Minden kert alapja a szép, zöldellő fű. Hiába virágzik minden, illatoznak a virágok és növekednek a fák és cserjék, ha nem köti őket össze a dús pázsit. Nincsen könnyű dolga a kerttulajdonosoknak, hiszen a magvakat elhintve vagy kikelnek és csodájára járhat mindenki a kertednek, vagy csupán foltonként bújnak elő.
Sok múlik a talaj minőségén és azokon az apró lépéseken, amelyek befolyással vannak a pici magok életkedvére. Ráadásul nem csupán a talaj, de az össze-vissza növekvő gyom is eredményezhet foltos kertet.
Mit tehetsz, hogy szép pázsit pompázzon kerítéseden belül? Máris eláruljuk, tarts velünk!
Mik a legszükségesebb feltételek?
Hiszed vagy sem, a magok elvetésének csupán öt feltétele van. Ezek közül néhány felesleges pepecselésnek tűnhet, ám hidd el, hogy ha bármelyikre nem figyelsz oda, az égieken múlik majd csak, hogy tökéletes lesz-e a vetés eredménye!
Az első és legfontosabb, hogy a magok elegendő vizet kapjanak. Emellett a hőmérséklet sem mindegy. Ahogyan a krumplit is forró olajban sütöd meg, úgy a magokat sem vetheted el hideg talajra, 30°C felett pedig már nem érdemes, tehát egy meleg tavaszi nap tökéletes a vetésre.
A másik három feltétel megteremtése csak rajtad múlik. Nem mindegy, milyen fűmagot használsz! Az alapján válassz a megannyi fajta közül, hogy milyen területen akarod elvetni: árnyékos vagy napos-e a terület, milyen gyakran tudod öntözni.
Nem mindegy az sem, milyen területen veted el fűmagot. Bizonyosodj meg róla, hogy a föld az évelő gyomoktól sikeresen kivan takarítva, különben eredménytelen lesz a vetés végeredménye.Az utolsó fontos lépés pedig a tápanyagok biztosítása és a gazdag talajélet.
Az öt közül a legelső feltétel: a gyommentesítés
Tudjuk-tudjuk! Ne dobálózzunk úgy a szakzsargonnal, hogy nem fejtjük azt ki! Hát akkor íme a magyarázat azok számára, akik még nem mozognak olyan magabiztosan a kertápolás titkai között.
A gyomokat négy csoportra lehet osztani:
- Egyéves gyomfajok
- Kétéves gyomfajok
- Évelő gyomfajok
- Talajszintben telelők (tarack)
Mielőtt elvetnéd az iciny-piciny magokat, legalább egyszer gyomírtózd le a területet! Ne feledd, a friss gyepen nem használhatod ezt a hasznos kis szert, ameddig az el nem éri a hat hónapos kort, addig kézi gyomlálással tisztíthatod a fű közül a gyomot.
Ha kezdő kertész vagy még, mindenképp okulj a nálad tapasztaltabbak gondolataiból! Ne félj segítséget kérni tőlük, a tanácsaikra pedig mindig hallgass!
A pénztárcádat ne most óvd!
A fűmagok vétele nem az a pont a kerted ápolásában, amelyen spórolni kellene. A fűmagok azok, amelyek széppé, teljessé, különlegessé teszik a kertet. Hosszú évekre szerzed be őket, minél olcsóbban veszed meg, annál kevesebb esélyed lesz arra, hogy a fű a kertedben minőségi lesz.