Egy tiszta és rendezett szobába mindannyian szívesebben lépünk be, mint egy olyan helyiségbe, ahol minden felületet beborítanak a kisebb-nagyobb tárgyak, eszközök. Ahhoz azonban, hogy ez a rendet megvalósíthassuk és – ami még fontosabb – fenntarthassuk, szükségünk van különböző tárolóhelyekre és tárolási módszerekre, különösen akkor, ha egy kisebb lakásban élünk. De milyen kreatív megoldásokat érdemes alkalmaznunk annak érdekében, hogy otthonunk mindig rendezett legyen? Ebben szeretnénk az alábbiakban egy kis segítséget nyújtani.
1. Mindennek legyen meg a helye
A megfelelő tárolás kulcsa egy jól működő rendszer. Ahhoz, hogy automatikussá váljon az egyes tárgyak elpakolása, fontos hogy rájuk nézve azonnal tudjuk, hol a helyük. Ennek érdekében minden helyiségben gondoskodjunk a megfelelő tárolóhelyekről, hiszen ha a dolgainkat nem abban a szobában tartjuk, ahol leggyakrabban használjuk, akkor kisebb az esély arra, hogy mindig a helyükre kerüljenek vissza. Legyen tehát pontos helye a szezonon kívüli ruháknak, a ritkán használt edényeknek vagy éppen a biciklinek, így elkerülhetjük azt, hogy folyamatos rendetlenség uralkodjon a lakásban.
Ha csak most kezdünk bele a rendszerezésbe, esetleg éppen új lakásba költözünk, akkor gondoljuk át előre, hogy mit hova érdemes elhelyezni, ehhez mekkora tárolóhelyre lesz szükségünk; ezek után ráérünk kitalálni azt, hogy pontosan milyen tárolóeszközöket vásároljunk.
2. Használjunk ki a rendelkezésünkre álló teret
Ha kicsi a lakásunk, ennek a feladatnak a fontossága nem is vonható kétségbe: itt sokszor igazán kreatív megoldásokra lehet szükség, amiket érdemes már a berendezés megtervezése során átgondolni. A hely kihasználása ugyanakkor nagyobb lakásokban is fontos, hiszen itt sem szeretnénk nagy helyet elfoglalni annak érdekében, hogy dolgainkat elrejthessük szem elől. A nagy ingatlan előnye ugyanis éppen az, hogy lehetőségünk van a bútorok szellősebb elhelyezésére, így itt sem érdemes óriási szekrényekkel leszűkíteni a rendelkezésünkre álló helyet.
De hogyan használhatjuk ki hatékonyan a teret? A lakásnak elsősorban azok a részei szolgáljanak tárolásra, melyeket másra nem tudnánk használni: az ágyneműtartó, a szekrény alatti szabad terület, a lépcső alatti zug, a bútorok közötti néhány centiméteres rések, a mosogató és a mosdókagyló alatti vagy éppen a mosógép és a mosdó feletti részek. Ezek egyenként apró területnek tűnhetnek, de ha elég ilyen zugot találunk a lakásban, ott rengeteg kisebb tárgyat elhelyezhetünk.
3. Gondoskodjunk a hozzáférhetőségről
Azokra a dolgokra, amiket otthonunkban tárolunk, olykor-olykor feltehetően szükségünk is lesz. A fiatalkori emlékeket, régi játékokat, amiknek inkább szentimentális jelentősége van, természetesen elrejthetjük egy magas szekrény leghátsó zugában, de a mindennapi használatban lévő eszközökhöz hozzá is kell férnünk. Ezért a polcokat, szekrényeket legfeljebb éppen hogy szemmagasság fölött helyezzük el, így létra – vagy egy magasabb rokon – segítsége nélkül is bármikor elővehetjük a kívánt tárgyat.
4. Válasszunk multifunkciós bútorokat
Ha egy kicsit alaposabban körülnézünk, számos olyan bútordarabot találhatunk, ami több funkció betöltésére is alkalmas. Válasszunk olyan kanapét, ami ágyneműtartóval is fel van szerelve: így, bár nem vesz el több helyet a nappaliból, mégis rengeteg extra tárolóhelyet kapunk a (vendég)ágyneműnek, törölközőknek, de akár a ritkán használt télikabátokat vagy csizmákat is elrejthetjük itt.
Ha a dohányzóasztal fiókokkal ellátott, rengeteg helyünk lesz a nappaliban tárolt apróságoknak: itt rendszerezhetjük a leveleket, az újságokat, a tollakat, de akár a használaton kívüli laptopot is tárolhatjuk benne. Vásároljunk olyan ülőkét vagy lábtartót, aminek belsejében tárolhatjuk a távirányítókat vagy ahova egy váratlan vendég érkezésekor bedobálhatjuk a gyerekek elől hagyott játékait.
Érdemes körülnézni a használt bútorokat árusító weboldalakon, hiszen itt igazi kincsekre bukkanhatunk, ráadásul egy színét vesztett, olcsóbb fa asztalkát mi is egyszerűen átkenhetünk egy kellemes selyemfényű zománcfestékkel, és máris egy igazán egyedi bútordarabbal gazdagodtunk.
5. Találjuk meg a lakás stílusához illő tárolókat
Szerencsére millió módszer létezik az apróbb tárgyak tárolására, ezek közül azonban természetesen nem biztos, hogy minden jól mutat a mi otthonunkban.
A lehetőségeknek csak a kreativitásunk szabhat határt: választhatunk fából, műanyagból vagy papírból készült kisebb-nagyobb dobozokat, rattan kosarakat, a falon elhelyezett sínekre akasztott horgokat, kosárkákat vagy horgolt zsákokat; felszerelhetünk modern vagy klasszikus fali polcokat; a tárolóhelyet eltakarhatjuk függönnyel, a konyhában használhatunk mágneses tárolókat, egy kis zománcfestékkel pedig a lakás berendezéséhez alakíthatunk néhány fából készült dobozt is. Merjünk kreatívak lenni, hiszen így a tároló nemcsak egy praktikus eszköz, de a lakás dísze is lehet.
+1: Nem kell mindent tárolni!
Mielőtt elkezdjük a tárolási rendszerünk megtervezését, érdemes egyet hátralépni és átgondolni, hogy valóban szükségünk van-e mindenre, amit évek óta gyűjtögetünk. Van, akinek könnyű az elengedés, mások viszont lakásról lakásra hurcolják az egyébként már teljesen felesleges, és csak a helyet foglaló dolgaikat.
Gondoljuk végig mi az, aminek szentimentális értéke van: ezeket természetesen érdemes megtartani, hiszen az emlékek végigkísérnek egész életünkön. Azokat az eszközöket viszont, amit évek óta nem használunk, és csak a „valamire még jó lesz” szlogen nevében tartogatunk, inkább dobjuk ki, vagy ha lehet, adományozzuk el. Így segíthetünk valakin, akinek tényleg szüksége van az adott dologra, mi pedig egy tisztább, rendezettebb lakásban élhetünk, ahol minden fontos tárgynak megvan a maga helye.
(X) Támogatott tartalom