fbpx

Több, mint szégyenlősség: Az önbizalomhiány 5 következménye

Az egyszerű szégyenlősség és az önbizalomhiány között jelentős a különbség, ezért az egyes helyzetekben szinte mindenkire jellemző lámpalázat nem szabad összekeverni a súlyos önbizalomproblémával. Milyen következményekkel jár, ha az önbizalom szintje eltér az egészségestől? Alábbi cikkünkből kiderül!

1. Még rosszabb önzbizalomhiány

Az önbizalom hiánya szüntelen önmarcangoláshoz vezethet, ami szinte spirálszerűen rontja a helyzetet. Minél többet gondolkodik valaki a problémán – megoldás lehetősége nélkül -, annál elkeserítőbb lehet a helyzete. Éppen ezért legyen szó bármilyen gondról is, az önbizalom újbóli visszanyeréséért aktív lépéseket kell tenni.

Hogy mi okozhat önbizalomhiányt? Erre számtalan válasz létezik, és mindenki esete egyedi. Vannak, akiket régi lelki traumák terhelnek, és vannak, akik a külsejük miatt, például az esztétikailag nem kedvező fogaik miatt szenvednek önbizalomhiányban. Amíg előbbi esetben egy pszichológus segíthet feldolgozni a rossz emlékeket, utóbbi esetben pedig a fogorvos oldhatja meg a problémát, például fogfehérítés vagy fogpótlás segítségével.

2. Zárkózottság

Az önbizalomhiány garantáltan rányomja a bélyegét a szociális életre is, hiszen zárkózottság léphet fel. Ugyanis a probléma súlya folyamatosan nyomja az illető vállát, ezért inkább egyedül marad, mintsem a szeretteivel tölti az idejét. Természetesen az introvertált személyiségtípus még nem feltétlenül önbizalomhiányos, azonban hosszú távú egyedüllét után már érdemes gyanakodni.

Pedig a kimozdulás gyakran rengeteget segít, ezért egyáltalán nem célszerű lemondani a barátokkal vagy családtagokkal való közös programokat. Ha a környezetünkben önbizalomhiányos valaki,

érdemes egy kicsit győzködni, hogy jöjjön el, hiszen így érzi az illető, hogy valóban fontos számunkra.

3. Kilátástalanság

Legyen szó bármilyen lelki problémáról, a kilátástalanság soha nem szül semmi jót. Meg kell keresni a probléma forrását, és konkrét megoldást szükséges találni, ez azonban sokszor rendkívüli erőfeszítést igényel. Ha úgy érzi valaki, hogy már menthetetlen a helyzete, akkor külső segítséget tanácsos igénybe venni, de az önbizalomhiányos személy akaratereje elengedhetetlen a továbblépéshez.

Ha már csak a remény felcsillan a helyzet kezelésére, az is hatalmasat lendíthet a szituáción. Pontosan ezért ajánlott szüntelenül megoldás után kutatni, és nem elfogadni azt a “tényt”, hogy ez már örökké így lesz.

4. Folyamatos stressz

A stressz nem csak lelki gondokat okoz, de még fizikai tünetek is felléphetnek. Leggyakrabban erős gyomorfájdalom jelentkezik, amely egyértelműen a stresszhez vezethető vissza – olyan érzés, mint amikor az iskolában egy dolgozat vagy éppen az érettségi előtt valaki még enni sem tud, annyira izgul.

Ki segíthet a stressz feloldásában?

  • Pszichológus vagy pszichiáter. Már néhány beszélgetés után hatalmas áttörés érhető el, amelynek köszönhetően a mindennapok is sokkal könnyebbé és energikusabbá válnak. Sőt, olyan lefojtott problémákra is fény derülhet, amelyekre az önbizalomhiányos személyek elsőre nem is gondolnak. Ha hosszan tartó, akár évek óta fennálló önbizalomhiánnyal küzd valaki, egy esélyt kifejezetten érdemes adni a lelki problémákkal foglalkozó szakembereknek.

5. Depresszió

Tévhit, hogy a depresszió csupán egy kis rosszkedvet jelent. Rosszabb, nyűgösebb napjai mindenkinek vannak, de ez még nem depresszió. A depressziós emberek akár egész nap is képesek aludni, illetve gyakran teljesen motiválatlanok. A depressziónak természetesen számos formája létezik, ezért többek között szezonális és mániákus depressziót is megkülönböztetünk.

A depressziót kezelni kell. Nem feltétlenül gyógyszeresen, sokkal inkább a múltbeli negatív élmények feldolgozásával. Ebben szintén pszichológus vagy pszichiáter nyújthat segítséget.

A fenti problémák mindegyike az önbizalomhiány következménye lehet. Gyakran a megoldást olyan dolgok jelentik, mint a régi sérelmek feldolgozása vagy esztétikai probléma esetén a fogyás vagy a fogpótlás. A legfontosabb, hogy az önbizalomhiányba nem szabad beletörődni, hanem tenni kell a leküzdése érdekében, hogy az életszínvonalunk minőségét jelentősen javíthassuk.

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo