fbpx

Mi van a rettegett gyomortükrözés mögött?

Ha megkérdeznénk a pácienseket, hogy melyek a legrettegettebb vizsgálatok, egyértelmű, hogy a gyomortükrözés (is) szerepelne a dobogós helyeken. De hogyan zajlik egy ilyen vizsgálat, és melyek a legfontosabb tudnivalók? Cikkünkben összeszedtük! 

Milyen panaszok esetén szükséges? 

Vannak olyan panaszok, amelyek esetén az orvosok javasolni szokták a gyomortükrözést. Ezek a tünetek általában a nyelőcső-, a gyomor- és patkóbél-, illetve a vékonybél betegségeket jelző tünetek.

A nyelészavarok, a reflux, a gyomor fájdalmak, a gyomorégés, a mellkasi fájdalom, száraz köhögés, rekedtség, fogszuvasodás, szájszag és nehézlégzés esetén fontos az alapos  kivizsgálás, amelynek a része a gyomortükrözéses-vizsgálat is.

További jellegzetes tünet(ek) lehet(nek) még a hányinger, hányás, émelygés, a puffadás, a fáradékonyság, a vashiány, a hajhullás, az izomgörcsök. Figyelmeztető jel lehet még a láz, kiszáradás, véres széklet, csuklás, ízületi fájdalom, mozgászavarok vagy végtagfájdalmak.

Láthatjuk tehát, hogy a tünetek nagyon szerteágazóak lehetnek.

Hogyan zajlik a vizsgálat? 

A beavatkozás elvégzéséhez egy speciális eszközt, a gasztroszkópot szokták alkalmazni. Ez egy olyan hajlékony cső, amely egy fényforrással és egy üvegszálas optikával van ellátva. Ez jól láthatóvá teszi a nyelőcsövet, a gyomrot, illetve a nyombél felső szakaszát.

Ez az eszköz bevezetésre kerül a szájon át, majd a nyelőcsövön keresztül, a gyomron át jut a nyombélbe, ezzel lehetőséget biztosítva ezen szervek alaposabb vizsgálatának.

Ezek a vizsgálatok általában nem túl kellemesek, ezért általában altatás vagy érzéstelenítés mellett végzik.

A CMC Déli Klinika gyomortükrözési vizsgálatait nagy szakmai múlttal rendelkező szakorvosok végzik. A pontos kivizsgálást követően elkészítik a páciens számára a személyre szabott kezelési tervet, illetve segítenek ennek a szakszerű lebonyolításában.

Hogyan készüljön a gyomortükrözésre? 

Bizonyos szabályokat érdemes betartani a vizsgálat előtt:

  • A véralvadásgátló gyógyszerek használatát érdemes kerülni a beavatkozás előtti egy hétben, ugyanakkor ezt minden esetben egyeztetni kell orvossal.
  • A vizsgálat előtt 6 órával már nem szabad ételt vagy folyadékot fogyasztani.
  • A vérnyomáscsökkentő gyógyszereket a vizsgálat előtt be szabad venni egy korty vízzel.
  • A vizsgálathoz vigye magával a legfrissebb orvosi vizsgálatok eredményeit.

Ahhoz, hogy elkerülhessük a komoly következményeket, érdemes részt venni rendszeresen a szűrővizsgálatokon. Ha a felsorolt tüneteket tapasztaljuk magunkon, akkor pedig ne várakozzunk, forduljunk időben orvoshoz!

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo