Általánosságban elmondható, hogy az ideális páratartalom 40-60% között mozog. Akár alacsonyabb, akár magasabb ez az arány, kellemetlenségeket, allergiás panaszokat okozhat.
Ezzel nem árt tisztában lenni: ha páradús a levegő, akkor ne kapcsoljuk be a párásító berendezéseket! Ha azonban száraz, párahiányos az otthonunk, akkor kifejezetten érdemes használni ezeket a készülékeket. A BonAir.hu párásítók és páramentesítők terén és széles választékkal rendelkezik.
Mikor van szükség párásítóra?
Főként fűtési szezonban jellemző a magyar háztartásokban, hogy kiszárad a levegő. Ez sem a közérzetünknek, sem az otthonunk állapotának nem tesz jót. Mely tünetek jelzik, ha alacsony a páratartalom?
- Könnyező, száraz szemek és bőr,
- kiszáradt nyálkahártyák,
- gyakori légúti fertőzések, asztmás jellegű panaszok arra utalnak, hogy 40% alatti pára mennyisége.
Ilyen esetekben akkor is hidegebb a hőérzetünk, ha fentebb kapcsoljuk a fűtést. Ennek az az oka, hogy a száraz levegő hűvösebbnek tűnik, mint a párásabb. A repedező fabútorok is jelzik a problémát.
Ha beállítja otthonában a megfelelő páratartalmat, nemcsak a légzőszervi panaszok szűnhetnek meg, hanem még a fűtésszámlán is sokat spórolhat!
Párásítók és használatuk
Ha maradunk a fent említett webshopnál, látni fogjuk, hogy rendkívül sokszínű a párásító készülékek terén a kínálat. Az adott helyiség méreteit és az igényeinket szem előtt tartva tudjuk kiválasztani a legmegfelelőbb berendezést.
A BonAir.hu webshopjában meleg- és hidegpárásítókat egyaránt talál. Az előbbiek a vízforralás elvén működnek, ami egy különösen higiénikus technológia. A hideg típusoknál ultrahangos, Salvus vizes, légmosó és hibrid (légmosó és légtisztító), illetve személyi verziók is elérhetők.
Az ultrahangos, Salvus vizes készülékek köddé porlasztják a vizet. A légmosók átöblítik a levegőt úgy, hogy kiszűrik a nagyobb szennyező anyagokat is. Intenzívebb légtisztítási igény esetén a hibrid berendezéseket célszerű választani. Ezek egyszerre vagy akár egymástól elkülönülten is párásítják és tisztítják a levegőt. Működés közben a nagyobb szennyező anyagokat, illetve a polleneket eltávolítják a légtérből. Emellett szöszöket, porszemcséket, sőt még állati szőrt is kiszűrnek a speciális, nedves szűrőberendezésüknek köszönhetően. A személyi párásítókat pedig akár még utazásra is magunkkal tudjuk vinni.
Milyen vizet használjunk?
Bármilyen víz nem használható egy párásító készülékben. Jó minőségű csapvízen kívül mást ne is alkalmazzunk, kivételt képeznek a Salvus vizes berendezések. Például semmiképp ne tegyünk bele
- szárítógép kondenzvizet,
- ioncserélt vagy tengervizet,
- esővizet,
- emberi fogyasztásra nem alkalmas desztillált vizet.
Ha van esetleg otthon ún. higrométer, vagyis páraszintmérő készülékünk, akkor könnyen megállapítható a páratartalom. De a fent említett tünetek tovább árnyalják, pontosítják annak mértékét. Amennyiben alacsony a páraszint az Ön otthonában, a komfort és a saját egészsége érdekében is érdemes beruházni egy párásító berendezésbe.
(X) Támogatott tartalom