fbpx

KARBONctan – előzetes

Adott három idehaza kapható karbon montiváz: a Giant XTC Composite, a KTM Team LC és a Merida Carbon Team. Külalak tekintetében bizonyára már mindenki ismeri őket. No de mi rejtőzik a látványos külső mögött? Vajon a tetemes árcédula ténylegesen azt takarja, mint amit a marketingszlogenek ígérnek? Mulder és Scully ügynökök óta már tudjuk, hogy „az igazság odaát van”. Így hát belevágtunk – szó szerint…

Karbon boncolás
Módszereink kegyetlenek…

Ha ki akarjuk deríteni a valóságot, akkor két út áll előttünk. Gyárthatunk mérőberendezéseket, melyekkel a terhelt vázakon kimérhető, hogy mely vázak hogyan reagálnak bizonyos terhelésekre, erőkre. E módszer alakul át idővel töréstesztté, ha nem kapcsolják ki időben a gépet… A mérési eredmények egymással jól összehasonlíthatók, de az ilyen teszteket célszerű kiegészíteni tényleges kipróbálással, mert gyakran a mérések eredménye szöges ellentétben áll a bicajosok által érzékelt és megérezhető menettapasztalatokkal. Mi nem ezt a módszert választottuk…

Karbon boncolás

A különböző gyártási eljárásokhoz legyártott ideológiáknál szerintünk sokkal többet árulnak el a vázak belső, szétvágás nélkül láthatatlan részei. A mostani cikkben három gyártó felboncolt vázait találjátok. Mint látható, minden csövet átvágtunk teljes hosszában mind a 4 „oldalán”, tehát alul-fölül és mindkét oldalon, hogy mindegyik cső minden egyes falvastagsági átmenete nyomon követhető legyen. Ezután átvágtuk a csövek összes kapcsolódási pontját. Lehetőség szerint igyekeztünk két vagy három irányból, 1/4-es 1/2-es vagy 3/4-es szeleteket kimetszeni az anyagból, hogy minden csőkapcsolat minden irányból jól vizsgálható legyen. A cikkben vázanként 12 képen mutatjuk be az adott, feltárt terület jellemzőit, pozitívumait és negatívumait, majd minden vázról egy összegző értékelés olvasható.

Karbon boncolás

A karbon témakörében már két ízben született kimerítő jellegű írás magazinunkban. Az első általános jellegű a 2001. áprilisi, míg a második inkább az alapanyag történetével foglalkozó – számos hazai vonatkozással megtűzdelve – a 2003. szeptemberi lapszámunkban jelent meg. Ezek az archív cikkek nemsokára honlapunkon is elérhetők lesznek. A mostani rendhagyó – külföldi szaksajtóban sem túl gyakori – darabolós gyilkosság története magazinunk nemsokára megjelenő 2008. január-februári számában olvasható. A hentes-mészárosmunkát Atom és Lcs végezte. A végeredmény: fröcsögő karbon és nyolcoldalnyi borzongás a Bikemagban…

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo