fbpx

Népbetegség-e az aranyér?

Egyes felmérések szerint aranyeres problémákkal a felnőtt lakosság 50%-a küzdött már. Éppen ezért tartják korunk egyik népbetegségének az aranyeret, melynek kialakulásában sok minden közrejátszik. A gyógyítható betegség kezelése többféleképpen is történhet.

Mi az aranyér?

Aranyere mindenkinek van, ugyanis a végbél környékén található vénás érhálózatot hívják így összefoglaló néven. Szerepe, hogy segítsen visszatartani a székletet és a gázokat, így valójában jó célt szolgál. Baj csak akkor van, ha ez az érhálózat túlságosan kitágul, megfeszül. Ekkor jelentkeznek az aranyérpanaszok, melyek igen kellemetlenek lehetnek.

Mi, laikusok nem biztos, hogy hallottunk már róla, de a szakorvosok megkülönböztetnek kétféle aranyeret. Az egyik a belső, a másik a külső aranyér. Az előbbi a testen belül helyezkedik el, az utóbbi kint, a végbélnyílás mellett. Mikor aranyér betegségről beszélünk, legtöbbször a belső aranyérrel lehet problémánk, bár a külső aranyér is vérezhet, fájhat, gyakran viszket is.

Ha nem tudjuk, mitől alakulhattak ki a tünetek vagy mi hozhat javulást, keressünk fel egy szakorvost! A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ az ország több pontján, Budapesten és Székesfehérváron fogad pácienseket, tapasztalt proktológusaik kivizsgálás után megbízható útmutatást tudnak adni bármely végbélbetegség gyanúja esetén.

Az aranyér kialakulásának oka

Nem csoda, hogy az aranyér egyre gyakoribb a népesség körében, hiszen kialakulásának egyik oka a helytelen táplálkozás, a stressz és a helytelen székelési szokások is. A rohanó életmód, az állandó túlórázás, az utazások elveszik az időt attól, hogy kényelmesen fogyasszuk el ételeinket.

A rostban gazdag táplálkozás, a sok folyadék bevitele lehetne az ellenszere a betegség létrejöttének, ám a gyorséttermek világában egyre kevesebben figyelnek arra, mit esznek.

A túlsúly is okozhat aranyeret: ilyen esetben a belső szervekben hasüregi nyomás jön létre, amely az aranyérben pangást okoz, s a folyamatos terhelés hatására kitágul. Jellemző tünet lehet a vérzés, a véres széklet.

Terhes nők esetében is kialakulhat aranyér, szintén a hízás miatt, de akár szülés után is az erőlködés következtében. Jó tudni azonban, hogy az aranyér gyógyítható, és bizonyos előírások betartásával mi magunk is javíthatunk a helyzeten.

A kezelési módok

A legjobb természetesen itt is a megelőzés: fogyasszunk minél több egészséges ételt, igyunk sok vizet, és sportoljunk! Ez nemcsak az aranyérbetegség kialakulását akadályozza meg, hanem minden szempontból hasznunkra válik.

Ha már megtörtént a baj, akkor is többféle kezelés jöhet szóba: leggyakrabban kúpok, kenőcsök segítségével enyhíthetők a panaszok. Erről bővebb tájékoztatást egy proktológus adhat, aki kimondottan aranyérpanaszokkal foglalkozik.

A hosszan tartó, kezelés nélküli aranyér okozza a legnagyobb problémákat. Ha nem megyünk időben orvoshoz, előfordulhat, hogy már csak a műtét jöhet szóba. Érdemes tehát komolyan venni a tüneteket, és őszintén elmondani mindet egy szakorvosnak, aki tud segíteni.

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo