A nyári hónapokban általában kevesebb hangsúlyt fektetünk a vitaminok pótlására, kevésbé vannak jelen az olyan vírusfertőzések, mint az influenza vagy a covid, sőt, náthásak is ritkábban vagyunk ilyenkor. Kétségkívül a D-vitaminból sokkal több áll rendelkezésünkre, mivel nagyobb a napsütéses órák száma, de vajon mi a helyzet a többi vitaminnal és ásványi anyaggal?
A nyári vitaminpótlás alternatívái
Júniustól egészen szeptemberig sokkal több hazai gyümölcs és zöldség áll a rendelkezésünkre, hogy a szervezet természetes vitaminigényét kielégítsük. Az említett termések tele vannak C-vitaminnal, A-vitaminnal, magnéziummal, ráadásul a növényi antioxidánsok, a polifenolok és flavonok is számottevő mennyiségben előfordulnak ezekben. Ennek ellenére, aki egész évben szedett például multivitamint, annak nyáron sem kell feltétlenül leállni vele. Nézzük, miért lehet indokolt!
Allergia szezon
A nyári időszakban sokan szenvednek a különböző pollenek kiváltotta allergiáktól, és ilyenkor a keresztallergiák is felerősödnek. Aki például érzékeny a parlagfű virágporára, annál kiválthat a dinnye és a bor is tüsszögést, orrdugulást. Az allergia leküzdésére a legjobb, ha felvértezzük az immunrendszerünket, melynek legmegfelelőbb módja a helyes és teljes értékű táplálkozás mellett a vitaminok bevitel, pótlása.
Védekezés a hősokk és az UV ellen
A lédús gyümölcsök remek hidratálók nyáron és magas a vitamintartalmuk is. Ha a szervezet el van látva a megfelelő tápanyagokkal és nyomelemekkel, akkor az időjárási szélsőségekre is sokkal jobban reagálunk. A vitaminoknak van fényvédő szerepe is, így az A-vitaminnak és C-vitaminnak, melyek a káros UV-sugárzás hatásait képesek enyhíteni a bőrben. Ezért is fontos lehet az odafigyelés.
Kártékony vérszívók
Hazánk természet közeli vidékei nem mentesek az olyan élősködőktől, mint a szúnyogok és kullancsok. Ezek az ízeltábúak egyrészt kellemetlen tüneteket okoznak csípéseikkel, másrészt komoly betegségeket is terjeszthetnek. A csípések nyomán kialakuló gyulladások, allergiás reakciók sokkal hamarabb elmúlnak, ha a szervezetben rendelkezésre állnak a megfelelő vitaminok. A városi legendák szerint a B-vitamin szedése ráadásul távol tarthatja bőrünktől a szúnyogokat. A kullancsok által terjesztett Lyme-kór sem mindegy, hogy egy egészséges vagy egy legyengült szervezetet támad meg. Ha szeretünk kirándulni, ne felejtsük el felvenni a védőoltást a kullancsok által terjesztett agyhártyagyulladás ellen!
Felkészülés az őszre
Bármennyire is várjuk a nyarat, vagy bármennyire is szenvedünk a majd 40 fokos melegben, ezek a hónapok is igen gyorsan lepörögnek, és azon kapjuk magunkat, hogy itt az ősz, nyirkosabb lesz az idő, hidegek az esték és egyre többen kapnak el fertőzéseket. Ha nyáron sem álltunk le a multivitaminunk szedésével, nagyobb eséllyel áll majd ellen a szervezet az őszi járványoknak.
Milyen vitaminokat érdemes a nyáron is pótolni?
Ahogy fentebb volt róla szó, a D-vitaminból elég bőségesen el vagyunk látva a napfénynek hála, így elég ha jól táplálkozunk ahhoz, hogy nyáron ne kelljen extrán bevinnünk.
A C-vitamin igényünk jó részét fedezni tudjuk a zöldségek és gyümölcsök révén. Az E-vitamin nagyon jót tesz a bőrnek, az agyunknak, és sok van belőle az olajos magvakban például. Ha nem készítettük fel bőrünket a napozásra, érdemes megtámogatni magunkat E-vitaminnal és béta-karotinnal.
Az olyan ásványi anyagok, mint a cink, a szelén, a magnézium vagy a kalcium, nyáron is fontos, hogy rendelkezésre álljon, de ha nem akarunk külön szedni ezekből, ismét jobban járunk egy multivitaminnal.
Ebben az időszakban érdemes kúrát csinálni az omega-3 szedésével, és nem árt odafigyelni a vaspótlásra sem. Az idegrendszer támogatására a B-vitaminok is hasznosak.
Kiknek javasolt mindenképp vitamint szedniük?
Bizonyos életvitel mellett extra szükséglet lép fel nyáron is a vitaminokból. Ide tartoznak:
- A sportolók
- A kismamák
- Az allergiások
- A bármilyen alapbetegséggel küzdők
- A vizsgázók
- A fizikai munkát végzők
Ha tehát a szervezetünkből valamilyen oknál fogva gyorsabban vagy nagyobb mértékben ürülnek a hasznos anyagok, ne feledkezzünk meg a pótlásukról. Itt kell megemlítenünk, hogy a melegben sokkal többet izzadunk, verejtékezünk és bizony ennek következtében mindenkinél gyorsabban távoznak a vízben oldott vitaminok a testből.
Mindig törekedjünk a kiegyensúlyozott étrendre, figyeljünk a rostokra, melyek a belekben lévő immunsejteket erősítik, fogyasszunk lédús gyümölcsöket, mindig hidratáljunk, együnk grillezett húsokat és zöldségeket, hosszan érlelt sajtokat, és ha tehetjük, a nyaralás alatt minél több halételt fogyasszunk. Ezekben rengeteg természetes vitamin és nyomelem van jelen.
(X) Támogatott tartalom