fbpx

Minden, amit a leggyakoribb vezeték nélküli protokollokról tudni érdemes

Bár egyesek számára még mindig futurisztikus elképzelésnek tűnik, de az utóbbi években tapasztalt rohamos technológiai innovációknak köszönhetően egyre több otthont szerelnek fel okoskonnektorokkal, lámpákkal, villanykapcsolókkal és egyéb okoseszközökkel.

Ezek a készülékek pedig különböző vezeték nélküli protokollokon keresztül kommunikálnak a vezérlőközponttal. A legnépszerűbb közülük a Zigbee és a Z-Wave, amelyeket a mai cikkünkben szeretnénk részletesebben is bemutatni.

Miért van szükség ezekre a vezeték nélküli protokollokra?

Ha elhatároztad, hogy okosabbá teszed az otthonodat, akkor valószínűleg több okoseszközt fogsz vásárolni – például az OkosabbOtthon.hu kínálatában, ahol olyan neves márkák termékei közül válogathatsz, mint amilyen a Sonoff vagy a Broadlink.

Gondolj bele, hogy ha ezek a készülékek szimplán a WiFi-re csatlakoznának, akkor azzal milyen irgalmatlan módon leterhelnék a hálózatot, és mennyivel több energia kerülne felhasználásra! Nos, pontosan emiatt van szükség a fentebb már említett Z-Wave-re és a ZigBee-re.

Sőt az utóbbi esetében még az okoseszközök jeltovábbítóként is képesek funkcionálni, amelynek az előnyeit főleg a nagyobb épületekben lehet kiélvezni. Azt pedig még nem is említettük, hogy ezek a protokollok AES 128 titkosítást használnak, amely garantálja a biztonságot.

Különbségek a Z-Wave és a ZigBee között

Talán az egyik legjelentősebb különbség a két vezeték nélküli protokoll között, hogy különböző rádiófrekvencián kommunikálnak. Ennek köszönhetően pedig a ZigBee valamennyivel több adatot továbbít, míg a Z-Wave némileg messzebbre.

Továbbá még azt emelnénk ki a különbségek közül, hogy a Z-Wave hitelesítése sokkal szigorúbban működik, mint a ZigBee esetében. Egyetlen gyártótól, a Sigma Designs-tól érhető el. Ez pedig okoz ugyan némi árkülönbséget a velük működő termékek között, de a Z-Wave-s modellek egyértelműen sokkal megbízhatóbbak. Mivel egyetlen gyártó fejleszti őket, így kevésbé lesznek feltörhetőek.

Mennyi energiát használ a Z-Wave és a ZigBee?

A legjobb a vezeték nélküli protokollokkal működő eszközökben az, hogy nagyob kevés energiára van szükség a működtetésükhöz.

Azokat az eszközöket pedig, amelynek nem férnek hozzá az elektromos áramhoz, akkumulátorral kell üzemeltetni, de ez is a legtöbb esetben akár 3-4 évig simán kitart. Ha a WiFi-t próbálnád meg róla üzemeltetni, akkor biztos lehetsz benne, hogy az akkumulátor pár nap múlva lehasalna.

Végső gondolatok

Nagyon sokszor merül fel az a kérdés, hogy ez a két technológia kompatibilis-e egymással, és ez nem is csoda, hiszen a különböző okostermékek vásárlásakor a kompatibilitás ellenőrzése az egyik legfontosabb szempont.

A válasz viszont erre a kérdésre sajnos az, hogy nem. De a jó hír, hogy egyre több gyártó áll elő olyan vezérlőközpontokkal, amelyek mindkettőt tudják kezelni. Ilyen például a Zipatile, a Vera Plus vagy a Secure.

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo