Minden úgy alakult a Tour de France párizsi befutóján, ahogy várható volt, az utolsó kilométereken a Team Sky nem engedte ki kezéből a kezdeményezést, utolérve a szökést a Champs Elysees-n tökéletes munkát végeztek Mark Cavendishnek. S természetesen még valaki magasba nyújthatta kezét a célvonalon áthaladva: a sárga trikós Bradley Wiggins.
A 120 kilométeres párizsi zárószakasz szokás szerint a gálázással kezdődött, pezsgőzés, koccinttások menet közben, fotók a megkülönböztetett trikósokról és a dobogósokról, majd a belvárosba érve a kritériumpályán megkezdődött a verseny.
A mezőny korelnöke, a negyven éves német Jens Voigt volt a legaktívabb, először honfitársával, Danilo Hondo-val, próbálkozott, majd egy nagyobb szökevénycsoportban vette ki a részét a munkából, innen a portugál Rui Costával és a francia Sebastien Minard-ral ment tovább, de a Liquigas, a Saxo Bank és a Sky felvezetőemberei szerelték a szökést 2-3 kilométerrel a cél előtt.
Ettől kezdve pedig a Sky nem hagyott esélyt senkinek, hogy veszélyeztessék Cavendish győzelmét. Amikor Bradley Wiggins a sárga trikóban előre állt, hiába próbálkoztak az ellenfelek, nem lehetett kibújni. 500 métertől a norvég Boasson Hagen következett, az utolsó 200-on pedig Cavendish, akit a közvetítés jóvoltából ma oldalról is láthattunk, érdemes elemezni a mozgását, mert stílusában is rejlik a gyorsasága.
És egy kis számmisztika: a brit sprinterkirály ezzel negyedszer nyert a Champs Elysees-n, a 2012-es Touron harmadik győzelmét aratta. Wiggins megnyerte a két időfutamot, s első britként a Tour de France összetettjét, Froome is aratott szakaszgyőzelmet az első hegyi befutón, így a Sky az összetett első és második helyen kívül hat szakaszsikerrel térhetett haza. Mondani sem kell, ezzel magasan a legtöbb pénzt hozták el a versenyről. A britek számára szintén történelmi a hét szakaszsiker is, hiszen David Millar is nyerni tudott.
Először fordult elő a Tour de France történetében az is, hogy szlovák versenyző vigye haza a pontverseny győztesének járó zöld trikót. A még csak 22 éves Peter Sagan három szakaszsikerével, dobogós helyezéseivel, magasan a legjobb volt ebben a diszciplínában.
A hegyi pontversenyt és az ezzel járó piros pöttyös trikót a profi mezőny egyik legfurább figurája, a franciák hőse, Thomas Voeckler nyerte, köszönhetően a Pireneusokban bemutatott szárnyalásának, emellett két szakaszsikerrel is hozzájárult a nemzet becsületéhez.
A legjobb 26 év alatti versenyző a remek időfutammenő amerikai Tejay van Garderen lett, aki kibújt Cadel Evans árnyékából, s jövőre minden bizonnyal kap egy GT-t első számú emberként a BMC csapatában.
A „jó öreg” Radio Shack számára a csapatverseny jelentette a szépségtapaszt a Touron, Frank Schleck doppingügye után, ami bármilyen furcsa, de beleillik abba a képbe, ahogy idén Bruyneel és a Schleck-tesók körül alakulnak a dolgok.
A 20. szakasz eredménye:
1. Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:08:07
2. Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
3. Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
4. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
5. Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
6. Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team
7. Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
8. André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team
9. Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
10. Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun
A Tour de France összetett végeredménye:
1. Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 87:34:42
2. Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 0:03:21
3. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:06:19
4. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 0:10:15
5. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:11:04
6. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan 0:15:43
7. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:15:51
8. Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:16:31
9. Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 0:16:38
10. Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 0:17:17
Mennyit lehet keresni a Tour de France-on?
Ki nyerheti a 99. Tour de France-t?
A Tour de France szakaszok, szintrajzok, információk
A Tour de France rajtlistája, rajtszámokkal