Az esti mese fejlesztő hatása vitathatatlan. Minden szülő jól tudja, mennyire fontos, hogy este rövid történetekkel altassa el gyermekét. Lényeges azonban, hogy ez az együtt töltött idő minőségi legyen, azaz a mesemondás feleljen meg a gyermek igényeinek. Ezt pedig sokszor nehéz jól csinálni. Mutatjuk, mit kell erről tudni.
A mesemondás fontossága
Az esti mesélés valójában egy rituálé, egy szép, de sokszor fárasztó szertartás. Ilyenkor általában már a szülők maguk is nyugovóra térnének legszívesebben, de még a gyerkőc számára oly fontos mesét el kell olvasniuk.
Néha azonban olyan kívánalmakat állítanak a csemeték a szülők elé, amelyeket valójában csak profi színészek képesek megvalósítani. Ám ha előfizetünk a VOIZ hangoskönyv szolgáltatására, akkor mindez elérhető lesz: itt ugyanis gyakorlott színészek, előadók olvasnak fel meséket, történeteket, meseregényeket, s ezeket a hanganyagokat egy kattintással letölthetjük a telefonunkra.
Ennél a műfajnál ugyanis hatalmas jelentősége van minden egyes szónak, hangsúlynak. Fontos a hangerő, a hanglejtés, és a gyerekek örülnek neki, ha a szereplőket is más-más hangszínnel szólaltatjuk meg.
A VOIZ oldalán jelenleg több, mint 170 mese, ifjúsági történet elérhető, így bőséges a választék, akár minden nap választhatunk új könyvet új előadókkal.
A mese feszültséget old
A mesék egyik legfőbb szerepe a szórakoztatás, azonban nem véletlenül olvasunk a gyerekeknek mesét. Ezek a szövegek ugyanis más dologra is alkalmasak: oldják a gyerekekben felgyülemlett feszültséget, mintát adnak a megküzdésekhez, enyhítik a szorongást, a félelmeket.
Minden mese tanít is egyben: azt hirdeti a gyerekeknek, hogy érdemes küzdeni, fáradozni, mert a jó végül elnyeri jutalmát. Ahhoz, hogy a megfelelő mesét válasszuk ki, ismernünk kell már a történetet. Azonban sokszor nincs időnk előre elolvasni mindent, de a hangoskönyvek erre is megoldást nyújtanak: vezetés, edzés, főzés közben meghallgathatjuk mi is a meséket, így tudni fogjuk, mi lesz a mű mondanivalója.
A legjobbak persze a magyar népmesék, hiszen ezekben mindig valamilyen próbatételt kell kiállnia a főhősnek. A legszebb magyar népmesék című válogatást Lengyel Tamás színművész hangján hallgathatjuk meg. Ezt mindenképp érdemes letölteni a telefonunkra!
Milyen mesét válasszunk?
A jó mesék mindig izgalmasak, van bennük valamilyen rejtély, misztikum, amit a hős kalandos úton old meg. Közben persze ellenségekkel is meg kell küzdenie. Nem baj, ha szerepelnek a mesékben boszorkányok, sárkányok, farkasok is, hiszen ezek a belső félelmeket szimbolizálják. A gyerek tanul a mesékből, ellesi azokat a technikákat, melyek sikert hoznak a próbatételek során: furfang, segítségkérés, erőkifejtés, türelem.
A mesehallgatás sose maradjon el! Napközben is hallgathat a gyerkőc mesét, erre is megfelelő a hangoskönyv-alkalmazás. A szülő megnyugtató jelenléte, kiegészítő magyarázatai azonban ekkor is fontosak a gyerek számára.