fbpx

A különleges japán kések titkai

A japán kések a japán konyha speciális, nélkülözhetetlen eszközei. Ebben az országban a tálalásnak, az ételek formájának, állagának évszázados hagyományai vannak. Az alapanyagokat a konyhai előkészítés során több száz formára vágják, természetesen mindezt professzionális eszközökkel végzik.
Milyen japán kések vannak, mi jellemzi őket?

A japán késekből az Extrametál.hu webáruházban is széles kínálat érhető el. A japán kések rendkívül speciálisak, a leggyakrabban előforduló kések a következők:

  • Deba – ezt a kést halak bontásához és filézéséhez használják. Vastag, széles és erős pengéjű kés, amellyel akár a halcsontokat is el lehet vágni. Többféle méretben létezik, ezek a halak nagyságához igazodnak.
  • Gyuto (gjúto) – a gjúto kés egy sokoldalú, professzionális konyhakés, amely kétoldali élezéssel, vékony, keskeny pengével rendelkezik. Eredetileg a marhahús feldolgozásra használták, és kivételes alapanyaga és drágasága miatt csak a szakácsok használták. Háztartási célokra szánt változata a “Santoku” (szántoku), ez rövidebb pengével és lekerekített csúccsal rendelkezik – halat, húst és zöldségeket lehet vágni vele.
  • Yanagi – a jánági késeket a hajszálvékony szasimi szeletek vágására fejlesztették ki – a vékony, hosszú, nagyon keskeny penge teszi kivételessé ezt a speciális késtípust.
  • Usuba (uszuba) – ezt a bárdra hajazó, széles téglalap alakú, vékony pengével ellátott kést profi szakácsok használják a különféle zöldségek előkészítésére.
  • Menkiri – a metélt tészták precíz, gyors kézi darabolására használják ezt a különleges formájú kést.
  • Unagisaki (unágiszáki) – speciális eszköz a japán kabayaki bárokban, ahol grillezett tengeri angolnát dolgoznak fel vele.

A legrégebbi japán kések

A Nara korból kerültek elő a legrégebbi japán kések leletei, de feltehetően már előtte is használtak késeket, amik Kínából származhattak. Ezek leginkább hosszú, keskeny pengéjű darabok voltak, és a katana kardokra emlékeztettek.

A gasztronómia fejlődése az Edo korban életre hívta a kések forradalmát, ebben az időben számos kést találtak fel, és a legalapvetőbb darabok, mint amilyen a yanagi, a deba, vagy a nakiri ekkortól kerültek be a mindennapi használatba. A kifejezetten marhahús feldolgozására készült ‘gyuto’ (gjutó) kés a Meiji korban jött létre.

Miután a Showa korszakban a vörös hús fogyasztása megnövekedett, és elterjedtek a nyugati eredetű ételek, megszületett a ‘bunka’ kés – ami a santoku’ kés közvetlen elődje, Ez egy multifunkciós vágóeszköz volt.

A japán kések anyaga

Eleinte az összes japán kés edzett acélból készült. Ezeket még napjainkban is gyártják kézi kidolgozással, fenntartva a régi hagyományokat. A kasumi (kászumi) a másik, már sokkal modernebb technológiájú penge, ebben egy lágyabb fémet és egy kemény acélt vagy acélötvözetet kovácsolnak össze, aminek eredményeképpen egy könnyebben használható, rugalmasabb pengét kapnak. Ezek az eszközök viszonylag drágák, de professzionálisak. Vásárolj te is japán késeket, és használd őket rendeltetésszerűen – a biztonsági előírásokat betartva!

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo