XCO világkupa Albstadt 2021: francia dominancia; Vas Kata Blanka 3. U23-ban!

A 2021-es szezon első megmérettetésére Németországban került sor. A rendhagyó olimpiai évben külön verseny folyik a repülőjegyekért Tokióba.

Albstadt jól bejáratott helyszín, a tavalyi kaotikus évet követően ismét visszatértek ide a világ élvonalába tartozó mountain bike versenyzők.

A hét közbeni ítéletidőt követően a program pénteken az XCC versenyekkel vette kezdetét. A formátum pont ezen a pályán debütált 2018-ban, a rövid 20-25 perces futamok végeredménye dönti el a vasárnapi XCO futam rajtrácsát, továbbá világranglista és UCI pontok is járnak a legjobbaknak.

Pauline Ferrand-Prevot az élen – @Bartek Wolinski/RedBull Content Pool

A nőknél Rebecca McConnell (Primaflor Mondraker) állt a mezőny élére a startot követően, de az elmúlt két év világbajnokai, Kate Courtney (Scott SRAM) és Pauline Ferrand-Prevot (Absolute Absalon) kontroll alatt tartották a mezőnyt. A legfőbb támadást a rövid versenyek specialistája, Linda Indergand (Liv Cycling) indította, jelentősen el is tudott szakadni a mezőnytől, végül egyedül a regnáló világbajnok érte utol, a sprintet Ferrand-Prevot nyerte. Harmadikként a jelenleg csapat nélkül versenyző Annie Last zárt. Benkó Barbara (Maloja Pushbikers) a 24. helyen fejezte be a futamot.

A csodagyerek van der Poel és a legenda Schurter akcióban – @Bartek Wolinski/RedBull Content Pool

A férfiaknál a szupersztár Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) vitte el a showt. 2 év kihagyás után megnyerte első MTB versenyét, brutális támadásait senki nem tudta leszakadás nélkül teljesen lekövetni. Másodikként Victor Koretzky (KMC Orbea) zárt, míg harmadik Nino Schurter (Scott SRAM) lett, aki láthatóan ismét jó formában indul neki a szezonnak.

Albstadt XCO 2021

Az albstadi pálya, ahogy a korábbi években is, inkább a régi iskolát képviselte, hosszabb egybefüggő emelkedők és gyors lejtők jellemezték. A versenyzőkre körönként 275 méter szintemelkedés várt.

Szombaton rendezték az U23-as XCO futamokat, ahol a nőknél Vas Kata Blanka révén kiváló eredmény született, aki a bronzérmet szerezte meg. Buzsáki Virág 14., míg Schmidel Regina 27. lett.

Loana Lecomte toronymagasan nyerte a felnőtt nők futamát

A felnőtt nők 5 körös vasárnapi futamában Anne Terpstra (Ghost) jött el a rajtból a legjobban, de Loana Lecomte (Massi) az első emelkedő átvette a vezetést és hibátlan versenyt futva, gyakorlatilag rajt-cél győzelmet aratott, akárcsak tavaly Csehországban.

Mögötte Pauline Ferrand-Prevot szintén szólóban teljesítette a versenyt, nem tudott felérni honfitársára, de ezüstérme nem forgott veszélyben.

Női dobogó: 2. Ferrand-Prevot; 1. Lecomte; 3. Batten

Az utolsó dobogós helyért nagy csata alakult ki a két amerikai, Haley Batten (Trinity Racing) és Courtney között. Végül az elsőéves felnőtt Batten megelőzte tapasztaltabb honfitársát.

Benkó Barbara a 34. helyen ért célba.

A férfiak 6 körös versenyét már-már szokásos módon Henrique Avancini (Cannondale) kezdte erősen, majd Mathieu van der Poel csatlakozott hozzá és elszakadtak a mezőnytől. A gyors kezdés viszont minden bizonnyal visszaütött, ugyanis amikor a Nino Schurter vezette üldözősor utolérte őket, egyikük sem tudott tartósan ott ragadni.

Thomas Pidcock (Ineos Grenadier) külön harcot vívott, a 11. sorból jött fel, az első körben már a 20. pozícióban láthattuk, a harmadik körben pedig már a mezőny élén. A nagy tempó valószínűleg rajta is kifogott, kissé visszaesett és az 5. helyen ért célba.

Férfi dobogó: 2. Schurter; 1. Koretzky; 3. M. Flückiger

Az első hely sorsa végül Victor Koretzky, Nino Schurter, Ondrej Cink (Kross Orlen) és Mathias Flückiger (Thömus RN) között dőlt el. Utóbbi ugyan rendkívül jó formában volt és 2019-ben nyert is ezen a pályán, most elpártolt tőle a szerencse, ugyanis az utolsó körben meghibásodott a dropper post, így szinte végig kiállva tette meg a verseny végét, ami így a harmadik helyre volt elég. Koretzky és Schurter sprinteltek a győzelemért, ezúttal a francia versenyző bizonyult erősebbnek, ezzel első világkupa sikerét aratva. Megérdemelt elsőség volt ez a javából, a korábbi junior világbajnok nagyon érett, okos versenyzést mutatott, kevés kockázatot vállalt, nem pazarolt feleslegesen energiát és a legjobb pillanatokban reagált a támadásokra.

A magyarok közül Parti András a 78., míg Palumby Zsombor a 117. helyen értek célba.