Fésülködés, hajmosás után természetes, hogy néhány hajszál kihullik. A normálistól eltérő hajhullás okai azonban többfélék lehetnek. Az extrém hajvesztés sokak számára jelent lelki megterhelést, mely súlyos betegség jele is lehet.
Az okok kivizsgálását és kezelését követően azonban van remény a hajhullás visszaszorítására, vagy akár a kopasz foltok eltüntetésére. Így ismét önbizalommal telve és dús hajkoronával élhetjük mindennapjainkat.
A csúcstechnológia a hajgyógyászatba is betört, mely a hatékony lézeres hajstimulációs kezelést eredményezte. Az Aesthetica Orvosi Központban például a legmodernebb berendezések segítségével stimulálják a hajhagymákat a növekedésre. A komplex terápia alkalmazásával képesek akár a férfias típusú és a foltos hajhullás visszafordítására is. A leggyakoribb kóros hajvesztés okaira keressük választ cikkünkben.
Az extrém hajhullás okai
A férfiak és a nők esetében eltérőek lehetnek az erőteljes hajhullás okai. Az uraknál általában a genetika és a hormonok állnak a háttérben. A tipikus kopaszodás – mely egy felismerhető mintázatot követ – az androgén alopecia. A genetikai hajlammal rendelkező férfiaknál észlelhető, hogy a fejtetőn és a halántékon elkezdődik a hajszálak ritkulása, mely idővel kopasz foltokká válik, legvégül pedig teljes kopaszodáshoz vezet. Ez a férfias típusú hajhullás, amit a dihidrotesztoszteron hormon okoz, lerövidíti a hajszálak növekedési fázisát.
Hormonális változások
A nőknél inkább átmeneti hajhullás tapasztalható, azaz telogén effluvium, mely hormonális eredetű. Gyakori PCO betegeknél nagymértékű a hajvesztés, hiszen ekkor az anyagcserezavar miatt a férfi hormonok túlsúlyba kerülhetnek. Továbbá az immunrendszer gyengesége eredményezhet foltos hajhullást.
Ritkábbá és gyengébbé válhatnak a hajszálak a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése miatt is. Ekkor a szervezet a tesztoszteront dihidrotesztoszteronná alakítja, ezért indul be a negatív folyamat. A terhesség, a szülés utáni néhány hónap és a változókor miatti hormonális változások hasonlóan beindíthatják a nagyobb mértékű hajhullást. Mindezek mellett a különböző vitaminok hiánya is lehet a probléma gyökere.
Hogyan változtathatunk?
Az extrém hajhullás megakadályozásához először mindenképpen tisztáznunk kell annak okát. A hajszálak trichoszkópos vizsgálata választ adhat az okok kiderítésére, de egyes esetekben szükséges labordiagnosztikai eljárások alkalmazása, így pontosabb információkhoz juthatunk.
Ezt követően személyre szabottan kerül összeállításra a kezelési terv, mely tartalmazhat lézeres hajterápiát, kiegészítő minoxidil kezelést és ultrahangos hatóanyagbevitelt, amely segítségével a szervezetbe vitaminokat juttatnak. A komplex eljárás hatására hamar látványos eredményeket tapasztalhatunk. Az időben megkezdett beavatkozásokkal akár a teljes kopaszság is megszüntethető, a hajhullás pedig visszafordítható.
(X) Támogatott tartalom