A mallorcai Merida Press Camp mountain bike tesztnapját egy olyan összehasonlító teszt jegyében próbáltam kihasználni, amire nem sűrűn adódik lehetőség. Az új „csodafegyvert”, a Merida Big.Seven 27,5-es kerékméretű, merevfarú XC team-bringát a hasonló 29-es karbon team mountain bike-kal, a Big.Nine Team-mel és a következő szezonra full karbon felfüggesztéssel érkező Big.Ninety-Nine fullyval mértem össze.
Elsőként nézzük a műszaki jellemzőket, fókuszban a Merida Big.Seven prototípusával, amit a Multivan-Merida Team versenyzői már élesben is használnak. A dimenziókat tekintve a 27,5-es kerék szabvány átmérője alapján közelebb áll a 26-oshoz, milliméterre pontosan az adatok a következők: 559 (26”) 584 (27,5”) 622 (29”). Nyilván a gumiköpenyekkel is lehet variálni, például ha egy 2,25-ös külsőt teszünk a 27,5-esre, és úgy hasonlítjuk össze egy 2,1-essel szerelt 29-essel, tolódnak kicsit az arányok.
A vázgeometria szempontjából a 27,5-es bringa egyértelműen az agresszívabb, “XC-sebb” felhasználást támogatja, tengelytávja, láncvilla-hossza és a villa beépítési magassága szempontjából is. Ki sem kell próbálni, alapvető dolgok az adatokból is kiolvashatók: a 27,5-es majdnem olyan fordulékony technikás pályán, mint a 26-os, a 29-essel pedig nagyobb sebességnél biztonságosabb a közlekedés.
Mivel a tesztelt bringák még nem a végleges modellek, most nem írnék pontos szögeket és millimétereket, de amit például biztosan tudni lehet, a Big.Seven láncvilla hossza 425 mm lesz, vagyis csak 5 mm-rel hosszabb, mint a 26-osé. Ugyan készülnek 29-es bringák extrém rövid láncvilla-hosszal – például a BMC 29ere pont 425 mm-es – de ebben az esetben kompromisszumot kell kötni, például a sárférőhely rovására. Utóbbi szempontjából a Big.Seven még a ballonosabb gumival sem hagy kívánnivalót, de ez igaz a már futó Big.Nine modellre is, aminek egyébként 440 mm-es a láncvillahossza.
Utóbbi kerékpár amúgy szintén átesett egy ráncfelvarráson, az egész Multivan-Merida Team-et érintő új design mellett – ahogy minden Merida team bringán – a vázon belül vezetik a váltóbowdeneket, és minimálisan könnyebb is lett a váz, amely az Ultra High Modulus (UHM) karbonból készül. A kiválóan csillapító Flex Stay támvillák kialakításánál a karbon szövetben egy úgynevezett „bio-szálas” réteget is találunk, ami fokozza a rezgéselnyelő tulajdonságokat. Továbbá elérhető lesz a Big.Nine 15”-os méretben is (karbon verzióban és lite aluban eddig nem volt).
Ha már szóba került a 15”-os méret, a 29 vs. 27,5 összevetésben nyilván figyelembe kell venni a rider testmagasságát is. Jó alany vagyok ebből a szempontból, mert pont a határértéket képviselem, ami – nem csak szerintem – a 180 cm környékén húzódik. Mára az már nagyjából letisztult, hogy 180 cm fölött a mountain bike állóképességi szakágában inkább előnyös egy 29-es a 26-os kerékpárral szemben.
Mivel most kicsit mélyebben belemegyünk a témába, gyorsan hozzáteszem azt is, hogy ezeknél az összevetéseknél mi, akiknek az a feladatunk, hogy írjunk róla, kimondottan keressük a különbségeket, ami egy tesztben, cikkben eltúlozva jön le, mintha ezek markánsan megmutatkoznának a teljesítményben is.
A félreértések elkerülése kedvért szögezzük le az elején, hogy a tesztkörön nem produkált időben még 5%-ot megközelítő különbséget sem 29-es és 27,5-es merev bringa, de a nüanszokról igenis érdemes beszélni, mert a versenysportot a technika fejlődése is előreviszi, és az évek során az apróságok összeadódnak, így mondjuk 10 év távlatában már valóban megmutatkozik a különbség két hasonló kategóriájú konfekció-bringa között.
Sokszor lehet olvasni a „tökmindegy, ezt is, azt is csak tekerni kell…”- típusú kommentárokat, amiket viszont furcsállok kicsit, lévén egy kerékpáros portált pont azért olvas vagy szerkeszt valaki, hogy megtárgyalhassa a „finomságokat”, és könnyebb valamiről markáns jelzőket használva beszélni. (Zárójel bezárva.)
Visszatérve a méretekhez és a nüanszokhoz, nekem például alapvetően bevált a szezonban a 29-es bringa. Versenyszerű megmérettetéseken túlnyomórészt hazai maratonokon használtam, ahol nem találkozunk technikás szakaszokkal (veszélyesekkel, például fél méter mély avar 50-nel – sajnos igen…). Viszont a másik oldalon, például az Underworld Kupán vagy az EliminaTour XCE versenyen már sokszor hátránynak éreztem a nagyobb tengelytávot és a kevésbé merev kerekeket. Nyilván ez az „érzés” is változik a testmagassággal, 190 cm-es barátom például már minden lehetséges helyzetben jobban érzi magát a nagykerekűn.
Versenyzőknél is karakter, ízlés (és nem utolsó sorban szponzori elvárás) kérdése, hogy ki mire ül, a Multivan-Merida csapatból például Rudi Van Houts azt mondta, ő marad a 29-esen, Gunn-Rita élete eddigi legjobb bringájának nevezte a nagykerekűt, de mégis be fogja vetni a világkupa-futamokon a 27,5-est. Érdekesség a két fiatal versenyző véleménye, akik a fullykon nevelkedő generációt képviselik, a cseh U23 világbajnok, Ondrey Cink például az össztelós 29-esre esküszik, s főleg a full karbon Big.Ninety Nine-t kívánja hajtani a szezonban (persze azért PR-szempontból is jól elosztották, hogy minden team bringa megjelenjen a versenyeken).
A svájci Thomas Litscher véleménye tér el talán leginkább az aktuális divattól. Mentünk együtt két kört a pályán, és alatta meglepő módon a „temetett” 26-os karbon Ninety-Nine volt. Litscher amúgy fiatal kora ellenére „sarkos” figura, és érthetően meg is indokolta, miért kedveli a 26-os fullyt. A 26-os kerék gyorsíthatóság szempontjából vitán felül a legjobb, ráadásul szerinte a Merida csúcsmodellek közül a 26-os Ninety.Nine a legmerevebb a középrésznél is, ha zárja a lockout-ot. Számára a legfontosabb, hogy minél kevesebb Watt vesszen kárba tekerés közben, a minimális súly – lévén ő sem tartozik a könnyű versenyzők közé – nem számít, az összteló pedig jól jön a lejtőkön, a 26-os kerékméretű bringát pedig amúgy is jobban lehet mozgatni. (Meglátjuk, mit kér majd tőle a szponzor idén…)
Világkupa-menők mögött haladva egyébként az is kiütközik, hogy az ő szintjükön mennyire máshogyan kell értelmezni a „29-es kerék jobban gördül, kapaszkodik…”- kezdetű sztereotípiákat, Litscher például könnyedén, akadozásmentesen haladt a 26-os Ninety-Nine-nal a meredek kövesen is, miközben én a nagykerekűvel bukdácsolva büszke voltam, hogy minden erőmet összeszedve egyáltalán nem szakadok le, a lejtőn pedig életem kockáztatásával is nőtt a távolság… Azt akarom ezzel csak mondani, visszautalva a nüanszokra, hogy attól még nem fog valaki szárnyakat kapni, mert átül egy 29-esre, legföljebb a lejtőn megnövekedő biztonságérzetnek köszönhetően könnyebben fogja tudni tágítani a határait.
Litscher okfejtésére visszatérve, azt magam is megerősíthetem, hogy a Big.Nine egyik jellegzetes tulajdonsága, hogy a láncvilla az átlagosnál jobban hajlik, és ha ehhez hozzávesszük a tavalyi Big.Nine Team-be épített fűzött 29-es kerék nyúlósságát, az profi szinten már zavaró lehet (és itt tegyük hozzá rögtön, hogy ugyanez a „kényelem” egy amatőr maratonistának előnyt jelenthet hosszú távon).
Az új 29-es Team bringákon a teszt során sokat dobott egyébként a Fulcrum Red Metal XL kerékszett, ami nem tartozik a legkönnyebbek közé, ellenben merevségben markáns a különbség a fűzött DT-Alexrims kombóhoz képest. Ilyen „apróságokkal” lehet egyébként manipulálni a gyanútlanabb újságírókat, akik ezáltal mondjuk a komplett új kerékpárt fogják merevebbnek érezni…
A spanyol José Hermida az alacsonyabb versenyzők közé tartozik, és vele kapcsolatosan volt egy olyan benyomásom, hogy megváltást jelent számára a 27,5-es team bringa. Ha visszaolvassuk a tavaly ilyenkor kifejtett véleményét a 26 vs. 29 kérdésben, érezhető volt, hogy a szponzorérdek miatt nyilván nem mondhat semmi rosszat kategorikusan a nagykerekűről, de számára a Big.Nine túl nagy és nehézkes. Ő robbanékony, agresszív stílusú versenyző, az XC-pályákon kiáll a nyeregből, lószol, visszaül, kiáll – ehhez minél könnyebb, minél merevebb bringára van szükség.
Nos, az új Big.Seven súlya nagyjából az O.Nine és a Big.Nine között lesz, a kerekek pedig a Fulcrum új 650B méretű karbon csúcsmodelljei. A Fulcrumra azért esett a választás, mert merevség/súly szempontjából kiválóak és belső nélkül használhatók. Kompatibilisek továbbá a Sram 1×11-es szettjével, amit a világkupákon használnak majd a versenyzők. A Multivan-Merida Team egyébként szakított a DT-vel, nemcsak az agyak, hanem a villák tekintetében is. Jürgen Falke a Rock Shox megbízhatóságát emelte ki fő érvként, de nyilván szerepet játszott az is, hogy a Sram-Rock Shox-Avid konszern visszautasíthatatlan árajánlatot adott OEM villákra.
A Big.Seven vázának kidolgozása szerintem ha lehet, még igényesebb, mint a Big.Nine-é, belülre került a fékkábel is. A felsőcső-homlokcső találkozásnál harmonikus a forma és a festés, a hátsó traktusnál pedig az elérni kívánt merevség és a kényelem céljából is finomították, lapították a vonalakat, a postmount-féknyereg környékének kidolgozása is szép. A geometriát bevallottan úgy alakították, hogy középmagas és alacsonyabb riderek válasszák ezt a bringát. A Merida célja hosszútávon egyébként az, hogy a felső kategóriában marad a 27,5-es, valamint a 29-es kerékméret, és a későbbiekben a 26-osról mondanak le.
Műszaki szempontból még a Big.Ninety-Nine-ról is ejtsünk pár szót: a 29-es fullynál a legfontosabb változás, hogy könnyebb lett, megfeleltetve egy profi versenyző igényeinek is. A tavaly ilyenkor még alumínium prototípusként tesztelt bringa team-változatának a hátsó traktusa is karbonból készül majd, a támvilla egy darabból, karbon a himba és a láncvilla is. A váz rugóstag nélkül 1850 grammot nyom. A középrészt egy és kéttányéros hajtóműhöz optimalizálták a geometria támogatja a 100 mm-t és a 120 mm-t mozgó villákat is. A Rock Shox Monarch rugóstag és a Rock Shox Sid villa lehetővé teszik kormányról vezérelhető hidraulikus Lock-Out használatát.
A teszt, és az első benyomások élesben… A mallorcai teszthelyszínen négy nyomvonalat jelöltek ki a szervezők, melyek közül végül kettőt (leginkább egyet) használtam az összehasonlításhoz. Volt egy lagymatag kör, amit kihagytam, és volt egy technikásabbnak nevezett „kör”, aminek tetejére tolva lehetett feljuttatni a kerékpárt, majd következett egy száz méteres meredek, ahol vagy ugrottál két nagyot, vagy lassabban jöttél (részemről utóbbi), ezt követően pedig minimális lejtéssel lehetett szambázni hatalmas köveken, nem túl izgalmas ritmusban. Utóbbit is hanyagoltam, a legtöbbet egy könnyed kis XC-körnek is beillő pályán hajtottam a gépeket, ami egy lendületes kis lejtő után meredek, köves, technikás mászásba váltott, még meredekebb, köves, csiki-csuki lejtmenettel, majd vissza fel sotteres dózerúttal.
A koncepcióm az volt, hogy először az össztelós Big.Ninety-Nine-t viszem ki, a fullyval könnyebb megszokni a pálya technikásabb részeit, és nem az formálja majd a véleményemet, hogy egyre jobban ismerem a pályát. 5-5 kört terveztem a team-bringákkal, az össztelós után a Big.Nine következett, ami ugye ismerős, lévén itthon ilyenen ülök, a végére pedig az új Big.Seven-t hagytam, hogy minél pontosabban érzékeljem a különbségeket. Méretre a két nagykerekű az itthon bevált 19″-es volt, a 27,5-es pedig 18,5″-es.
A Big.Ninety Nine-ra felülve rögtön ráeszméltem, hogy milyen jó február elején 13 fokban száraz pályán montizni. Majd váltogatva, fékezgetve, a hidraulikus LockOut-ot nyomogatva utóbbival kapcsolatban tűnt fel az első lényeges dolog: hogy mennyire merev a 29er fully kimerevítve. A köves emelkedőn azonban miért használnám a LockOut-ot, ha mozgó hátsó résszel simábban haladhatok… Lefelé a harmadik körben már nem óvatoskodtam, ahol nem kellett, az össztelós nagykerekű szinte nem is érezte azokat a kövekes kombinációkat, melyek elsőre még megoldandó feladatnak tűntek. Kiemelendő, hogy akkor abszolút nem éreztem nehéznek a bringát, ellentétben mondjuk egy 12-13 kilós alumínium 29er fullyval. Összességében kiérdemelte a „Kell egy ilyen” címkét, de ekkor még nem volt összehasonlítási alapom…
Következett a karbon Big.Nine, ami nagyon pozitív élménnyel ajándékozott meg. Először is a teszten kijött, milyen óriási különbséget jelenthet két, egyébként ugyanolyan bringánál egy merev kerék: a Fulcrum erősebb aluküllőkkel épített Red Metal XL szettje rakétává változtatta a kerékpárt az egyébként szinte teljesen hasonló sajátomhoz képest. A fullyt egyedül a technikás felfelén éreztem gyorsabbnak, de lehet csak azért, mert könnyedébben haladt. Lefelé nagyjából hasonló sebességet produkált a két bringa, a sotteresen pedig a merev volt a nyerő.
Időben is a Big.Nine produkálta a jobb eredményt, a Litscher árnyékában teljesített kör pedig mindent vitt, de ezt nem számolom, mert ott nagyon acsarkodtam. A legfőbb különbség nyilvánvaló: a merev bringa „könnyebb” (és itt nem csak a konkrét súlyára gondolok), a fully pedig kényelmesebb. Kinek-kinek a beállítottságától függ, melyik való neki, időben pedig nem volt nagy diferencia, még az is elképzelhető, hogy ha pont a Big.Ninety-Nine-on ülve futok össze a profi versenyzővel, akkor azzal teljesítem a leggyorsabb kört…
És akkor a várva várt Big.Seven, amire a helyszínen is várni kellett vagy fél órát… Ez csak azért érdekes a teszt szempontjából, mert beburkoltam közben pár virslit, ami ugye nem éppen pozitívan befolyásolja az emelkedőn haladást. Ennek ellenére az első találkozás a 27,5-es karbon versenygéppel nagyon jól sült el. Összességében is fürgébbnek éreztem a nagykerekűnél, de sprintelgetésnél már-már „ing-gatya” menetekre inspirált (a virslik ellenére). És ami ugyancsak nagyon pozitív, a lejtőn – bár kicsit nagyobb volt bennem a félsz a köveken áthaladva – a szűkebb kanyarokba, súlypontáthelyezésekbe határozottabban be tudtam fordítani, volt egy olyan kanyar, ahol kimondottan markáns volt a különbség ebből a szempontból.
Időben a 27,5-es átlagban jobban teljesített, mint a 29-es, kivéve azt az egy kört. Ami azonban a Big.Nine mellett szól, az a kényelem hosszú távon. Ebben az XC-s elemeket tartalmazó körben eleve inspirált a környezet, sokat álltam ki a nyeregből, hajtottam keményen, erőből. Ebből a szempontból tovább „hergelt” a fürge 27,5-es. A nyeregben ülve azonban érezhető volt adott köves szakaszokon, hogy a 29-es könnyebben gurul át, és egy hosszú távú maratonon utóbbi lehet a kifizetődő. A „melyik a jobb bringa” kérdést tehát általánosságban nem tudnám megválaszolni, személy szerint azonban szívesen eltölteném a következő szezont egy 27,5-essel ismerkedve, több XCO-jellegű megmérettetésre elkeveredve, mert mindig inspirál, ami új…
A legfrissebb Merida információk a hazai forgalmazó honlapján: KATTINTS IDE!
(Specifikációkat ezúttal nem közlünk, lévén a kerékpárok még nem a véglegesen kereskedelmi forgalomba kerülő állapotukat tükrözik.)
Az akciófotókért köszönet Jorge Mártin Álvarez-nek (mtbpro.es) és Yosuke Suga-nak!
Egyszerü a történet, akarsz 27,5-ös bringát, fogod szépen a meglévő 26 MTB-at ki veszed a kerekeit és raksz ügyesen bele 27,5-ös kerekeket mert a váz be engedi es az elsö teló is, el fér simán, a gumivalsztásra kell oda figyelni ha 2.0-ás gumit raksz bele az elmegy simán, a 2.10-es is ha nem tul nagy a krampon rajta, és át rendezed a váltást és máris kész a 27,5-ös, én meg csináltam isteni, sok sikert hozzá, a 29-es a legnagyobb üyleti huzás volt értelmetlennek találom ha vissza szálnak a 27,5-ösre, és akinek 26-sa van annak nyert ügye van, mert 26-ol lehet 27,5-öst csinálni, de 29-ől nem igazán, ugy hogy aki 29-ről akar vissza szálni 27,5-re mert ugy gondolja hogy ey divat akkor annak szivás simán, mert kell válni imádott, 29-től.
Nekem Merida 29-es van, hát, kihasználom amennyire tudom :) ahová lehet, kerékpárral megyek, az ingyenes Intim Torna Illegál unplugged koncertre is azzal fogok a MOL bringaszerviz megnyitóra http://redir.ec/itikoncert
Szánalmas ez a sok kis csaholó PÖCS, akinek fingja sincs arról, hogy miért szid valamit, amit gyakorlatilag nem is ismer!
Azért rögzítsük már, hogy egy 1972-óta sikeresen működő, marketing szempontokat agresszívan előtérbe helyező cégről beszélünk, ami azon kívül, hogy 70 országba exportál domináns szerepet tölt be a világ mountain bike elitjében. Kezdve a 2004-es athéni olimpipai aranytól Gunn-Rita és Hermida sikerein keresztül, egészen Cink U23 világbajnokságáig.
Személyszerint Scott, Kelly’s és Trek vázakat használtam a felsőkategóriából. Ezután egy HFS Merida váz következett, és jelenleg is egy fullkarbon össztelós vázat (szintén Merida)nyúzok. Tehát bőven van összehasonlítási alapom, amit úgy tudnék szűken összefoglalni, hogy a Merida lehet, hogy nem a legősibb, és a legnagyobb gyártó de kitűnő termékeivel(közép-felső kategóriát ismerem) valamint elképesztően szívós marketingel a világ élvonalában van és pontosan telibe fossa azt a néhány kis suttyót, akik itt firkálgatnak. Energiát spórolva a konkurenciával szemben folytatott egészséges gazdasági versenyre. Szóval van még mit fejlődnie.- Mindenkinek!
ha a kritikát megfogalmazni merőket -akik lehet (nem biztos, csupán lehet) egy kicsit jobban konyítanak a témához, mint te- ilyen teli, mosdatlan pofával minősíted, akkor el sem merem képzelni milyen véleménnyel lehetsz saját magadról…
Nekem az tetszik, hogy a montisoknak van min ragodniuk. :) 26, 27.5, 29? Es akkor meg jon, hogy 3, 2 tanyeros, vagy 1 tanyeros rendszer. Es utana hogy milyen marka.
Btw. a Wilierek semmivel nem jobb biciklik a Meridaknal (foleg nem anyagminosegben), csak a ceg multja nagyobb. Nem is tul szepek, szerintem, bar ketsegtelenul akadnak mutatos modelljeik, es hat ez ugyis teljesen szubjektiv.
ave, a Wilier fizikai tényszerűség (nézz utána!), hogy SOKKAL jobb anyagokból dolgozik (Mitsubishi és Toray, azoknak is a csúcs, akár csak a De Rosa, Pinarello…), mint a Merida, nem matricázik, hanem csak festés van, a formái pedig egyediek, nem pedig a Cube-tól nyúlta a komplett kollekcióját, mint egyesek… A Meridát ne hasonlítgasd már ilyen gyártókhoz, mint a Wilier.. a Merida egy f*s, és nem azért f*s, mert írnak róla minden héten három cikket (az csaj szimplán szánalmas), hanem mert ez a tajvani matchbox-gyár egyszerűen nem tud annyit a kerékpárgyártásról, mint a komoly gyártók…
6 év Specialized bringákon való tekerés után ültem vissza Meridára. A geometriájuk szinte megegyezik, ezért nem éreztem szinte semmi különbséget a bringázás élményében. A Merida váz ára csak a fele a Specializednek, igaz 180 grammal nehezebb, de hát a fele ár az igen mérvadó nálam. A forgalmazók közti különbséget meg zongorázni lehetne a Merida javára, viszont a Specialized nagyon oda figyel minden kis apróságra a termékeiknél (2 vázat mégiscsak cseréltek nekem gyártási problémák miatt). Mivel egy helyen készülnek a vázak, én azt mondom, hogy a Merida a kis Specialized.
Szabi !
A Szpesálájzed JOBB mint a Merida. Érted ?
A Merida egy f.s. Azért, mert erről írnak. Ha ez a cikk a Speciről szólt volna, kb ugyanennyi komment ugatta volna: a Speci f.s. És folytathatnám a sort. Következtetés: az össze gyártó f.s.
De komolyan, most ÉRVEKET szeretnék hallani a Merida ellen. Miért olyan sz.r? Miért sokkal jobb nála BÁRMELYIK gyártó? Ja, az nem érv, hogy “énfeleennyibőlkétszerilyenjóbringátcsinálok”…
Lehet bántani a Meridás cikkeket, meg hogy túl sok van, de azt már nehéz tagadni, hogy a BikeFun(Merida forgalmazója) az egyik legjobb (ha nem a legjobb) hazai forgalmazó!!!
Ezzel szerintem nem sokan akarnak vitatkozni, hisz aki követi az oldalukat (http://bikefun.hu/) az látja, hogy folyamatosan naprakész, friss információkat tartalmaz, és nem mellesleg, nagyon jól áttekinthető, könnyű rajta kiigazodni, egyszóval igényes :)
Lehet, hogy egy kicsit haza beszélek, mert én is Meridás vagyok, de szerintem a forgalmazót minden szempontból hatalmas dícséret illeti!!!
Kicsit szomorkodva olvasom a kommenteket,mert az jön le belőle, hogy szinte mindenki fikázza a cikkeket, és mindig csak negatív kritika jön át (tisztelet a kivételnek) Ennek ellenére ha annyira utálják a kritikusok, akkor miért nyitják meg egyáltalán ezt az oldalt?
Aki ennyire utálja, csináljon jobbat,hozzon más márkákat, vagy fogja be a pofáját, és örüljön, hogy legalább ilyen is van.
Szerintem meg tök korrekt a cikk,, ha erre volt lehetősége az írónak, ennek kell örülni.
Olyan ez mint a rádiózás! Ha nem tetszik a zene, amit sugároznak, eltekerek onnan! Okostojás fikázók! Tekerjetek Ti is másik csatornára!!!
nem a cikkel van baj, nem is az íróval, sőt még csak nem is az oldallal, hanem a Meridákkal
Miért is van baj a Meridával?magyarázd már el, mert én olyan kis falusi gyerek vagyok és nem értem!!!
Drága “barátom”!
Nekem 11 év alatt a második Merida országútim van, és semmi rosszat nem tudok róla írni!! Nagyon jól kiszolgáltak, semmi repedés, törés, kopás, pedig használtam bőven !! Jó nektek, hogy csúcsszuper olasz karbon gépeken nyomjátok a 15-20ezer kilát évente!!
A magyar miért fikáz mindent alapból??
Nekem volt pár meridám, meg pár más márkájú bringám is, de hogy ilyen elvakultan véleményt mondani egy márka javára vagy épp ellene mi értelme van azt nem tudom.
Szerintem a 7. képen nem Cink van,szerintem az Hermida vagy Houts.
“Cink kerékpárja” van a képen (amúgy Hermida beszél)
A múltkori Meridás cikkhez is leírtam a véleményem most is leírom, akit nem érdekel a cikk NE OLVASSA EL!!!ennyi az egész.
én nem is olvastam el :) csak már a fa_om kivan a szájbak_rt Meridákkal mióta a kedvenc boltom is elkezdte forgalmazni ezeket a hulladékokat :(
Akkor talán szólj a kedvenc boltod kedvenc eladójának,hasonló stílusban mint itt, hogy ne árulja!! Meg az embereknek is hogy vegyenek Wiliereket 800000-ért ha tudnak. Annak kéne örülni, hogy valaki még egyáltalán akar,és mer tekerni országúton a mai világban!!
na, ez konkrétan nem igaz!!!
A Wilierek árban nagyjából ott vannak, mint a Merida (nézz utána, ha nem hiszed el!), csak 10X jobb anyagokból készülnek, és 7000000X jobban néznek ki… és továbbra sem értem miért csak arról lehet cikket írni, aki fizet… sajnos a magyar kerékpáros sajtó színvonala lassan a románét is alulmúlja…
ott a pont
Én sem olvasom el soha már a meridás cikkeket. Csak a kommentek miatt nyitom meg. Szerintem sokan mások is így vannak, akik nem írnak ide.
26os merev gépet miért nem próbáltál ki ?
Lehet, hogy az lett volna a legjobb !! :-))))
Jo objektiv cikk. Reszemrol maradok a nagykerekunel, szvsz feleseges ossztelossal bonyolitani.
Csak Meridákat teszteltek? Más márkájú kerékpár már nem is létezik?
Het 1-2 tucat Meridás cikk simán jól esik mindenkinek.:)
Túl sok lesz már a Meridából… Az idehaza elérhető bicajok közül sokan szívesebben olvasnánk Giant, Trek, Specialized stb. teszteket; remélem jönnek azok is!
Szerintem szólj az itthoni Giant, Trek, Speci, stb. kereskedőknek, hogy ugyan adjanak már nekik tesztbringákat.
A Merida ad, ezért arról írnak – nem asztrofizika ez, hogy az egyszerű emberek ne érthessék az összefüggéseket.
Nem hiszem, hogy asztrofizika lenne, hogy ne MI olvasók értsük ezeket az összefüggéseket, hanem a hazai forgalmazók és a média. ;) Nem a mi dolgunk, nem is az enyém lenne – ennek ellenére, mégis jelezném. Nyilván nem véletlenül. Remélem vették az illetékesek e jelzés értékű hozzászólásom!
Azért van ennyi Merida cikk/teszt,mert nagyjából ők azok akik hajlandóak még fizetni azért hogy a mag lehozza.Amíg nyomtatott formában létezett és tizenxezer emberhez eljutott,akkor volt más is ha emlékszel,akkor megérte.De nem tudom ezt hányan olvassák,mindenképpen töredéke a nyomtatottnak.
Igen és a Lampre csapatáról sem a Merida miatt van idén annyi cikk.Amikor magyar versenyző volt a csapatban akkor nem cikkeztek ennyit az Olasz gárdáról(én így emlékszem,pedig azt mondják az emlékek idővel megszépülnek):),ami azért elég lehangoló.Az általad említett összefüggésen kívül még valami kötődést látok a dolog mögött.:)Ellenben lehet én látom rosszul a dolgokat.:)
Más:legalább vannak cikkek a felfújt dopping botrányokon kívülis.
A lényeg vegyen mindenki egy Meridát!:)
Én már vettem kettőt is, persze nem egyszerre!! Az elsőt 10-11évvel ezelőtt, amostanit, meg 2 éve,és akár hiszed akár nem szeretek vele menni, mert Szeretek Bringázni!! Próbáltam már hasonló kategóriájú nagy nevű bringákat is, de semmivel nem voltak jobbak!! Ez természetesen az én szubjektív véleményem, ami nem szócséplésből, hanem kizárólag hosszú évek tapasztalatából született!!
Elképzeltem hogy a fent említett márkák tesztjei kiszorítják a Meridás cikkeket. Eltelik egy fél év, év és egy csomó hozzászólásban követelik majd őket újra. Várunk még egy kicsit, mindenki unni fogja a pl. Giant teszteket. Ekkor előrukkol a Merida valami “újjal”. Amit mindenki kajál. Én a légpárnás velocipedre tippelek. Nincs több defekt, de egy új kerékméret. Össze lehet hasonlítani. A 29-esek gyártása leáll. Kiderül hogy az majdnem akkora mint a háború után használt libakergető. Sokaknak lesz addígra. Hát vegyenek mást, vagy reszeljenek maguknak alkatrészt Dremellel epokittből! A Specialized csődbe megy mert erre a piaci fordulatra nem számítanak. Az i-re a pontot a vázanyag teszi majd fel. A génkezelt bambusz. 3 rétegű csőben méretre növesztik. A gyártásidő növekedés miatt ez lesz a kerékpárok Bugatti Veyronja. Valamikor ilyentájt fordul a kocka a fórumon. Jani hozzászól. A Merida a király. Új megoldások. Senki nem ért annyira a kerékpárgyártáshoz mint egy japán kertész, és ilyet más gyár nem alkalmaz. Kevés van belőle az igaz, mert a minőséget meg kell fizetni. A drága Merida a jó Merida.
Elnézést kérek a hosszú, és semmiről nem szóló hozzászólás miatt.
Elnézést kérek azoktól akik még olvasnának ilyen fantasy-t, de most jöttem rá hogy még józan vagyok.
Akár ilyen a jövő akár nem, mindenki tekerjen a biciklijén. Az aranyeresek is, csak ők kiállva. Mer’ biciklizni jó. Aki ebbe beleköt azt nem fogjuk lájkolni.
Egy hazai kerékpáros lap hasábjain sok tesztet olvashasz az általad említett gépekről, mind monti, mind pedig országúti témában!!!!
Az ETRTO meret (559 stb) a drotperem atmeroje.
Talaltam egy erdekes tablazatot lemert valos ertekekkel:
http://mtbtires.com/site2/tire-specs/48-kenda/53-kenda-tire-specs
A végén venni fogok egy Meridát!:)
Én is.De csak a legvégén,amikor nem lesz más gyártó XD
Én akkor egy babettát vállalnék be.:)(azt is “élmény” tekerni):)