fbpx

Hogyan telepítsünk öntözőrendszert? Íme 4 hasznos tipp

A kerti növények szó szerint szomjaznak a gondoskodásra, ami esetükben a rendszeres öntözést jelenti. No de ma már modern világot élünk, így a locsolókannát ideje lecserélni a sokkal praktikusabb, kényelmesebb és nem mellesleg idő- és költséghatékonyabb öntözőrendszer használatára.

Ennek a telepítéséhez pedig nem szükséges kertépítő mérnöki diploma sem, csupán alapszintű barkácstudás és persze némi kreativitás. 

  1. Határozzuk meg a kert méretét!

Mielőtt elrohannánk az első kertészeti áruházba beszerezni a rendszer kellékeit, nem árt tudnunk, hogy egyáltalán miből mennyire lesz szükségünk. Ehhez pedig ismernünk kell kertünk pontos méreteit. Hiszen igazán kellemetlen, amikor a rendszer össszeállításakor jövünk rá, hogy túl rövidek a tömlők, és a kert vége szárazon marad. 

A legelső lépés tehát az legyen, hogy végezzünk méréseket, és számoljuk ki kertünk alapterületét. Ez kulcsfontosságú lesz a szükséges alapanyag mennyiségének meghatározásához. 

  1. Térképezzük fel a kert sajátosságait!

Az alapterület csak a kiinduláshoz kell, de legalább ugyanilyen fontos a kert jellemzőinek felmérése. Azaz hol és milyen növények találhatóak benne, és melyik milyen vízigénnyel rendelkezik. Ez utóbbit nem érdemes figyelmen kívül hagyni, hiszen nyilvánvalóan sem túlöntözni, sem kiszáradni hagyni nem szeretnénk őket. 

Ugyanígy érdemes azt is megfigyelni, hogy a kert mely részeit mikor és milyen hosszan süti a nap, hogy ehhez mérten tudjuk kialakítani az öntözési “menetrendet”. 

  1. Szerezzük be a szükséges eszközöket!

Ha a tervezéssel megvagyunk, akkor jöhet a megvalósítás, azaz az öntözőrendszer kellékeinek beszerzése. Amire biztosan szükségünk lesz: locsolótömlők, csatlakozók, toldók, esőztetők, a kézi öntözéshez pedig öntözőfejek, amiket megrendelhetünk a Fiskars & Gerber termékek webáruházából is.

Ha teljesen automata rendszert akarunk, akkor mindezek mellé még vásároljunk egy időkapcsolót is, amit csak be kell programozni, és a rendszer emberi beavatkozás nélkül végzi majd a dolgát. Ez különösen hasznos akkor, ha nem akarunk hajnalok-hajnalán felkelni, hogy megöntözzük a kertet, esetleg a nyaralás alatt sem szeretnénk hagyni, hogy a növények kiszáradjanak. 

  1. Állítsuk össze, és próbáljuk ki az öntözőrendszert!

Itt az ideje, hogy az elméletet végre átültessük a gyakorlatba, és megnézzük, mit tud a rendszerünk valójában. Az előzetes tervek alapján telepítsük a kellékeket, majd tartsunk egy “tesztüzemet”, amikor alaposan megfigyeljük, hogy jól működik-e a rendszer, és a növények valóban megkapják-e a nekik szükséges vízmennyiséget.

Ha minden a legnagyobb rendben, akkor nyugodtan hátradőlhetünk, most már csak használni kell a rendszert. Ha viszont valami mégsem sikerült jól, akkor mindig ott a lehetőség, hogy egy kicsit alakítsunk rajta, hogy az öntözőrendszer a kertész és a kert igényeit is maradéktalanul kielégíthesse.

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo