Az ajtók funkciójával mindenki tisztában van: a beltéri változatuk átjárást biztosít a különböző helyiségek közt, a bejárati ajtó pedig elválaszt, egyben megvéd minket a külvilágtól. A különféle ajtózárakról azonban már jóval kevesebbet tudunk, pedig tulajdonképpen ezek jelentik a fő biztonságot – megfelelő zár nélkül ugyanis még a legmasszívabb ajtó is könnyedén kinyitható.
A zárak fő típusai
Nézzük meg most röviden, hogy mit érdemes tudni az egyes zártípusokról, és melyik mikor ajánlott.
Bevéső zár: általában mindenkinek ez a fajta ugrik be legelőször, ugyanis valaha széles körben használt típus volt. A zárszerkezetet tartalmazó doboz az ajtó élébe van bevésve, így mindössze egyetlen ponton záródik. Emiatt ma már elavultnak számít, hiszen egyáltalán nem biztonságos. Kizárólag beltéri ajtók esetében célszerű alkalmazni.
Másodzár: amikor az emberek felismerték, hogy a szimpla bevéső zárakkal rendelkező ajtók tulajdonképpen könnyű célpontot jelentenek a betörőknek, akkor kezdtek el mellé másodzárakat felszereltetni. Ez a megoldás azért volt praktikus, mert nem kellett az ajtót kicserélni vagy megbontani, ugyanis a plusz zárat az ajtó belső oldalára szerelték fel. A legtöbb szintén kulccsal zárható, ám létezik tekerőgombos változat is, amihez ugyan nem kell kulcs, viszont csak belülről lehet rázárni, tehát csak akkor használható, ha otthon tartózkodunk. Másodzárakat még ma is használnak, hiszen egyetlen zárnál valóban nagyobb biztonságot nyújtanak, azonban így az ajtó kinyitása és bezárása is több időbe telik.
Többpontos zár: a modern bejárati ajtókat többnyire ezzel a típussal szerelik fel. A lényege, hogy az ajtó élének teljes hosszán végigfut egy fémlap, amelyen akár 3-4 záródási pont is található. Arról lehet felismerni, hogyha megemeljük a kilincset, akkor egy halk kattanás kíséretében záródnak a kiegészítő reteszek. Amíg ezt nem tesszük meg, addig nem lehet elfordítani a kulcsot. Zárt állapotban pedig nem tudjuk lenyomni a kilincset.
Biztonsági zár: a legmodernebb, nevéből adódóan pedig a legbiztonságosabb típus. Emiatt a Nívó Biztonsági Ajtókon is ezt a megoldást használják. Jellemzője, hogy amint elfordítjuk a kulcsot, 3 vagy 4, egy felnőtt hüvelykujjával megegyező vastagságú acéltüske jön elő a zárszerkezetből és simul bele a keretbe. Ezért meglehetősen nehéz megrongálni vagy feltörni.
Trükkös betörők
A gyártóknak azért kell egyre masszívabb és ellenállóbb zárakat készítenie, mert a betörők is egyre durvább módszerekkel próbálkoznak. Az egyik ilyen trükk például, hogy savat öntenek a zárbetétbe, az erősen maró anyag pedig tönkreteszi a zár belsejét.
A másik, hogy az ajtólap síkjából kiemelkedő záraknál egy fogóval rászorítanak a kilógó részre, és egy erőteljes mozdulattal eltörik. Szerencsére ezek a praktikák már a biztonságtechnikával foglalkozó cégek számára is ismertek, és az új megoldásokkal kiküszöbölik őket.