ebből a helyzetből, míg Thomas, Pogacar és Roglic is időt vesztettek, az utóbbi ráadásul elég sokat.

A 2021-es Tour de France útvonala (szakaszok, szintrajzok)