Nemsokára már a kerékpár-kereskedésekben is elérhető lesz a Shimano új alkatrészcsaládja, a Claris. Alsókategóriás alkatrészcsaládról van szó, de ez leginkább csak az árcédulán lesz tapasztalható. Mottója a „felfedezés”, mivel egy teljesen új vásárlóközönség számára készül. A több éve a palettán lévő Sora alkatrészcsalád alatt foglal majd helyet, felváltva a 2200-es, majd 2300-as szettként ismert belépő szintű kínálatot. Ezeknél mindenképpen igényesebb, egységesebb szett lesz, továbbá többrétű felhasználásra ad lehetőséget.
Az új Claris tökéletes harmóniában lesz mind az országúti bringákkal, mind városi rombolókkal vagy a fitneszgépekkel, legyen azokon hagyományos országúti kormány vagy a montikhoz hasonlatosan egyenes változat. Rengeteg elvárásnak kell egyszerre megfelelni világszerte (gondoljunk a robbanásszerűen bővülő kínai piacra!), a Clarisnak több tízmillió kerékpáros igényeit kell maradéktalanul kielégíteni. Ilyen sokrétű felhasználásra megbízható szett kell, mivel ezek a bicajok várhatóan kevés karbantartást fognak kapni, nem dédelgetik őket, nem óvják a portól, piszoktó vagy az odaverődéstől.
Az új Claris technikai színvonalát sok panasz nem érheti: a robusztusság és megbízhatóság miatt a Shimano fejlesztői maradtak a 8-fokozatú hajtásrendszernél, így kevésbé kritikus a rendszeres karbantartás, nem kell folyamatos állítgatással bíbelődni, ráadásul a várható futamidő is hosszabb. A hajtómű széles áttételválasztékkal rendelkezik, nemcsak három lánctányéros változatban lesz elérhető, hanem 50-34, illetve a hétvégi harcosok erőnlétéhez még jobban passzoló 46-34 fogszámmal is. A tengelykapcsolat Octalinkes, azaz bordástengelyes, illetve javítottak a váltásteljesítményen is.
Az első átdobó igényes megjelenésű, a hátsó váltó formatervezése pedig valóban a felsőbb kategóriákat idézi, amely képes megbirkózni akár egy 32 fogas hátsó sorral is. Szerencsére a Claris országúti fékváltókar a hagyományos országúti váltókarmechanikát kapta meg, így a megszokott módon kezelhető, a váltás pedig könnyedségre “finomhangolt”. Leginkább a középkategóriás Tiagrát idézi, 9 helyett 8 fokozatot biztosítva. A kartávolság természetesen állítható, van fokozatkijelző is, hogy tudjuk, „hányadán” állunk. A Claris a rugalmas felhasználás érdekében egyenes kormányos Rapidfire rendszerű fék- és váltókarral is elérhető lesz, azon belül integrált és különálló változatban, párosítható lesz patkó-, tárcsa-, kanti- vagy V-fékhez is. (A külön váltókarok lehetővé teszik, hogy egyetlen első lánctányéros felállás esetén is homogén maradjon a Claris-felszereltség.)
A Clarishoz készült agyszett igen szépre sikeredett, kár, hogy egyre ritkábban kapnak az új kerékpárok egyedileg fűzött kereket. A Claris színvilága is biztosít választási lehetőséget: az egész szép mattfekete mellett kapható lesz „kőmetál” felületkezeléssel, amely a szürke és az ezüst viszonylag esztétikus árnyalata. Sokféle vázfestéshez passzol majd a Claris “metálos” felületkezelése .
A Claris szetthez tökéletesen illik majd a BR-R505-öst felváltó szérián kívüli mechanikus tárcsafék, sima Shimano felirattal, Claris felületkezelés-változatokkal. Mind agyszettből, mind komplett gyári fűzésű kerékszettből lesz ugyancsak szérián kívüli tárcsafékes változat.
További információ nemsokára a forgalmazó honlapján
Gyertek bringázni Romániába a Kárpátokba , itt meglehet nyeggetni a cuccokat, és bringást is
Szerintem jó, hogy sokféle áttétel létezik, mert így a keményebb arcoknak van mire felvágni, meg lehet fikázni a kompakttal hajtókat :) Egyszer voltam 42-23-mal is a Kékesen, de ugyanezt az Alpokban nem erőltetném. Aztán meg aki reumás, ne is masszírozza a nagy áttételt, csak árt magának…
Egyébként az 53-39/13-26 a legjobb kombó. Nekem ilyen van, csak azért :D
nem cserélhető fékbetét? kicsit retro
aha, a 4600os tiagra is gyárilag “nem kartridzses” fékbetéttel megy, az is retro. :) Akkor egy claristől ne várjunk már ilyen ficsőrt. :)
monitorhuszárkodás következik, de:
50:11–>4,5454..
53:12–>4,41666..
39:25->1,56
34/25–>1,36
nekem egyértelmúen racionálisabbnak tűnik egy kompakt 11-25-ös sorral.sőt, akár 12-25-tel is, mert azt az 50:11-et nem sűrűn fogja használni valaki, ha csak nem versenyzik (23as gumival 100as pedálfordulatnál az 50:11 57 km per órát ad.. )
én igazán nagy hegyet nem másztam még, max 16%-os emelkedőkön bohóczkodtam, de 39-26-on kívül nem sok áttétet használtam. lehet, gyenge vagyok (mert az vagyok) de jól esett úgy feltekerni, hogy nem köptem ki a belem, hanem lazán élveztem a mászást. ;)
országútin a 34-es kistányér azért elég gyerekes
láttál már élőben hegyet? tekertél már másfélórán keresztül egyfolytában emelkedőn? cipeltél már hegyre 30 kilos hátizsákot?
ahol 25éve elég volt a 42-21, ott ma már sokan 43-32vel másznak…:(
Szánalom…:(
és ez a 46-34es hajtás..:D
Ha CX-re szánták….érthető
Ha 24es kerekü gyerekoutikra..még azt is elfogadom…
De felnött felhasználásra????
10év múlva eljutunk oda hogy 11-36os sorral, és 36-22es hajtással jönnek majd a szettek…:(
Föleg itt nagyon nagy keletje lehet ahol a legnagyobb hegyünk is 42-16al simán teljesithető…XDXDXD
…34-32 akart lenni…
19 éve a kékesi hegyi ob-n elég volt a 52×23, de ma már nem válalnám be 42×21-el sem(bár valószinűleg felmennék vele),tudod nem mindenki edzésben levő fiatal,vagyunk páran öregek akik már nem tekernek évi 20 ezer km-t. mielött lefikáznál elárulom hogy most sincsen 39×25-nél lazább áttételem és amerre lakom elég sok 20%-os domb is van,de én már gondolok az öregkoromra :) a másik hogy 25 éve még nem volt 10-es sor,megváltoztak a szokások, manapság nem is annyira az “erő” dominál hanem inkább a “keringés” 25 éve Froome biztos elszállt volna de lehet hogy ma már nem nyernének a Hinault-hoz hasonló erő emberek.
no, megjött a megmondóember!
Isten hozott kedves mirage, már vártunk rád!
Én csak azt remélem, majd amikor 60 évesen úgy döntesz, hogy előveszed a garázsból a kerékpárodat és rájössz, hogy sík úton sem tudod meghajtani az 53-21-edet, eszedbe jut majd, hogy 40 évvel korábban szánalmasnak találtad a 46-34-et.
jöhetne az elektromos változat is,amolyan szegény ember ferrarija változat lenne.
kíváncsi leszek,hány “full tricolor ultegra” szettes masinára kerül majd rá az a fékváltókar, ha esetleg a jó öreg “estélyi” beadja az unalmast. : )