Ahogy beköszönt az rossz idő, és előjönnek az első megfázásos megbetegedések, elsőként a mézhez nyúlunk. Természetes gyógyírként ugyanis gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású, nem mellesleg nagyon finom is! De vajon azt tudjuk-e, hogy még a sportteljesítményünkre is jótékony hatással lehet?
Az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy honnan szerezzük be. Csakúgy, mint ahogy sajnos greenwashing is egyre terjed, az árucikkeiket termelői köntösbe bújtató árusok száma is gyarapszik. Legyünk nagyon körültekintőek a beszerzésnél! Ha például a Patikamra termelői mézeit választjuk, nem lőhetünk mellé.
A méz értékes tápanyagforrás
A méz 80%-ban szénhidrát és 19%-ban víz; fehérjéket, aminosavakat, polifenolokat, ásványi anyagokat, enzimeket, vitaminokat is tartalmaz. Már több mint 5000 éve alkalmazzák egészségügyi célokra, mert kiváló antioxidáns és antimikrobiális, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is bír.
Gyermekeknek 1 éves kor alatt nem adható, de 1 éves kortól maximum napi 20-30 gramm mennyiségben rendszeresen fogyasztható. Oligoszacharidjai révén természetes prebiotikum, ami segíti a jótékony bélbaktériumok szaporodását. Aroma- és illatanyagai miatt eszmésztésjavító is. Sőt, a repceméz még gyomorsav esetén is segíthet.
Antibakteriális hatása megkérdőjelezhetetlen
Savas jellege miatt az antibakteriális hatása is jól érvényesül. Náthánál, influenzánál, gyulladásos megbetegedéseknél a B- és T-limfocita immunsejtek aktiválásával jelentős szerepe van az immunitás növelésében. Forró teába azonban semmiképp ne tegyük, mert értékes hatóanyagaira negatív hatással van a meleg!
Sebgyógyításra is kiváló
Azzal, hogy fokozza az új erek képződését és a sejtek kialakulását, a sebgyógyulásban is fontos szerepet tölt be a méz. Egyrészt fertőtlenít, másrészt felgyorsítja a regenerálódási folyamatot.
Méz a sportolóknak is
Vannak, akik a magas szénhidráttartalma miatt utasítják el a mézet. Pedig éppen ebben rejlik a teljesítményfokozó szerepe. Nemcsak energiaforrásként tökéletes a sportolók számára, hanem a kondíciót és a teljesítményt is javítja.
Gazdag D- és K-vitaminban is, így a csontok egészségére is jótékony hatással van. A benne lévő kolin pedig a szív- és érrendszert támogatja, ezzel szintén hozzájárul a sportolók egészségéhez.
Ha eddig nem fogyasztottunk mézet rendszeresen, és most szeretnénk elkezdeni, kérjük ki szakemberek véleményét is az esetleges allergia miatt! És hogy milyen terméket válasszunk? Csakis a termelőit! Ha a Patikamránál maradunk, akkor itt a klasszikus akácméz mellett többek között repce-, édesharmat, facélia-, galagonya- és gesztenyemézet is találunk. De chilis, propoliszos, pisztáciás és akár még narancsos ízeket is választhatunk, ha gasztronómiai ínyencségekre vágyunk.
(X) Támogatott tartalom