fbpx

A lakásvásárlás 6 gyakori buktatója, amire érdemes odafigyelni

Az első lakást megvásárlása igazán különleges élmény, mint ahogy minden első dolog az életben. Van egy felejthetetlen varázsa annak, amikor beköltözhetünk az első, saját otthonunkba. Ahhoz viszont, hogy ez a jó élmény ne forduljon át hirtelen rémálomba, körültekintőeknek kell lennünk a lakásvásárlásnál.

Mire kell odafigyelni, lakásvásárláskor?

Ha az alábbiakat sorra vesszük a nagy döntés meghozatala előtt, akkor nagyon nagy – negatív – meglepetés már nem fog érni. Ez pedig megnyugtatóan hangzik, nemde?

1.      Zajszint

Mindegy, hogy kertes házat vagy lakást vásárolunk, oda kell figyelnünk arra, hogy az mennyire zajos környéken helyezkedik el. A ház előtt elhaladó villamos vagy főútvonal intő jel lehet, de olyan is előfordulhat, hogy csak időszakosan van nagy forgalom arrafelé. Ezért érdemes több napszakban is ellátogatnunk a kiszemelt ingatlan környékére, hogy lássuk, mekkora mozgás van ott munkaidő után, hétvégén. Hiszen hiába van egy szép nagy erkélyünk vagy verandánk, ha nem tudunk kint zavartalanul pihenni.

2.    Lakóközösség

Ez még egy olyan sarkalatos pont tud lenni, ami képes felülírni minden mást. Egy rossz szomszédság, állandó viszálykodás elüldözheti az embert a kiszemelt otthonából. Ha van rá lehetőségünk, akkor elegyedjünk szóba pár szomszéddal, kérdezzük meg kik laknak a házban, a környéken, ők hogy érzik itt magukat, szokott-e problémájuk lenni valakivel. Persze garanciát ez sem jelent arra, hogy szuper lakóközösségbe fogunk csöppenni, de azért talán árnyalhatja egy kicsit a képet.

3.    Szerkezeti hibák

Sajnos vannak olyan szerkezeti hibák, amik kívülről nem látszanak. Például ha a tetővel van valami probléma, süllyedni kezdett a fal, akár már repedések is keletkeztek rajta, csak azokat bevakolták. Érdemes egy statikus szakembert felfogadni, aki megvizsgálja az épületet, és biztosít arról, hogy nem bújik meg semmilyen rejtett hiba.

4.   Vezetékek, csövek

Ezek is olyan elemei egy lakásnak, amik nincsenek szem előtt, így nem is lehet csak úgy letesztelni, hogy milyen állapotban vannak. Hiszen lehet, hogy ha lehúzzuk a WC-t akkor rendesen lefolyik a víz, de jellemzően havonta eldugul valahol a vezetékrendszer. Az elektromos hálózat elöregedése is okozhat gondokat. Ha régebbi építésű a ház, akkor rákérdezhetünk arra, hogy azóta a vezetékek lettek-e cserélve, ennek van-e valahol nyoma?

5.   Rossz hitelkonstrukció

Hitelből történő vásárlás esetén alaposan meg kell vizsgálni, hogy milyen hitelkonstrukciót választunk. Ezek a hitelek általában 10-20 éves futamidejűek, azaz nagyon nem mindegy, hogy végül mennyi pénzt fizetünk vissza, ahogy az sem, hogy mennyit módosul időközben a kamat és ezzel a fizetendő összeg. Akár az is okozhat súlyos problémákat, hogy már lefoglalóztuk a lakást, de a bank mégsem adja meg a felvenni kívánt hitelt, mert nem felelünk meg valamelyik feltételnek.

Szerencsére ma már léteznek meglehetősen pontos értéket megadó lakáshitel kalkulátorok, amelyekkel ki tudjuk számolni a várható költségeket, vagy egy független pénzügyi tanácsadó véleményét is kérhetjük.

6.   Bérbeadási nehézségek

Vásárolhatunk befektetési céllal is ingatlant, viszont ebben az esetben oda kell figyelni arra – ha Airbnb bérbeadást tervezünk –, hogy az adott társasház nem korlátozza-e a rövidtávú bérbeadást. Amennyiben a társasházi szabályzat tiltja, akkor nem érdemes abban az épületben vásárolnunk, mert később ebből sok problémánk lehet, vagy kénytelenek leszünk túladni a lakáson.

Egy körültekintő döntés

A lakásvásárlás egy izgalmas eseménye az életünknek, de azon kívül, hogy rengeteg örömmel jár, sok felelősséggel is. Nem érdemes hirtelen felindulásból, impulzívan, első lelkesedésünkben megvásárolni a nekünk megtetsző lakást, mert komoly gondokat zúdíthatunk a saját nyakunkba. Lehetőség szerint beszéljünk a vásárlás előtt több szakértővel, használjunk lakáshitel-kalkulátort és mindenképpen legyünk nagyon körültekintőek, hiszen hosszú évekig hatással lesz ránk ez a döntésünk.

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo