fbpx

Hová forduljunk, ha rendelési időn kívül ér bennünket baleset?

Ha kerékpárral közlekedünk, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a közúti forgalomban számos veszélyforrással szemben védtelenebbek vagyunk, mint például a tömegközlekedést vagy személygépjárművet használók. De akármilyen elővigyázatosak is vagyunk, bizonyos helyzetekben elkerülhetetlenül bekövetkezhetnek balesetek. De mitévők legyünk, ha éppen rendelési időn kívül történik ilyen eset? Cikkünkben ezt járjuk körül.

Milyen ellátásra lehet szükségünk, ha baleset ér minket?

Ha baleset szenvedünk, a sérüléseink súlyosságának mértékétől függ, hogy milyen ellátásra szorulunk. A közúti baleseteknél kulcsfontosságú az azonnali teendők gyors és hatékony végrehajtása, amely magában foglalja a baleseti helyszínen történő gyors segítségnyújtást, a helyszín biztosítását, a sérülések stabilizálását, illetve szükség esetén a vérzés megállítását tiszta kendővel vagy kötéssel.

Habár kisebb sérülések esetén nem feltétlenül szükséges kihívni a mentőszolgálatot, a komolyabb baleseteknél – így például ha csonttörés, eszméletvesztés vagy akár égési sérülések is bekövetkeznek – semmiképp se hezitáljunk, és tárcsázzuk mielőbb a 112-es számot!

Diagnosztikai vizsgálatok

A helyszíni ellátást követően fontos, hogy általános orvosi vizsgálatnak vessük alá magunkat, aminek során egyebek mellett a koponya-, a gerinc- vagy egyéb lehetséges sérülések. Amennyiben felmerül a csonttörés vagy más belső sérülés gyanúja, röntgenvizsgálatra is szükség lehet. Emellett előfordulhat, hogy az orvos elrendeli egyéb diagnosztikai eszközök alkalmazását, így például ultrahangvizsgálatot vagy CT-t, amelyekkel pontosan meg lehet határozni a sérülések mértékét és típusát.

Ha csonttörést, esetleg valamilyen szervi vagy lágyrészsérülést is szenvedtünk, akkor valószínűleg sebészeti beavatkozásra is sor kerül – ennek szükségességéről az orvos az elvégzett vizsgálatok alapján dönt.

A felépülés része lehet a rehabilitáció

A vizsgálatokat, illetve a szükséges ellátást követően a felépülés fontos része lehet a rehabilitáció, amely magában foglalhat fizioterápiát, ergoterápiát és pszichológiai támogatást is. Ezek a terápiák segítenek a mozgásfunkciók helyreállításában, valamint a traumával való pszichológiai megküzdésben a normál élethez való mielőbbi visszatérés érdekében.

Sürgősségi ellátás, háziorvosi ügyelet – melyiket vegyük igénybe rendelési időn kívül?

Abban az esetben, ha a beleset rendelési időn kívül történik, többféle metódus is a rendelkezésünkre áll, hogy orvosi ellátásban részesüljünk. Magyarországon az egészségügyi törvény alapján mindenkinek joga van sürgősségi ellátás igénybevételére – ebbe pedig beletartozik a mentőszolgálat, a kórházak sürgősségi osztályai, illetve az orvosi ügyelet is.

De a fentiek közül pontosan melyiket vegyük igénybe?

  • A hirtelen kialakuló, akut és azonnali orvosi ellátást igénylő állapotok esetén vagy mentőt kell hívnunk, vagy a sürgősségi betegellátóhoz kell fordulnunk. Ilyen helyzetben az azonnali ellátás életmentő is lehet, ezért mielőbb fel kell vennünk a kapcsolatot a mentőszolgálattal, vagy egyenesen a területileg illetékes sürgősségi ellátóhelyre kell mennünk.
  • Az orvosi ügyelethez elsődlegesen olyan problémákkal fordulhatunk, amelyekkel rendelési időben a háziorvosunkat keresnénk fel. A háziorvosi ügyelet során a beteg állapotának felmérését követően határozható meg, hogy mennyire sürgős az ügy, illetve milyen további ellátásra van szükség. Ugyan az ügyeletes is kihívhatja a mentőszolgálatot, a háziorvosi ügyelethez leginkább a nem sürgős, nem életveszélyt jelentő állapotok esetén tanácsos fordulnunk.

Mi számít sürgősségi esetnek?

Sürgős szükségről akkor beszélhetünk, ha a sérült az azonnali orvosi ellátás hiányában életveszélybe kerülne, vagy valamilyen maradandó egészségkárosodást szenvedne.

Ilyen eset egyebek mellett

  • a fejsérülés, a törött csont,
  • a vérzéses állapot,
  • az ájulás, szédülés,
  • vagy éppen az égési sérülés is.

Ezért ne hagyjuk ki az orvosi vizsgálatot a legkisebb balesetek esetén sem

Még ha a baleset okozta sérüléseink minimálisak vagy nem tapasztalunk azonnali tüneteket, akkor is érdemes lehetőség szerint minél előbb bejelentkezni orvosi kivizsgálásra. Ennek révén nemcsak szervezetünk épségéről és jóllétünkről bizonyosodhatunk meg, hanem elejét vehetjük a kezdetben láthatatlan sérülések okozta szövődmények kialakulásának is. A belső vérzések, a zúzódások vagy a lágyrészeket ért sérülések ugyanis – diagnosztizálásuk hiányában – idővel akár komolyabb problémákká is válhatnak.

Az orvosi vizsgálat segíthet az azonosításban, valamint az adekvát kezelés megkezdésében, még azelőtt, hogy a tünetek súlyosbodnának. Amennyiben indokolt, a vizsgálatot végző orvos ilyenkor is elrendelhet ultrahangvizsgálatot vagy egyéb diagnosztikai vizsgálatot a kórkép pontosabb meghatározása és kezelési terv kialakítása érdekében.

A balesetet követő azonnali ellátás bizonyos esetekben tehát életmentő is lehet, ennek érdekében pedig kulcsfontosságú, hogy mielőbb igénybe vegyük a sürgősségi ellátást. Az orvosi kivizsgálást azonban akkor sem szabad elmulasztanunk, ha látszólag sérülések nélkül megúsztuk a balesetet – az esetleges rejtett problémák ugyanis csakis így diagnosztizálhatóak.

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo