Sajnos manapság gyakran végződnek válással a házasságok, ami a felek számára sem egyszerű, de ha vannak közös gyermekek, akkor őket is figyelembe kell venni. Minden szülőnek oda kell rá figyelni, hogy ők ne szenvedjenek attól, hogy a felnőttek képtelenek az együttélésre.
Egy kiskorú gyermek szülői felügyelet alatt áll, ennek hiányában pedig gyámság alatt. Ha a szülők elválnak, megegyezésük vagy a bíróság döntése alapján valamelyik szülőnél kerülnek elhelyezésre a gyermekek.
Ez a szülő gyakorolja a felügyeletet, de közös felügyeleti jog elrendelésére is lehetősége van a bíróságnak a szülők kérelmére, illetve megegyezésük alapján a bíróság jóváhagyhatja azt.
A szülők jogai és kötelezettségei
A különélő szülőnek nemcsak joga, de kötelessége is, hogy rendszeres és személyes kapcsolatot tartson fenn gyermekével. A kapcsolattartás zavartalanságának biztosítása ugyanakkor a gyermeket nevelő szülőre hárul.
Ennek gyakoriságára, időtartamára, helyére, idejére, illetve az elmaradása esetén az értesítési kötelezettségre és a pótlás módjára vonatkozó kérdéseket illetően elsősorban a szülőknek kell megegyezniük. Ha ez a gyermek érdekeinek megfelel, a bíróság vagy a gyámhivatal jóváhagyhatja.
A kapcsolattartás gyakorlásának megállapítása során fontos számításba venni a gyermek életmódját, szabadidős tevékenységeit is, például ha sportol valamit, vagy különórákra jár. Nem szabad hátráltatni ebben, úgy kell kialakítani a kapcsolattartás módját, hogy ne befolyásolja hátrányosan a tanulását vagy az edzést és a versenyeken való részvételét.
Ha a szülők nem tudnak megegyezni
Ha nem születik megállapodás ebben a tekintetben, akkor a gyámhivatal veszi át a döntés jogosultságát, ha pedig gyermekelhelyezési per van folyamatban, ez esetben a bíróságé a döntés joga.
A döntést a gyermek érdekére figyelemmel kell meghozni, de vizsgálni kell a korát, a kapcsolattartásra jogosult szülő egészségi állapotát, anyagi helyzetét, valamint a gyermekkel való érzelmi kapcsolatának mélységét is.
Mit takar a szülői felügyeleti jog?
A kiskorú gyermek gondozását, nevelését, vagyona kezelését, illetve törvényes képviseletének jogát és kötelességét foglalja magában. Dr. Sass Rita ügyvéd által megtudtuk azt is, hogy a gyermekek elhelyezéséről akkor is kötelezően kell dönteni, ha a szülők ugyan nem indítanak válópert, de a közöttük fennálló életközösség megszakad. Családjogi ügyvédként bármely családjogi perben szakszerűen képviseli ügyfeleit, hiszen egy ilyen tortúrát nehéz lenne egyedül végigcsinálni.
A gyermek elhelyezésének kérdését úgy kell rendezni, hogy a gyermek testi, értelmi és erkölcsi fejlődése a lehető legjobban legyen biztosítva.
Nem szabad azt gondolni, hogy a különélő szülőnek ki kell vonnia magát gyermeke életéből. Továbbra is ugyanúgy aktív részese lehet, ez kizárólag a szülőkön múlik. Ha például a gyermek jár valamilyen edzésre, remek lehetőség a különélő szülő számára is, ha elmegy a sportversenyekre. Ezzel erősíti a kapcsolatukat.
(X) Támogatott tartalom