fbpx

Hogyan válassz focicipőt? Útmutatónkból kiderül!

A focicipő kiválasztása nagy kihívás lehet, hiszen sosem tudni, melyik a legjobb. A megoldás ugyanis az: mindenkinek más! Attól függően, hogy milyen felületen használod, odáig, hogy mekkora méretre van szükséged, más és más válhat neked be. Nézzük végig, mégis mi alapján döntheted el, hogy milyen focicipőt válassz!

Ha újra elkezdenél focizni, vagy ideje lecserélni a sok éves cipőt, akkor segítünk, de egy biztos: ne spórolj rajta! Az olcsó cipő ugyanis biztos, hogy nem vesz le elég terhelést az ízületekről, sőt, kifejezetten káros is lehet.

A megfelelő méret kiválasztása

Nagyon egyszerűnek tűnik, hogy amekkora cipőt hordasz a mindennapokban, akkora méretű focicipőre lesz szükséged. Ez azonban így nem helytálló, sőt – ennél messzebb nem is állhatnál az igazságtól. A legfontosabb, hogy milyen lesz a focicipő felső része. Ha szintetikus anyagból készül, akkor legyen 0,4-0,8 mm-rel nagyobb. A bőrcipő esetén viszont nyugodtan vehetsz a saját méretednek megfelelőt, ugyanis a bőr nyúlik. Arra azonban figyelj, hogy mindig a foci zoknival együtt próbáld fel a cipőt!

Hol fogod használni a focicipőt?

A focicipő lehet teremcipő és műfüves cipő is. A teremcipőt parkettán vagy műanyag borításon lehet használni. Ezeknek a talpa teljesen sima, a gyártók az IN és IC jelölést használják rájuk. A mai cipőknél már, bár gyorsan kopnak, jellemző, hogy nem hagynak fekete csíkot, nyomot maguk után, így a tornaterem csillogó padlóján is tökéletes. Általában rugalmas, strapabíró anyagból készülnek, és a talpban a gyártók elhelyeznek ütéscsillapítóként szolgáló talpbetét részeket is. Ez azért különösen fontos, mert a terem padlója sokkal kevésbé rugalmas, mint a műfüves pálya, így nagy erőhatás hárul a bokákra. Emiatt sok sportoló küzd boka, térd ízületi vagy derékfájdalommal. Ezek általában abból adódnak, hogy nem megfelelő az ütéscsillapítás a cipőben. Mindemellett pedig gyakoribbak a pályán a balesetek is a hirtelen irányváltoztatások miatt. Nagyon fontos, hogy olyan focicipőt vigyél haza, ami biztos, hogy kényelmes és puha.

Amennyiben műfüvön használod a cipőt, akkor jön képbe a stoplis cipő. A stoplis cipő talpán gumistoplik találhatók, amelyek szinte megkapaszkodnak a fűben. Minél több stopli található, annál jobban eloszlik a testsúlyod, így annál nagyobb stabilitást kapsz. Gondolj csak bele: a téli gumira is hóláncot kell feltenni a jobb tapadás érdekében a havas, jeges úton, miért ne kellene ugyanezt az elvet alkalmazni a csúszós füvön? A cipő típus a TF jelzést kapta, így keresd a boltokban. A műfüves focicipő esetén ugyanígy szükség van csillapításra, így szintén található bennük taplbetét elem, hogy némi terhelést vegyen le a lábakról, bokáról.

Mennyire vagy profi?

A focicipő abban is változatos, hogy mennyire profi. Létezik profi, félprofi, félamatőr és rekreációs változat. A profi cipők azok, amelyeket a sztárok hordanak, átlagember számára

közel megfizethetetlen áron. A félprofi cipők technológiája, lengéscsillapítója olyan, mint a profi cipőké, viszont sok esetben gazdaságosabb anyagból készülnek, így olcsóbban eladhatóak. Ha hetente néhányszor játszol a pályán, akkor a félamatőr változat lesz a megfelelő. Ebből már néhány technológiai újítás kimarad, ezért is kedvezőbb az ára, de ettől függetlenül szintén megfelelő stabilitást ad a lábnak. A rekreációs cipők azok, amelyek a hobbi focizáshoz ajánlottak, hiszen, bár kényelmesek, már a legtöbb technológiai újítást nem tartalmazzák.

Ha megtaláltad álmaid focicipőjét, akkor gondoskodj róla! Mindig kösd ki a cipőfűzőt levétel előtt, a gumistoplikat tisztítsd meg a beleragadt fűtől a kosztól. A bőrcipőket krémezd be, ha pedig vizesek lettek, akkor kívülről és belülről is szárítsd meg. Napra ne tedd ki a cipőket, és lehetőleg a radiátort is messziről kerüld el velük, mert ezek kárt tehetnek az anyagban.

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo