Van egy módszer, ami bizonyos sportágak esetében nagy mértékben hat a teljesítményre, de nem minősül doppingnak. Úgy hívják, hogy lézeres látásjavítás. Aki rendszeresen sportol, esetleg élsportoló, annak mindenképp érdemes elgondolkodnia ezen a csúcstechnológián alapuló eljáráson – mutatjuk is, miért.
Általában minden sportnál előny, ha jobban lát az ember, legyen szó akár hobbi-, akár élsportról, de van pár olyan sportág, ahol kifejezetten előnytelen a rossz látás és hatalmas teljesítménybeli ugrást eredményezhet a lézeres szemműtét.
Alapvetően minél jobban látunk, annál könnyebb egy pontra fókuszálni, és annál távolabbra tudjuk tolni a fókuszpontot. Gondoljunk csak a sportlövőkre. Az eltalálandó célok a versenyeken 25-300 méter távolságra helyezkednek el, sőt akár mozoghatnak is. Bár a szemüveg és a kontaktlencse nyújthat némi segítséget, a valóban éles látást a lézeres szemműtét segíthet elérni.
Sportolás közben szintén nagy szükségünk van a periférikus látásra. Jó példa erre bármelyik csapatsport, hisz mondjuk a kézilabdapályán nincs idő forogni, hogy megtalálja a játékos a csapattársait vagy a labdát.
Vannak sportolók, akik egy darabig igyekeznek szemüveggel vagy kontaktlencsével orvosolni a helyzetet, de bizonyos sportok nem (vagy csak nehézkesen) űzhetők szemüvegben, a kontaktlencsénél pedig ott van a koszos kézzel szemdörzsölés és a gyulladás, illetve a lencse kiesésének veszélye. És ki szeretne ilyenekkel foglalkozni verseny vagy meccs közben?
Jöjjön is azoknak a sportágaknak a felsorolása, amelyek esetében határozottan ajánlott a lézeres szemműtét a kontaktlencse viselés helyett.
Labdajátékos csapatsportok
Ebbe a kategóriába esik például a labdarúgás, a kosárlabda, a kézilabda, az amerikai futball és a röplabda. A nagyméretű pálya és a sok játékos miatt előny, ha minél jobban látunk, viszont a szemüveg és a kontaktlencse veszélyes lehet az ütközések miatt. Ugyanez igaz mondjuk a jégkorongra is, hisz ott olykor még a pályát körülvevő plexi is törik, nemhogy egy szemüveg.
Tenisz
A tenisz nem kontaktsport, viszont a viszonylag kicsi, gyors labda miatt éles látás kell ahhoz, hogy pontosan találja el az ember az érkező labdát. Természetesen a nap se segít sokat, főleg a szervák előtti labdafeldobásnál, de ez inkább azoknak jelenthet problémát, akik szürkehályoggal is küzdenek.
Vízi sportok
Szemüveget, kontaktlencsét viselni vízben nem túl okos döntés, hisz a szemüveg az első pillanatban elhomályosodik a vízcseppektől, a kontaktlencse a strandvízzel kombinálva pedig igen látványos gyulladást okozhat. Létezik dioptriás úszószemüveg, de egyrészt nem túl kedvező az ára, másrészt ha a rossz látású úszó a hossz végén leveszi az úszószemüveget, még el is kell botorkálnia a “szárazföldi” szemüvegéig. Vízilabdások esetében a szemüveg szinte kizárt, de a kontaktlencse is igen veszélyes lehet egy-egy kevésbé szabályos szituációban.
Küzdősportok
Amellett, hogy egy küzdelem során nem árt látni az ellenfél éppen elindított mozdulatát, szörnyen balesetveszélyes lehet a szemüveg és a kontaktlencse is. Ezért azoknak, akik a küzdősportot választották, ideális megoldás lehet a lézeres látásjavítás, viszont mivel többféle eljárás közül lehet választani, mindenképpen ki kell kérni az orvos véleményét azzal kapcsolatban, hogy az adott sport űzése esetén melyik eljárás alkalmazható!
Akit már régóta zavar a rossz látása sportolás közben, jelentkezzen be egy alkalmassági vizsgálatra a Focus Medicalba, sőt a játékvezetőknek is azt javasoljuk, hogy ha unják már a “szemüveget a bírónak” bekiabálásokat, akkor gondoskodjanak lézeres szemműtéttel az éles látásukról!
(X) Támogatott tartalom