fbpx

Mi állhat a zsibbadás hátterében?

A zsibbadás hallatán sokan neurológiai betegségekre gondolnak, azonban egyéb folyamatok is állhatnak a hátterében. A cikkben minden fontos kérdést megválaszolunk a témával kapcsolatban.

Ha zsibbadást észlelünk például alvás vagy sportolás közben, az még nem feltétlenül baj. Ha viszont tartósan fennáll a kéz zsibbadás vagy a láb zsibbadás, és az okát nem tudjuk feltérképezni, akkor minél hamarabb érdemes felkeresni a Sherlock Rehab szakembereit.

A zsibbadás fajtái

Nézzük meg, milyen fajtái vannak a zsibbadásnak. Példákkal próbáljuk szemléltetni a különbségeket.

  • Bizsergés vagy zsibbadás: Azokban a helyzetekben, amikor a végtagokat nem éri hatás, mégis bizsergés vagy zsibbadás jelentkezik, akkor az érzések az agyban keletkeznek. Ilyen eset például, amikor víz éri a bőrt, ilyenkor tapasztalható bizsergő érzés. Továbbá zsibbadás érezhető stresszhelyzetben vagy vészhelyzetben is. Ezek hamar elmúlnak.
  • Paresthesia: Ez az állapot hosszú időn át fennálló mechanikai stimulus hatására jön létre. Ebben az esetben az idegsejtek vérellátása csökken. Például akkor jelentkezik, ha sokáig ülünk vagy elalusszuk a karunkat. Ez csupán átmeneti érzés, amely egyszerűen megszüntethető a kényelmetlen pozíció megváltoztatásával.
  • Perifériás neuropathia: Kialakulhatnak idegi bántalmak, például végtagsérülések során, amelyek nem érintik a központi idegrendszert. Erre jó példa az alagút szindróma, amikor tartósan nyomás alá kerül az adott ideg. Ebben az esetben az adott ideg lefutása mentén az idegi bántalom bárhol ki tud alakítani fájdalmat.
  • Centrális neuropathia: Többféle kiváltó oka lehet a felső végtagi zsibbadásnak. Ebben az esetben a központi idegrendszer valamely szintjén alakul ki a probléma. Idesorolható például a nyaki eredetű porckorongsérv.
  • Centralis szenzitizáció: Ha tartósan fennáll az inger, akkor egy idő után a gyulladásos mediátorok megjelennek az információt szállító idegekben és a gerincvelőben, nemcsak az adott szerv receptorai válnak érzékennyé. Ebben a helyzetben az agy nem tudja eldönteni, hogy a probléma honnan indult, és emiatt megjelenik másodlagos fájdalom, bizsergés vagy zsibbadás.

A zsibbadás kezelése

Az anamnézis, a mozgásvizsgálat és a palpációs vizsgálat után lehet kiválasztani a megfelelő kezelési lehetőséget. Ez lehet például ortopéd manuálterápiás módszer, neurodinamika vagy Stecco-féle fascia manipuláció.

Ha tartósan fennáll a probléma

Tehát, ha kellemes bizsergés jelentkezik a kézben, nem kell aggódni szenzoros alapzaj, valamint perifériás idegbántalom esetén sem, ami a könyök beütésekor jelentkezik, ugyanis ezek gyorsan elmúlnak.

Amennyiben azonban tartósan fennáll a probléma, érdemes elővigyázatosnak lenni, és minél hamarabb felkeresni a Sherlock Rehabot a pontos diagnózis felállításához és a kezelés igénybevételéhez. Itt gyógytornával kombinált manuálterápiával kezelik a mozgásszervi és belső szervi panaszokat.

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo