A házi kedvencek étrendjének összeállítása komoly kihívást tud jelenteni, főleg abban az esetben, ha az átlagostól eltérő diétára van szüksége a kutyusnak.
A Petfirstnél szerencsére speciálisan cukorbeteg kutyák részére fejlesztett eledelek is találhatók, amik nagyban megkönnyítik az állattartók helyzetét.
Otthoni étrend összeállítása vagy speciális tápok?
Felmerülhet a kérdés, hogy melyikkel jár jobban gazdi és a kutyus egyaránt, az otthoni étrend összeállításával vagy a speciális gyógytápok alkalmazásával. Természetesen mindkettőnek megvannak a pozitívumai és negatívumai egyaránt, úgyhogy mindkettő járható út, de odafigyelést igényel.
Amennyiben otthon készülnek az ételek, nagyon meg kell válogatni, hogy milyen alapanyagok kerüljenek bele a diétába. Cukorbeteg kutyák esetében mindig ki kell kérni szakértő véleményét is, mielőtt belevágnánk. Fontos, hogy az étrend változatos és kiegyensúlyozott legyen, és az állat minden, számára szükséges tápanyaghoz hozzájusson.
Az édesburgonya, a brokkoli vagy a spenót, illetve a teljes kiőrlésű gabonák alacsony glikémiás indexszel rendelkeznek, vagyis lassabban emelik a vércukorszintet, ami segít a stabil szint fenntartásához. A rostok lassítják a szénhidrát felszívódását, ami szintén a kiegyensúlyozottságot segíti elő. Érdemes a zabkorpát és a tökmaglisztet is az étrend részévé tenni.
A fehérje szintén nagyon fontos tápanyag a kutyák számára. Segít fenntartani az izomtömeget, és nincs közvetlen hatása a vércukorszintre. Javasolt fehérjeforrás a csirke, pulyka, hal, illetve a tojásfehérje.
Ha a gyógytápok mellett tesszük le a voksunkat, azzal egyszerűbb helyzetbe hozzuk magunkat. Ezekben az eledelekben megtalálható minden fontos tápanyag, és speciálisan cukorbeteg állatokra vannak kifejlesztve, optimalizált szénhidrát-, fehérje- és rosttartalommal.
Étkezési rutin
Nemcsak a táplálék forrása és minősége játszik fontos szerepet a diétában cukorbeteg állatok esetén, hanem az étkezési rutin is. Különösen fontos a rendszeresség, hogy az étkezések időzítése összhangban legyen az inzulin adagolásával, amennyiben a kutya inzulinkezelést kap.
Az adagoknak illeszkedni kell ez eb kalóriaszükségletéhez, ha szükséges, osszuk több adagra az ételt. A folyadékbevitel is súlyozott szerepet kap cukorbetegség esetén, ezért mindig gondoskodjunk róla, hogy legyen friss víz az itatótálban.
Állatorvosi kontroll
Cukorbeteg állatok esetében a szokásosnál is nagyobb szükség van a rendszeres állatorvosi kontrollra. Amennyiben a diéta vagy az inzulinadagolás nem megfelelő, akkor egy vizsgálat során ez könnyen megállapítható és javítható az állat életminősége.
Amennyiben az étrend és az étkezési rutin is ideálisan van beállítva, a kutyus teljes értékű életet élhet, tele lehet energiával, sokat mozoghat és még akár együtt sportolhat a gazdival is.
(X) Támogatott tartalom