Nyáron a rovarok megkeseríthetik az életünket, ha nem vagyunk megfelelően felszerelkezve ellenük, illetve a rovarcsípések okozta kellemetlen tünetek enyhítésére. Magyarországon elsősorban a szúnyogok és a kullancsok jelentenek veszélyt számunkra.
Vízparton vagy ahhoz közeli területeken még intenzívebb a szúnyogok jelenléte, de városban is képesek a szaporodásra. A kullancsok a csípésük által okozott betegségeknek köszönhetik rossz hírnevüket. A rovarok ellen védekezhetünk a Patikatt.hu rovarriasztó termékeivel, ahol kaphatók a csípések okozta kellemetlen tünetek enyhítésére is különféle szerek.
A szúnyogokról
Több, mint 50 féle szúnyogfaj él Magyarországon, de összesen mintegy 3500 faja ismert. A legtöbb faj nőstény egyedei gondot okoznak nekünk, ugyanis ezek vagy más állatok, vagy pedig az emberek vérét szívják. Ezzel különböző fertőzéseket is képesek terjeszteni az emberek között.
A szúnyogcsípéssel szerencsére legtöbb esetben nincs teendőnk, bár célszerű bekenni a duzzanatot antihisztamin tartalmú kenőccsel, hogy enyhítse a viszketést. A kellemetlenségek maguktól elmúlnak, de ha 3-4 napon belül sem változik a csípés nagysága, vagy elfertőződött a vakarástól, akkor forduljunk orvoshoz.
A kullancsokról
Nem a kullancs okozza a betegségeket a megcsípett emberben, hanem a bélrendszerében található egysejtűek, vírusok és baktériumok, amelyek a csípés során jutnak be a megtámadott ember szervezetébe.
Vízparti területeken, magas fűben, gazos helyeken a leggyakoribbak ezek a vérszívók, főleg tavasszal és ősszel, de hűvös nyarakon és enyhe teleken sem vagyunk tökéletes biztonságban tőlük. Ilyenkor a fűből vagy a bokrok lombjai közül támadnak. A hideg telet és a kánikulát nem bírják, ezeket az időszakokat a föld mélyén vészelik át.
A kullancs csípése
A kullancs a bőrön keres magának helyet, ahol kis sebet vág, rögzíti magát, és vért szív. Kedvelt területük a fülek mögötti rész, a haj vagy a végtagok hajlatai, de bárhol megtapadhatnak. Érdemes alaposan átnézni magunkat, ha veszélyes helyen jártunk.
A kullancs néhány nap után elhagyja a testet, majd rejtekhelyet keres magának. A vérszívással érzéstelenítőt juttatott be, így könnyen előfordulhat, hogy észre sem vettük a jelenlétét. Ha 3 napig eltartott a vérszívás észrevétlenül, akkor nagy az esélye a fertőzésnek. Ha még aznap eltávolítjuk a kullancsot, amikor a bőrünkbe került, kicsi az esély betegség kialakulására. Ehhez persze az is kell, hogy szakszerűen legyen eltávolítva a kullancs.
A kullancs eltávolítása
Ha felfedeztük a kullancsot, a lehető leggyorsabban távolítsuk el! Gyógyszertárban beszerezhető a speciálisan ehhez kialakított csipesz és kanál. A nagy méretű, vérrel teli kullancsot akár 3 ujjunkkal körbefogva is egyszerűen kivehetjük.
Egy határozott mozdulattal húzzuk ki a kullancsot az eszközzel, a bőrhöz legközelebb eső részt fogjuk meg. A potroha ne nyomódjon meg, mert kórokozókat öklendezhet a testbe, de ha a feje marad bent, az nem jelent gondot. A végén fertőtlenítsük a csipeszt, és mossunk alaposan kezet!
(X) Támogatott tartalom