Van der Poel győzelem a Strade Bianchén

Mathieu van der Poel sikerét hozta a 2021-es Strade Bianche, a cél előtti emelkedőn a cyclo-cross világbajnok támadását senki sem bírta átvenni az élen álló trióból, így magabiztos győzelmet aratott a holland világsztár.

Március 6-án rendezték az év egyik első várva várt országúti versenyét a Strade Bianchét, ami a fehér poros, nem aszfaltozott szakaszokról kapta a nevét. A verseny mai napig megőrizte a hagyományokat, így a worldtour mezőny évről-évre egy izgalmas pályán küzd meg a győzelemért, ahol jellemzően maximum egy maréknyi bringás ér oda együtt a cél előtti rövid emelkedőhöz.

A 2021-es verseny a szokásos forgatókönyvnek megfelelően zajlott, a mezőny elengedett egy kisebb, esélyes bringásokat nem tartalmazó szökevénycsoportot, akiket a cél közeledtével a nagy neveket tartalmazó élboly kíméletlenül megfogott. Idén is sokáig nem történt semmi izgalmas, de aztán kb 50 km-rel a cél előtt megkezdődött a kemény verseny. Lassan kirajzolódott, hogy kik lehetnek azok az idei versenyt megnyerhetik, a támadások után még elöl volt Wout van Aert, Mathieu van der Poel, Tom Pidcock, Tadej Pogacar, Egan Bernal, Michael Gogl, Julian Alaphilippe. A meredek szakaszokon Wout van Aert látszólag szenvedett, érezhető volt, hogy nem ő lesz a nap embere, Alaphilippe aktívan versenyzett, de a végső csapást Mathieu van der Poel vitte be, aki az utolsó köves szakaszon támadt. Senki nem bírta átvenni a holland megindulását, de kicsit később Alaphilippe és Bernal is felértek rá, és ezután hárman haladtak az élen, míg a Pogacar, Gogl, Pidcock, van Aert négyes üldözte őket kb 15 másodperc hátránnyal. Sokáig még bíztak az üldözők abban, hogy felérhetnek, de a hátrányuk a cél közeledtével folyamatosan nőtt. A mindent eldöntő utolsó emelkedőhöz együtt ért a trió, ahol a meredek szakaszon Mathieu van der Poel indított és állva hagyta a többieket, Bernal nem is próbált menni vele, míg Alaphilippe még küzdött, de végül 5 mp előnnyel ért a célba a cyclo-cross világbajnok a francia előtt. Az üldözők közül Wout van Aert volt a leggyorsabb, aki így a tavalyi győzelem után 2021-ben a 4. helyet szerezte meg.

Magyar versenyzők is ott voltak a mezőnyben, Fetter Erik a 108. helyen 18 perc hátránnyal, Peák Barnabás a 140. helyen közel 31 perc hátránnyal ért célba.