A fa a történelem kezdete óta az egyik leggyakrabban használt természetes építőanyag, amely szinte a világ minden táján elérhető.
Számos értékes tulajdonsága, mint például az alacsony hővezető képesség, a kis térfogatsűrűség, a viszonylag nagy szilárdság, a mechanikai megmunkálhatóság teszi a fát kedvelt építőanyaggá. Nem veszített jelentőségéből még az olyan anyagok, mint a beton és a vas megjelenésével sem.
A fa a leggazdaságosabban felhasználható anyag, minden származéka hasznosítható, még a fűrészelés során keletkező fűrészpor is rostlemezek, papír előállítására.
Azonban a fa, főként kültéren, többféle igénybevételnek és veszélynek van kitéve, így megfelelő védelmére van szükség, amelyhez a különböző favédő anyagokat beszerezheti a Festékpalota.hu-tól.
Annak érdekében, hogy megértse a fa nagyszerűségét, alkalmazhatóságát, cikkünkben a fa osztályozásáról és szerkezetéről, valamint a fafeldolgozásról tudhat meg hasznos információkat, tartson velünk!
Miért a fa a legjobb építőanyag még ma is?
Termelékenysége és a környezetre gyakorolt hatása teszi a fát még napjainkban is a legjobb építőanyaggá.
A fa az egyetlen megújuló és újrahasznosítható építőanyag, ugyanis ha az erdőt fenntartható módon kezelik, a fák megújuló erőforrásként szolgálhatnak.
- Feldolgozása kevesebb energiát igényel, kisebb CO2-kibocsátással jár.
- Felhasználása kevesebb hulladékot termel.
- Használata felgyorsítja az építési időt, mivel száraz építést tesz lehetővé.
- Jó hővezető és hőszigetelő képessége révén hozzájárul az energiahatékonysághoz.
- Rugalmas és kis súlyú, ezáltal optimális anyag.
Fafajták és hasznosításuk
Alapvetően 2 féle fafajtát különböztetünk meg. A kifelé növő exogén fákat, amelyek korát az évgyűrűk határozzák meg, és lombhullató, valamint tűlevelű típusokra bonthatók. Illetve az endogén vagy befelé növő fajtákat, mint a bambusz, a pálma, a nád, amelyek korlátozottan alkalmasak építésre.
A fa anyaga cellulózt, lignint, valamint gyantát, zsírokat, olajokat, csersavat, viaszt, ásványi anyagokat, és nedvességet tartalmaz. Beépítéshez, megmunkáláshoz a fát szárítani kell, hogy víztartalma 10-20% közé csökkenjen, mert úgy kevésbé hajlamos a deformálódásra, repedésre.
A fa szerkezete
A fa külső, külvilággal érintkező része a kéreg, amely védelmet nyújt és megakadályozza a növény kiszáradását. A kéreg belső részén lévő rostos háncsréteg szállítja a levelek által szintetizált szerves anyagokat. Az évgyűrűk kialakulásáért az osztódó sejtekből álló kambium felel.
A fa feldolgozható és megmunkálható anyaga a fatest, amely egyrészt statikai szereppel bír, illetve ebben találhatók a szállító és raktározó szövetek, a szíjács és a geszt. A fa belső, központi része a bél.
Megmunkálhatóságuk szempontjából puha- és keményfákról beszélhetünk. Kültéren inkább a keményfákat használjuk, bár felületkezeléssel a puhafák is ellenállóbbá tehetők. Beépítésnél az egyes fafajták egyedi tulajdonságait is figyelembe kell venni.
(X) Támogatott tartalom