fbpx

Írott és íratlan szabályok, amikre figyelni kell a medence építése során

Napjainkban minden lehetőség adott ahhoz, hogy legyen egy saját medencénk az udvarunkban, amit az egyéni igényeink szerint használhatunk. Lehűthetjük benne magunkat a nyári kánikulában, de akár sportolási célokat is szolgálhat, ha ugyanis elég nagy, akkor úszhatunk is benne.

A medence építés során azonban vannak olyan ajánlások, illetve konkrét előírások, amiket maradéktalanul be kell tartanunk a szabályos kivitelezés érdekében. Ez többek között az engedélyeztetést, a medence méretét, illetve vízkezelési technológiáját is érinti. A továbbiakban ezekről lesz szó kicsit bővebben.

Szükség van-e engedélyre ahhoz, hogy medencét építtessünk?

Sokan azért nem mernek belevágni a medence építésébe, mert azt gondolják, hogy az engedélyeztetési eljárás egy rendkívül bonyolult, hosszadalmas folyamat, aminek se eleje, se vége. Ez azonban nem feltétlenül igaz.

Már csak azért sem, mert Magyarországon a jelenleg érvényben lévő jogszabályok értelmében a magánhasználatra épített medencékre nem kell külön engedélyt kérni. Ez alól csak az képez kivételt, amikor új ház építésekor a terveken szerepel a medence is.

Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ez nem jelenti azt, hogy a medence építését nem kell bejelenteni. Amennyiben 100 köbméternél kisebb, a magassága pedig eléri az 1,20 métert, akkor bejelentési kötelezettségünk van, amit az illetékes önkormányzat építésügyi osztályán kell megtennünk.

Mire érdemes figyelni a méret meghatározásakor?

Mielőtt döntést hoznánk arról, hogy milyen nagy és milyen mély legyen a medencénk, először is azt kell átgondolnunk, hogy mire fogjuk használni. Ha csak egy kisebb vízfelületre vágyunk, ami alkalmas arra, hogy nyáron pihenjünk, ejtőzzünk benne, akkor egy kisebb, kb. 4×2 vagy 6×3 méteres nagyságú medence is elégnek bizonyulhat. Ezek általában 1-1,2 méteres mélységűek szoktak lenni.

Amennyiben azonban nemcsak lábat lógatni vagy ücsörögni szeretnénk a vízben, hanem úsznánk is, akkor érdemes nagyobb méretekkel számolni. Ez esetben ideális lehet egy 8-9 méteres hosszúságú medence, ami már 1,50 méter mély. Az esztétikus összkép érdekében érdemes figyelembe venni, hogy az emberi szem számára az 1:2 arány a legesztétikusabb. Ha tehát 8 méter a medence hossza, akkor a szélességének 4 métert válasszunk.

A megfelelő vízkezelési technológia kialakítására is szükség van

Nemcsak a medence kialakítására, hanem a vízkezelésre vonatkozóan is vannak olyan szabályok, amiket be kell tartanunk a tökéletes végeredmény elérése érdekében. Bár szigorú ellenőrzésekre nem kell számítanunk, a saját egészségünk érdekében érdemes odafigyelni ezekre.

Javasolt például időnként vízmintát venni és leellenőrizni a pH-értéket, a klórszintet, valamint az algák mennyiségét. Fontos a víz folyamatos keringetése, illetve a szennyeződések kiszűrése egy professzionális vízszűrő használatával.

Ezek tehát azok az írott, illetve íratlan szabályok, amelyekre mindenképp érdemes odafigyelnünk az álommedencénk megépíttetése során, amiben a Magiline Hungary lehet segítségünkre.

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo