A csontok egészsége kapcsán gyakran esik szó a D-vitaminról és a kalciumról, azonban ritkábban arról, hogy a táplálkozás és az életmód is hozzájárul az egészséges csontállomány megőrzéséhez.
Azzal a legtöbben tisztában vannak, hogy időskorban sokakat, főként nőket érint a csontritkulás, ami megnöveli a csonttörés kockázatát. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy mi okozza és mit tehetnének ellene, illetve mit tehetnek a csontok egészségéért. Cikkünkben választ kaphat a kérdéseire, megtudhatja mely étrend-kiegészítők lehetnek a segítségére, tartson velünk!
A csontozatunk folyamatosan változik
Az emberi vázrendszert alkotó csontok egészséges állapotban kemények, ellenállóak, ugyanakkor idővel és egyes betegségekben, kórképekben törékenyek lehetnek. A csontállomány 30-40%-át szerves anyagok, kollagén, rostok, kötőszövet, 40%-át szervetlen ásványi anyagok, vagyis kálcium, magnézium, foszfor, kisebb, de nem jelentéktelen mennyiségben cink, mangán, kb. 20%-át víz alkotja.
A csontoknak 3 életszakasza van. Születéstől fiatal felnőttkorig, kb. 24 – 25 éves korig a növekedés és a fejlődés jellemzi, ekkor érjük el maximális csonttömegünket. Az ezt követő 1,5-2 évtizedben egyensúlyba kerül a csontépülés és a csontbontás, jellemzően csontátépülés zajlik, a csonttömeg lényegesen nem változik. Ezt követően, a 40-es éveinktől fokozatosan veszítünk a felépített csúcs-csonttömegből. Ez mindenkit, de különösen a nőket érinti, azonban nem lényegtelen, hogy mekkora állományból és milyen ütemben történik.
Mit tehetünk a csontok egészségéért?
A csontvesztés, a csontritkulás megelőzését tulajdonképpen gyermek- és serdülőkorban kellene kezdeni, hiszen ebben az időszakban a legtöbb és a legegészségesebb a csontállomány. Ennek érdekében a kiegyensúlyozott egészséges táplálkozás, a D-vitamin alapvető fontosságú.
A kálciumforrást a tejtermékek jelentik, a magnéziumot a gabonafélék, a hüvelyesek, az olajos magvak és halak fogyasztásával biztosíthatjuk. Szükség van továbbá cinkre, káliumra, mangánra, rézre, vasra, bórra, szilíciumra, foszforra, továbbá kollagénre, utóbbihoz elengedhetetlenek az esszenciális aminosavakban gazdag fehérjék. K2- és C-vitaminokra is szükség van a csontképzés érdekében.
A nem megterhelő fizikai aktivitás, a sportos életmód szintén serkenti a csontfejlődést és a csúcs-csonttömeg megtartását. Kerüljük a káros szenvedélyeket, a dohányzást, a koffein- és az alkoholfogyasztást!
Megelőzhető a csontritkulás?
A normál mértékű csontritkulás természetes folyamat eredménye, de fokozottá válik, amennyiben a szervezet elsavasodik. Kerüljük a húsokban, magas fehérjetartalmú élelmiszerekben gazdag ételeket, a tartósított élelmiszereket, az alkoholt, fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt! A csontképződés és -átépüléshez, a regenerációhoz kollagénre van szükség.
Törekedjünk arra, hogy a csontvesztés minél kisebb mértékű legyen, és minél lassabban haladjon előre, a D-vitaminnak kiemelten fontos szerepe van benne.
(X) Támogatott tartalom