A téli városi kerékpározás kihívásai ellenére megfelelő felkészüléssel és óvintézkedésekkel biztonságos és hatékony közlekedési mód maradhat. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, mire érdemes figyelni a hideg hónapokban, hogy a kerékpározás továbbra is mindennapi rutinunk része maradhasson.
Kerékpár kiválasztása és karbantartása télen
- A téli időjárás viszontagságai miatt érdemes olyan kerékpárt választani, amelyet nem sajnálunk a zordabb körülmények között használni. Az kedvezőbb árú acél vagy alumínium vázas bringák ideálisak lehetnek, de egy egyszerűbb gravel vagy modern tárcsafékes országúti kerékpár is megfelelő választás, hiszen nagyobb sárférőhelyük és tárcsafékeik révén jobban alkalmazkodnak a téli viszonyokhoz. Érdemes lehet a Romet kerékpárok közül választanod egy télen is jól használható kerékpárt.
- Egy teljes sárvédő szett elengedhetetlenek a téli kerékpározás közlekedéshez, mivel megakadályozzák, hogy a felcsapódó latyak és víz a ruhánkra vagy a hajtásra kerüljön. Fontos, hogy a sárvédő és a gumi között elegendő hely maradjon, mivel a havas úton a hókása könnyen felgyűlhet, ami akadályozhatja a kerék forgását. Érdemes lehet a sárvédők végére sárfogót, tenni amit sokan laffantyúnak neveznek.
- A rövidebb nappalok és a gyakori rossz látási viszonyok miatt elengedhetetlen a megfelelő világítás. Használjunk erős első és hátsó lámpákat, hiszen a jó lámpa életmentő; előre és hátrafelé mindenképp látszódjunk, akár nappal is, használjunk lámpát. A rossz látási viszonyok között fontos, hogy használj fényvisszaverőket oldalirányban is, a kerékpár kerekén különösen hasznos a sárga prizma és érdemes lehet városi kerékpár gumiból is fényvisszaverővel ellátott oldalfalú modelleket használni.
- Gumiabroncsok közül a téli latyakos, síkos útviszonyok mellett érdemes a vízelvezető mintával ellátott vagy kifejezetten mintás futófelületűt külsők gumikat használni, a sima gumik helyett, bár a sík jégen minden nem szöges gumi csúszik… Léteznek kimondottan téli kerékpérozáshoz gyártott gumiabroncsok, ahogyan az autóknál is, ezek jobban tapadnak, sőt akár rövidebb szögekkel is ellátottak, erősebb defektvédelemmel és oldalsó fényvisszaverővel felszereltek, ha télen is bruingával akarunk közlekedni az elsők között érdeme egy pár jó téli gumiba beruháznunk. Fontos, hogy defektálló külsőt (és akár belsőt) válasszunk, vagy akár tömör gumit, mert télen elfagyott kézzel defektet javítani extrém sport, éppen ezért kiemeltev fontos, pótbelső legyen nálunk, ne csak ragasztó készlet, ha mégis megtörténne a baj. A legjobb gumi mellett is fontos azonban, hogyha nem vagyunk megfelelő gyakorlattal a téli kerékpározás terén, érdemes megfontolni, hogy elinduljunk-e csúszós körülmények között, mivel a balesetveszély jelentős lehet.
A https://sportano.hu/ oldalán található kiegészítők között számos olyan termék érhető el, amelyek kifejezetten a téli kerékpározás kihívásaira készültek.
Öltözködési tanácsok
- A réteges öltözködés segít a testhőmérséklet szabályozásában. Az aláöltözet legyen légáteresztő, hogy elvezesse az izzadságot, míg a külső réteg védjen a széltől és a csapadéktól.
- Fontos a végtagok, a fej és az ízületek védelme a szél és a hideg ellen; a térd a boka és a derék melegen tartása kiemelten fontos. A vastagabb, szélálló kesztyű és a fület is takaró és sisak alatt jól illeszkedő sapka használata sokat javít a konfortérzetünkön, érdemes lehet magasszárú cipőt, bakancsot használni.
Hasznos kiegészítő a nyakban a csősál, amit akár a szánk elé is felhúzhatunk nagyobb hidegben, azon keresztül lélegezve kevésbé kapkodjuk be közvetlen a hideget. - Világos, feltűnő színekben jobban látható leszel, ami különösen fontos a rövidebb nappalok idején. A láthatóság növelése érdekében érdemes fényvisszaverő elemeket is viselni, a fekete dzseki csak a kéményseprőknek előnyös.
- A sisak télen még fontosabb, mert a csúszásveszéllyel együtt a balesetveszély is nő, érdemes a sisakra fényvisszaverős sisak takarót feltenni a szél és csapadék ellen, a sisak alá pedig megfelelő sapkát, vagy kapucnit használni. A sisak mellett pedig hasznos lehet egy szemüveg a szél ellen.
A Kellys felszerelés kínálatában számos praktikus és megbízható kiegészítőt találhatsz, amelyek tökéletesek a téli kerékpározáshoz.
- A téli közlekedés során óvatosabban haladjunk tartsunk nagyobb követési távolságot, kerüljük a hirtelen irányváltásokat és fékezéseket. A kanyarokat lassabban, ívesebben vegyük be, és figyeljünk arra, hogy ne hajtsunk jégre vagy vastag hóra, mivel ezek eltéríthetik a kereket.
- Időben kezdjünk el fékezni, mindig a kanyar előtt lassítsunk és lehetőség szerint használjuk a hátsó féket, hogy elkerüljük a megcsúszást. A csúszós utakon megnő a féktávolság, ezért fontos, hogy megtartsuk a kellő távolságot és a fékek karbantartásáról se felejtkezzünk meg.
Karbantartási tanácsok
- Rendszeresen tisztítsuk meg a kerékpárt, mert a téli időszakban a kerékpár fokozottan ki van téve a nedvesség és a szennyeződések káros hatásainak, különösen a mozgó alkatrészeket, hogy megelőzzük a korróziót és a kopást.
- Használjunk speciális, téli körülményekhez ajánlott kenőanyagokat a lánc és más mozgó alkatrészek megfelelő működése érdekében, mert a hideg időjárás miatt a kenőanyagok viszkozitása megváltozhat.
Ha a fenti tanácsokat betartod, örömmel bringázhatsz télen is mert nem kell a megállóban fagyoskodnod, míg vársz a tömegközlekedésre; vagy a parkolási problémákkal küzdened. Emellett a városi kerékpározás rugalmasságot biztosít: könnyedén közlekedhetsz a forgalmas utcákon anélkül, hogy a dugók miatt időt veszítenél és közlekedés közben még mozogtál is.