A karos és automata kávégépek mind-mind zamatos italt főznek le, a gond csak akkor van, ha úgy gondoljuk, hogy nekünk semmi dolgunk nincs. Meglehet, hogy az új gépek hibátlanul működnek, de rendszeres karbantartás nélkül ezek is meghibásodhatnak, s gyengülhet a teljesítményük.
A kávé ízét nagyban befolyásolja a víz minősége, a gép tisztasága, ezért a következő pár sorban most hasznos karbantartási tippekkel jelentkezünk, amelyek Önnek is a segítségére lehetnek.
A tisztítás és a karbantartás – Ilyen egyszerű?
Valójában azt veszem észre, hogy az emberek nagy része nem a hozzá nem értés miatt, sokkal inkább nemtörődömségből hanyagolja a karbantartási munkálatokat, pedig ezzel csak maguknak ártanak. A Kávégép Bolt tisztító tablettái például nagy segítségünkre lehetnek, de a vízkőtelenítő folyadékok, a szűrőpatronok beszerzése egyaránt praktikus lehet.
Na de mit takar a karbantartás, és miért olyan fontos? A kávébabokban olajok vannak, amelyek a kávéfőző belsejét is összekenik. Ha koszos géppel főzünk kávét, akkor annak az íze keserű és avas lesz.
Tisztítás minden egyes nap?
Egy kávéfőző tisztításával nemcsak egy hónapban egyszer, hanem minden egyes nap törődni kell, vagyis kellene. Át kellene mosni a fejet vízzel, amiben a szűrő segíthet. Ezután érdemes kefével átsúrolni a szűrőt, illetve áttörölgetni a gőzadagolót, a víztartály, a rácsot és a zacctartályt is. Időnként vízkőteleníteni egyaránt szükséges.
Az automata gépeken lennie kell tisztító programnak. A készülék maga jelzi, hogy be kell helyezni a tisztításhoz szükséges oldatot, tablettát (a darált kávé helyére), ami majd aztán feloldja a szennyeződéseket.
Program híján a zacctárolót kell elmosni vízzel. Miután megszáradtak az eltávolítható részek, be kell kenni őket az ilyen célokra szánt vazelinnel.
A karos kávéfőző tisztítási módja
Ez esetben kelleni fog tisztítópor és vakszita. Mehet is két kávéskanál por a szitába, amelynek a hagyományos szita helyére kell kerülnie. A szűrőtartó a fejbe helyezhető, majd a víz megengedését sem hagyhatjuk el, úgy, mintha kávét készülnénk főzni.
A szivattyú kb. 10 másodpercig járhat, majd kapcsoljuk ki. A maradék port hagyjuk hatni, végül újra kapcsoljuk be néhány másodpercre a szivattyút. Ezt addig kell ismételgetni, amíg ki nem tisztul a gép belseje. Ha már csak tiszta, fehér hab kerül a csepegtetőrácsra, akkor készen vagyunk.
Nem szabad megfeledkezni a kávéfőzőn található görbületek, a tömítés, a keretek tisztításáról sem. A szitát és a szűrőtartót legalább 20 percig szükséges áztatni.
Ha már minden csillog-villog, akkor utoljára még egyszer öblítsük át a kávéfőzőt vízzel.
Minden kávégép máshogy működik, így a karbantartásuk sem lesz egyforma, azonban annyi bizonyos, hogy 100 csésze kávé lefőzését követően vagy két hét használat után be kell iktatni egy kis tisztítókúrát.
(X) Támogatott tartalom