fbpx

Az “ártatlan” bárányhimlő komoly utóhatása: ezt érdemes tudnunk az övsömörről

Egy gyermekbetegség, amelyen majdnem mindenki átesik: a bárányhimlőre a legtöbben csak legyintenek. “Majd eltűnik”, hallhatjuk sokszor, azonban ez nem teljesen igaz. A vírus egy egész életen át bennünk lappanghat, és övsömörként éledhet újjá bennünk bizonyos életszakaszainkban.

Megduplázódó betegszámok

Az elmúlt 20 évben kétszer annyian szenvedtek az övsömörtől, mint azelőtt. Az USA-ban minden harmadik embert érint ez a betegség. Bár szerencsére ritka a miatta történő halálozás, viszont az esetek 1-4%-ában súlyos szövődményekhez vezet. Ha gyanítjuk, hogy ebben szenvedünk, az Affidea Magyarország bőrgyógyászati szakrendelésén gyors és szakszerű ellátásban részesülhetünk.

Az övsömörös betegek közel 60%-a az idősebb, 50 év feletti korosztály tagja. Ez nem véletlen: az ő immunrendszerük már gyengébb, mint fiatalabb társaiké. A 85 év felettieknek pedig megközelítőleg a fele át is esik a kóron. Bár nem túl gyakori a betegség kiújulása, a lehetséges szövődmények miatt fontos komolyan venni.

Mi okozza a betegséget, és mik a tünetei?

Egy Varicella zoster nevű herpeszvírus – ugyanaz, amely kisgyermekkorban a bárányhimlőt is. A bárányhimlő nyomán egész testünkön hólyagos kiütések jelennek meg, többnyire lázzal és fáradtsággal kísérve. Ám az egy kevésbé ismert tény, hogy ezután a vírus érző idegdúcainkban ugyanúgy ott lappang, egy életen át. Az agyidegek és a gerincvelő környékén lévő idegdúcokba “fészkeli be” magát, és immunhiányos állapotban ismét aktiválódhat. Ezért is olyan gyakori időskorban ez a betegség.

Az aktivált vírus miatt a háton, a mellkason vagy deréktájon, esetleg a fül mögött, az arcon vagy a nyakon alakulhatnak ki bőrkiütések. Attól függ, hol jelennek meg a kiütések, hogy melyik idegdúcban aktiválódott a herpeszvírus. Amiatt, mert a bőr érzőidegeit is támadja, a vírus komoly fájdalommal jár. Ez akár hónapokig is fennállhat még azt követően, hogy a kiütések a bőrön már meggyógyultak, ami a betegek 10-15%-ára jellemző. Az arcon jelentkező hólyagok súlyos esetben vakságot eredményezhetnek; a fül mellettiek pedig süketséget.

Mit tehetünk, ha tapasztaljuk a tüneteket?

A mihamarabbi, 3 napon belüli orvosi kivizsgálás a legfontosabb. Ilyenkor ugyanis a leghatékonyabbak a kezelésre szolgáló, antivirális készítmények. Így még az utólagos, hosszan tartó idegfájdalmak is elkerülhetőek. Ilyenkor a sebes bőrfelület javulásáért a megfelelő gyógyszerekkel és annak folyamatos, ecsetelős kezelésével, az idegkárosodás ellen pedig B-vitamin szedésével tehetünk.

A legfontosabb, persze, a megelőzés volna. Az övsömör egy, a bárányhimlőhöz hasonlóan fertőző kór. Ma már nemcsak bárányhimlő, de az utólag kialakuló övsömör ellen is hatékony védőoltásokat adhatunk be magunknak. Ugyanakkor, ha egy várandós kismama nem kapta el a bárányhimlőt gyermekként, de van körülötte idős övsömörös beteg, a kismamának óvatosnak kell lennie. A herpeszvírus ugyanis nála is okozhat bárányhimlőt, amelynek folytán károsodhat a magzat.

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo