fbpx

Hogyan készítsük fel kerti tavunkat a télre?

Egy kis tó a kertünk igazi éke lehet. Nemcsak vizuálisan javíthat sokat a kert megjelenésen, hanem teljesen más hangulatot is ad neki. A víz nyugtató közelsége, a vízcsobogás lazító hangja, a felszín alatt úszkáló halak látványa, mind-mind pozitívan hatnak a közérzetünkre – ráadásul arra csábít, hogy több időt töltsünk a szabadban. De ne feledjük: a tél közeledtével a tó és élővilágának igényei megváltoznak – és nekünk kell gondoskodnunk arról, hogy átvészelhessék a hideg időszakot.

Hogyan téliesítsük a kerti tavunkat?

Ahhoz, hogy tavasszal újra teljes pompájában tündökölhessen kertünk legszebb pontja, már most el kell kezdenünk a teendőket. Nézzük, melyek ezek!

Tisztítás

Az első lépés, hogy eltávolítjuk a tóból az iszapot, az ürüléket, a növényi maradványokat, szóval minden lebomló szerves anyagot. Ezekből ugyanis gázok képződhetnek, amik ártanak a halaknak. Már ősszel elkezdhetünk felkészülni a teleltetésre, ha lombvédő hálót feszítünk ki a tó fölé, amivel megakadályozzuk, hogy belepotyogjanak a levelek. Minél kevesebb a szennyeződés a vízben, annál kevésbé vannak leterhelve a kerti tó szűrő is.

A növények felkészítése

Távolítsuk el azokat a növényeket, amik nembírják a hideget, és tároljuk őket olyan helyen, ahol nem szenvednek fagykárt! Azok a növények maradhatnak a helyükön, amik jól bírják a mínuszokat is, viszont vágjuk vissza őket, hogy minél kevesebb levél maradjon rajtuk, és azok ne tudjanak lehullani a tó aljára. Érdemes eltávolítani a gazokat, gyomokat hogy ezekből se keletkezzen rothadó hulladék.

Halak téliesítése

Ha egész évben rendesen voltak etetve a halak, akkor elraktároztak már annyi tápanyagot, amivel átvészelik a telet. A téli időszakban nem fognak enni, az emésztőrendszerük teljesen leáll, ezért táplálékot sem kell biztosítani a számukra. Amint tartósan 10 Celsius-fok alá esik a hőmérséklet, fejezzük be az etetést, a felesleges eleséget pedig érdemes eltávolítani, mert az is csak el fog rohadni!

Fontos tudni: csak olyan tó alkalmas arra, hogy halak átteleljenek benne, ami 1 méternél mélyebb. Ebben az esetben a tó alján akár 4 Celsius-fok is lehet, akkor is, ha a víz felszíne be van fagyva, ez a hőmérséklet pedig már megfelelő arra, hogy a halak átvészeljék a hideg időt.

A víz állapotának megőrzése

A téli körülmények között is ügyelni kell arra, hogy a víz tiszta maradjon, hogy meglegyen a megfelelő oxigénszint a halak számára. Ha befagy a tó, akkor nem jut oxigén a vízbe, és a káros gázok sem tudnak távozni, így a halak akár meg is fulladhatnak.

Megoldás lehet, ha poliészterúszóval fűtjük a tavat, és ezzel megakadályozzuk a jégképződést, de levegőztetőrendszerrel is juttathatunk plusz oxigént a vízbe. Használhatunk még szivattyút is, ami lassan keringeti a vizet a tóban, így jót tesz az oxigénellátásnak, és körülötte nem is fagy be a víz. A kertitó-szűrő használata ilyenkor is fontos, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket a vízből.

A technika megóvása

A hideg és a fagyok árthatnak bizonyos technikai berendezéseknek. A szivattyút 30 centiméternél mélyebbre kell helyezni, de közben arra is ügyelni kell, hogy ne a halak mellől szívja fel a melegebb vizet, mert akkor azok elpusztulhatnak. A tó felszínéről távolítsuk el az UV-lámpákat, felszíni szűrőket, mert a fagy azokat is tönkreteheti.

Megfelelő előkészületek után téliesített tavunk meghálálja a törődést. Tavasszal egészséges halállomány fogad majd minket, és egy esztétikus megjelenésű kerti tó. Ezért érdemes a téliesítésbe energiát fektetni, mert ha azt elhanyagoljuk, akkor tavasszal a romok eltakarítása fog ennél sokkal több munkával járni. Inkább a munkánk eredményét csodáljuk, mint a lustaságunk következményét takarítsuk el!

(X) Támogatott tartalom

 

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo