A padlófelület burkolásának esztétikus látványa még közel sem elég, hiszen a szakszerűen kialakított rétegrenden múlik a siker. Cikkünkben segítséget adunk ahhoz, hogyan lehet profi az aljzatképzés tervezése, és ezáltal a végeredmény is!
A tervezés lépései
Elsőként meg kell határozni azt, hogy a burkolt felület milyen rendeltetéssel, funkcióval kell, hogy bírjon. Itt fontos mérlegelni azt is, hogy a szélsőséges igénybevétel milyen mértéket jelent, amely helyiségenként eltérhet, emellett a funkcióból adódó hasznos terhelés jellege és mértéke is lényeges.
Vedd igénybe a Cemix aljzatképzési termékeit, hogy maximális minőségű, profi végeredményt érhess el!
Ezután következhet a rétegrend meghatározása. A padlószerkezetek oroszlánrésze jellemzően 4 fő részből áll, melyek a teherhordó-, a hő- és hangszigetelő-, a teherelosztó- és a burkolati réteg.
Burkolat kiválasztása
A harmadik lépés során a burkolat kiválasztásakor funkcionális és szubjektív szempontokat fontos figyelembe venni. Ilyen például a mechanikai igénybevétel, a vízterhelés, a hőterhelés, a kopásállóság, a csúszásgátlás mértéke, és a burkolat elhelyezkedése a kül- vagy belteret illetően.
A szubjektív szempontok pedig teljes mértékben az egyén ízlésétől, stílusától és számos egyéb tényezőtől függhetnek. Ide tartozik a burkolat színe, anyaga, hangulati hatása, hőérzete, költsége, és illeszkedése a már meglévő környezetbe.
Utolsó lépések
Utolsó előtti lépésként a rétegek vastagságának meghatározása következik, amely a burkolóanyag, és a rögzítéséhez alkalmazott ragasztórétegek vastagságától függ. Ezek az értékek adják ki a teljes aljzat méretét, amely már remek támpont a tervezés során.
Újonnan épített háznál az adott burkolat esetén a felhasználáshoz szükséges anyagok rétegvastagsága, valamint fajtája már a tervezéskor rögzítésre kerül, amennyiben a helyiségek funkciói és a rájuk vonatkozó előírások ismertek. Felújításoknál az érték már rendelkezésünkre áll, mivel a teherhordó szerkezet felső síkja és az ajtók szintjei azt meghatározzák.
Előfordulhat, hogy az előre kalkulált minimum érték nagyobb lesz, mint amit a szoba adottságai elbírnának. Ilyen esetben újraszámítás szükséges, vagy szóba kerülhet a kisebb vastagságú burkolat beépítése is.
Megoldható úgy is a probléma, hogy a csöveket máshol vezetjük el, vagy különleges esztrich kialakítást választunk. Végső esetben, amikor végképp nem találunk megoldást, kihagyhatjuk a hő- és hangszigetelő réteget, vagy áthelyezhetjük, átalakíthatjuk a már meglévő nyílászárókat, például tolóajtók segítségével.
Fedezd fel a Cemix weboldalán elérhető nagyszerű termékeket, hogy profi alapanyagokkal végezhesd a kivitelezést! Olvass a honlapon további hasznos aljzatképzési tanácsokat is, hogy bővíthesd tudástárad!
(X) Támogatott tartalom