fbpx

Hogyan hathat a kevés alvás üzleti sikereinkre?

A legtöbb felnőtt embernek minden este legalább 7 óra alvásra lenne szüksége, de még jobb, ha ennél többet tudunk pihenni. A mennyiség mellett pedig a minőség is számít: a pihentető, nyugodt álommal töltött éjszakák ugyanis alapvetőek a szervezet regenerálódása szempontjából. Ha ezek nem teljesülnek rendszeresen, az rányomja majd a bélyegét a mindennapjainkra is.

A következőkben megnézzük, hogy a nem megfelelő alvási minták miképpen hatnak ránk a hétköznapokban, és hogyan befolyásolják a munkahelyi teljesítményünket – ezáltal pedig az üzleti sikereinket.

Mi történik, ha nem alszunk eleget?

Amikor nem tudunk eleget aludni, vagy éppen az éjszaka folyamán sokszor felébredünk, nyugtalanul forgolódunk az ágyunkban, akkor a szerveink nem tudnak kellően regenerálódni. Ennek okára a helyreállító (resztoratív) szemlélet világít rá: eszerint a testnek alvásra van szüksége ahhoz, hogy helyreállítsa magát, az alvás folyamata ugyanis lehetővé teszi a sejtek helyreállítását és újratermelődését. 

Ha ez kimarad, akkor az olyan létfontosságú rendszereink kerülhetnek bajba, mint a keringés, az emésztés, az immunrendszer, vagy az anyagcsere – sőt még az agyműködésre is negatívan hat. Emiatt nem tudunk megfelelően koncentrálni, romlik a memóriánk és a döntéskészségünk is, csak hogy néhány dolgot említsünk.

Ami pedig a legrosszabb hír: nem kell sokszor és gyakran kihagynunk a megfelelő alvásciklusokat ahhoz, hogy gondok jelentkezzenek a szervezetünkben. Már egy-egy álmatlan este is megteheti a hatását. 

Alváshiány és üzleti sikerek: hol a kapocs?

Nézzük, hogy pontosan miként tapasztalhatjuk ezeket a hátulütőket, ami a munkánkat, az üzletünk sikerességét illeti!

Fizikai tünetek, amik megnehezítik a dolgunkat

Ha nem alszunk, fáradttá, idővel pedig kimerültté válhatunk, ami olyan fizikai tünetekkel társul, mint a fejfájás, a szédülés vagy éppen az izomgyengeség. Kétségtelen, hogy az izomerőre kevés szükségünk szokott lenni az üzleti életben, de például, ha reggelente kerékpárral szoktunk munkába menni, máris megérezhetjük a nem kielégítő pihenés hatásait. A fejfájás és szédülés negatív hatásait pedig senkinek sem kell magyaráznunk.

Hangulati problémák

Az üzleti életben természetesen a profizmus, a szakmai tudás a legfontosabb, ám egy-egy üzletkötésnél nagy súllyal kerül a latba az emberi tényező is. Amennyiben nem vagyunk kipihentek, akkor könnyen ingerlékennyé válhatunk és egészen másként reagálhatunk egy-egy szituációban, mint ahogy egyébként tennénk. Azt is észrevehetjük, hogy nyűgösebbek és stresszesebbek vagyunk, mint általában, sőt ha már régóta nem alszunk jól, akkor általános rossz hangulat telepedhet ránk. 

Mindez pedig már nem csak ránk van hatással, hanem a környezetünkre, a munkatársainkra vagy éppen a potenciális ügyfelekre is. Gondoljunk csak bele: ki akarna üzletet kötni olyasvalakivel, aki felhúzza magát a megbeszélés közben csak azért, mert egy cukor helyett kettővel hozták be a kávéját? 

Kognitív nehézségek

A regenerálódás hiánya rontja az általános munkahelyi teljesítményünket is. Olyan érzésünk lehet, mintha ködös lenne az agyunk, így nehezebben tudunk a feladatainkra fókuszálni, romlik a problémamegoldó képességünk, de a memóriánk sem úgy működik, mint általában. Ez megnehezítheti, hogy véghez vigyük mindazt, amit kitűztünk magunk elé az adott napra – ez pedig további belső feszültségekhez vezethet, ami aztán hozzájárulhat egy újabb átfordolódott éjszakához. De a reakcióidőnk is megnőhet, ami a fenti példánál maradva, igen veszélyes lehet, ha például reggel kerékpárral megyünk dolgozni.

Amennyiben pedig vezető pozícióban vagyunk, a helyzet még veszélyesebb, hiszen az alváshiány a döntéshozatali képességeinket is negatívan befolyásolja, miközben az érvelési képességeinket is rontja. Ennek az oka, hogy a kimerült agy kevesebb stratégiai információhoz, döntési kritériumhoz és más információhoz fér hozzá.

Könnyen kieshetünk a munkából

Az alváshiány megmutatkozhat az immunrendszerünk legyengülésében is. Kevesen tudják, de alvás közben a szervezetünk olyan fehérjéket szabadít fel, amelyek védenek minket a különböző megbetegedésekkel, gyulladásokkal szemben. Amennyiben erre nincs elég ideje a testnek, úgy az immunrendszerünk megroppanhat, így fogékonyabbá válunk a különböző vírusos és bakteriális megbetegedésekre, azaz gyakrabban eshetünk ágynak. És mindannyian tudjuk, hogy a rohanó üzleti világban ez minden, csak nem hatékony. 

A stressz és a szorongás rossz tanácsadók

Idővel az olyan, ma már általánosnak számító érzések, mint a negatív stressz vagy a szorongás – amelyeket az alváshiány is okozhat –, komolyabb problémákat okozhatnak. Ha ugyanis hosszan fennállnak és kezeletlenül maradnak, akár depresszióhoz is vezethetnek, ami nemcsak a munkamorálunkra van hatással, hanem a magánéletünkre is

Sajnos minél többet stresszelünk és szorongunk, annál kevesebbet alszunk, így egy ördögi körbe kerülhetünk, amiben annyira kimerülünk, hogy már energiánk sincs ezekkel a problémákkal foglalkozni – a nap végén már csak az ágyunk lebeg a szemünk előtt. Éppen ezért érdemes tetten érni ezeket már a legelején – és persze ügyelni arra, hogy minden este eleget és megfelelően aludjunk!

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo