A legtöbben már hallottunk az avatásról, de hogy miért is érdemes megtenni a varrás előtt, arról részletesen írunk az alábbi cikkben. Elöljáróban annyit elmondhatunk, hogy a természetes alapanyagokból készült textilek esetében nélkülözhetetlen lépés.
Miért fontos az avatás?
Képzeljük el, hogy rengeteg időt és energiát fektettünk egy csodaszép holmi elkészítésébe, és akkor kiderül, hogy egyetlen mosás után máris összement, szűk, esetleg nem megfelelő a huzat mérete, sehogyan sem sikerül beleszuszakolni a párnát, ágyneműt. Ez bizony komoly probléma, de szerencsére megelőzhető!
A zsugorodás mértéke függ a természetes összetevő mértékétől. Tehát avatni kell például a K-ELME választékából beszerezhető pamutvászon anyagokat is.
Erre azért van szükség, hogy az anyag a későbbi feldolgozás során is megőrizze a kívánt méretet. Ellenkező esetben a túlzottan megrövidült szoknyánk elegáns helyett már a kacér szintet súrolhatja.
Az avatás, vagyis az áztatás tehát elengedhetetlen lépése az előkészületeknek: amennyiben a választott alapanyagunk természetes, s minél kevesebb szintetikus komponens van benne, vagy egyáltalán nem tartalmazza azt, annál inkább összemehet.
A végső méret elérése, illetve megtartása mellett amiatt is fontos az avatás, hogy kioldódjanak a textilekből azok a kémiai vegyületek, amelyekkel kezelték őket a gyártás idején. A felesleges festékszemcsék szintén ilyenkor távoznak, ez jól látszik is, mivel úgy érzékeljük, hogy a szövet “ereszti a színét”. Épp ezért célszerű az avatást egyenként elvégezni az egyes anyagoknál.
Hogyan végezzük el az áztatást?
Az anyagot beáztatjuk legfeljebb 40 fokos vízbe, méghozzá úgy, hogy a kelmét teljesen ellepje a víz. Egészen addig érdemes benne hagyni, amíg a víz ki nem hűl. További tanács, hogy ne csavarjuk sem kézzel, sem géppel. Arra is figyeljünk, hogy függesztve hagyjuk megszáradni.
Ami a hőfokot illeti, elasztikus anyagnál maximum 30 fok az ajánlott, ugyanis a benne található gumiszál nem tolerálja a meleget, és nagyon könnyen elveszítheti a rugalmasságát.
Lényeges tehát, hogy betartsuk ezt a néhány alapszabályt, ha nem szeretnénk a kedvenc leggingsünktől azonnal elbúcsúzni, amiért kinyúlt.
Ne mulasszuk el a fontos avatási teendőt, hiszen olyan sok energiát fordítunk a tökéletesen kiszabott, csodálatosan megvarrt ruhadarabokba.
Még néhány tipp
Ahogyan már említettük, az avatást egyenként, azaz színenként elkülönítve kell elvégezni, ugyanis egymásra hatással lehetnek a színek a kioldódás során. Lehetőleg ne a mosdókagylóban és ne a kádban áztassuk alapanyagainkat, ugyanis az intenzívebb árnyalatok megfoghatják a szanitert, a foltokat pedig utána hosszadalmas és nehézkes eltávolítani. Egy külön lavór tökéletes erre a célra.
Az avatás tehát elvégzendő a természetes szálakat tartalmazó anyagoknál, mint amilyen például a pamut, a viszkóz vagy a len.
Kivételt képez viszont a gyapjú, melyet gőzöléssel, pamut anyagokon keresztül javasolt avatni. Érdemes szakszerű tanácsot kérni, ha nem tudod, mi a teendő: a K-ELME munkatársai szívesen segítenek ebben is.
(X) Támogatott tartalom