Lassan ismét közeleg az ünnepi időszak, amibe a karácsony mellett a szilveszter is beletartozik. A köztudatban még mindig tartja magát az “új év, új kezdet” alapelv, melynek mentén sokan mindenféle fogadalmakat tesznek, amikkel változtatni akarnak jelenlegi életvitelükön.
Csakhogy legyen szó bármilyen magunknak tett ígéretről – például több sport, diéta, kevesebb céltalan internetezés stb. – a többség néhány hét után, a kezdeti lelkesedés múltával bele is bukik, és minden marad a régiben.
Ez még a kisebb gond, a nagyobb probléma az, amikor valaki egy függőségről akar egy ilyen fogadalom keretében lemondani, ugyanis esetükben egy ilyen próbálkozás sokkal több kárt okoz, mint hasznot.
Mi a gond azzal, ha valaki hirtelen abba akarja hagyni az ivást?
Aki alkoholizmussal küzd, az általában jó ideig nem látja be, hogy az egyetlen esélye a gyógyulásra az, ha részt vesz egy olyan kezelésen, mint a Swan Lake Központ alkoholbetegeket gyógyító terápiája.
Úgy véli, hogy nincs semmi nehéz abban, ha máról holnapra egyszer csak úgy dönt, hogy nem iszik többet. De sajnos ez nem ilyen egyszerű. Ugyanis az, hogy mondjuk már 1-2 hete nem fogyasztott alkoholt, még nem jelenti azt, hogy meg is gyógyult volna.
Ugyanis csak a tünetet szüntette meg, de a kiváltó ok, ami miatt az italhoz nyúlt, továbbra is jelen van. Ráadásul az alkohol testi függőséget is okoz, vagyis elvonási tünetek is jelentkeznek, amik az idő múlásával egyre kínzóbbá válnak. Mindemellett újfent előtérbe kerülnek azok a problémák, amik miatt az illető az ivásba menekült, így végeredményben borítékolható a kudarc.
Drasztikus változás helyett lassú, de megfontolt haladás
Talán már az eddigiekből is nyilvánvalóvá válik, hogy az alkoholfüggőség nem győzhető le szakértői segítség nélkül. Ezért is van szükség egy komplex terápiára.
Az első napokban és hetekben például valószínűleg indokolttá válik a gyógyszeres kezelés, hiszen ekkor még nagyon kínzóak az elvonási tünetek, amiket a megfelelő szerekkel hatékonyan lehet csillapítani, így a beteg kevésbé szenved. Viszont ezek csak orvosi felügyelet mellett szedhetőek.
Ami pedig emellett még nagyon fontos, az az addikciót kiváltó okok feltérképezése, ugyanis ebben rejlik a gyógyulás kulcsa: rá kell jönni arra, hogy mi az, ami elől az illető az italozásba menekült, és hogyan lehet más módon kezelni ezeket a helyzeteket.
Ezenfelül foglalkozni kell a viselkedésbeli automatizmusok kezelésével is, vagyis azzal, hogy a beteg bizonyos szituációkra ösztönösen úgy reagál, hogy alkoholt fogyaszt. Ez ugyanis az évek alatt egy önálló problémává növi ki magát, amivel ugyancsak foglalkozni kell.
Ne a fogadalmaktól reméljük a megoldást!
Ha mi magunk vagy bármelyik hozzátartozónk alkoholbetegséggel küzd, akkor ne higgyük azt, hogy az újévben majd egy csapásra megoldódik a probléma. Attól még, mert egy évszámmal nagyobbat írunk, semmi sem változik meg néhány nap alatt. Új kezdetre akkor van lehetőség, ha hajlandóak vagyunk kérni és elfogadni a segítséget.
(X) Támogatott tartalom