Egy bosszúfékezés során a reakcióidőnek óriási szerepe van. Sajnos egyre többször látni ilyet az utakon, és sok videó is került ki az internetre azokról az esetekről, amikor nem úgy sült el a dolog, ahogy tervezték. De valóban megéri ezzel egyáltalán foglalkozni?
Mikor beszélünk bosszúfékezésről?
Egy gépjármű biztosítás nem fog minket megvédni attól, hogy egy bosszúfékezés áldozatai legyünk, maximum enyhít a károkon. De attól sem, ha esetleg mi követjük el, és végül rosszul sülne el a dolog. De mi is ez valójában?
A bosszúfékezés során vélt vagy valós sérelmek (közlekedési szabályszegés vagy udvariatlanság) váltanak ki a vezetőből egy másik sofőr iránt erős érzelmeket. Annyira erőseket, hogy ez azt eredményezi, hogy a másik jármű elé bevágva és közelről hirtelen fékezve megállásra vagy legalábbis hirtelen fékezésre kényszeríti azt, morális célzattal.
Bosszúfékezésről akkor beszélünk, ha a jármű vezetője a másik vezető vélt vagy valós közlekedési szabályszegését vagy udvariatlanságát azzal akarja megtorolni, hogy elé bevágva, hirtelen és közeli fékezés(ek) révén a mögötte haladó járművet is hirtelen fékezésre, megállásra kényszeríti, természetesen morális célzattal.
Mi a baj a bosszúfékezéssel?
Eszünkbe se jusson alkalmazni! Ez ugyanis egy teljesen felesleges veszélyforrás, mellyel nemcsak magunkat és az utasainkat, de a másik autót, és ezen keresztül az összes körülöttünk forgalomban lévő járművet is veszélyeztetjük. Ha emiatt okozunk balesetet, mert belénk jön az, akit így akartunk megleckéztetni, akkor abból könnyen akár halálos kimenetelű tömegbaleset is lehet, főleg egy autópályán!
Nem tudhatjuk, hogy az, akire neheztelünk, miért szegte meg a közlekedési szabályokat, vagy miért volt velünk udvariatlan. Lehet, hogy rosszkor szólalt meg a telefonja, amire reflexből odakapta a fejét, és ezért nem figyelt ránk annyira, amennyire azt elvártuk volna tőle. Vagy az is lehet, hogy épp rosszul van, félrenyelt, alig lát, mert épp ötöt tüsszentett egymás után, esetleg épp rosszkor jött ki az allergiája. Számos oka lehet annak, ha valaki megszegi a szabályokat vagy épp nem előzékeny velünk szemben.
Ezzel pedig az a gond, hogy egy bosszúfékezéssel csak tovább rontjuk a helyzetet, mert a fent felsorolt problémák mindegyike azzal jár, hogy növekszik a reakcióidő. Illetve eleve nem is tudhatjuk, hogy ha mindez nem áll fenn, akkor milyen reakcióideje van a sofőrnek.
A lényeg, hogy nem egy életbiztosítás egy ilyen manőver, ezért mindenképp felejtsük el, ne próbálkozzunk vele! Nem éri meg, mert könnyen egy baleset részesévé tehetjük magunkat, melyet ráadásul mi magunk okoztunk.
A bosszúfékezés büntethető?
Nem elég, hogy a saját és utasaink testi épségét kockáztatjuk vele, ez kimeríti a közúti veszélyeztetés fogalmát is, mely már a BTK szerint is büntetendő cserelmény! Ráadásul súlyosabb lehet a megítélés, ha még balesetet is okozunk a manőverünkkel. De ugyanez vonatkozik például az útról való leszorításra is, amit szintén nem érdemes megpróbálni!
Semmiképp se használjuk a bosszúfékezést!
(X) Támogatott tartalom