Alapvetően tisztában vagyunk mindannyian azzal, hogy gyors munkának nem igazán szokott meglenni a valódi sikere. Mégis időről időre eljátszunk azzal a gondolattal, hogy mi lenne, ha átugranánk néhány fáradságos lépést, ami a végén amúgy se fog látszani.
Lássuk, hogy mi minden történhet, ha kimaradnak az alapok! Ennek próbálunk meg utánajárni ebben a cikkben, hogy némileg meghozzuk a lelkesedést a gondos munkavégzéshez.
Ha már egyszer belevágunk…
Amikor elkezdünk valamilyen komolyabb feladatot, nem is feltétlenül a nagysága miatt, hanem azért, mert ismeretlen terepen szeretnénk teljesíteni, hozzá nem értőként bizony időnként elbizonytalanodunk. Vajon miért kínálnak aljzatkiegyenlítőt, például a Józan Kft. webáruházban is, ha egyszer a burkolatot lefektetve úgysem látjuk már, hogy mi van alatta?
Ha elhatároztuk, hogy mi magunk nekivágunk a burkolásnak, csináljuk rendesen, azaz ne felejtsük ki azokat a lépéseket, amelyek utána hatással lesznek arra, hogy mennyire lesz szép vagy tartós, amit megvalósítottunk. De miért?
Egyenletes felületre van szükség
A válasz mindössze annyi, hogy a burkolást kizárólag sima felületen érdemes elvégezni. Persze meg lehet próbálkozni egy kis ügyeskedéssel, hátha nem lesz olyan szörnyű a végeredmény, de az igazság sajnos az, hogy amit megnyernénk ily módon a réven, azt bizony el fogjuk veszíteni a vámon, ahogy a mondás tartja. Sőt, nemcsak azt, hanem a sokszorosát bukjuk rajta.
Hiszen az aljzatkiegyenlítés nem egy ördöngősség, mivel kiváló önterülő anyagok állnak már a rendelkezésünkre, amellyel akár a szakavatatlan kezek is jól boldogulnak. Az egyenletes felszínre pedig szépen, könnyedén, gördülékenyen tudjuk lefektetni a burkolóanyagot.
De nemcsak ezért van rá szükség!
Ha kimarad az aljzatkiegyenlítés…
Ha nem végezzük el ezt a feladatot, akkor nemcsak a munka lesz nehezebb, lassabb, több bosszankodással teli, hanem a végeredmény sem lesz tartós. Hiába a legdrágább ragasztó, ha girbe-gurba talajra fektetjük a méregdrága olasz járólapot, az előbb vagy utóbb meg fog repedni, illetve el fog törni.
Szedhetjük fel az egészet, amit nemrég egy kisebb vagyonért beszereztünk, ráadásul időt, energiát sem kímélve, a két kezünkkel lefektettünk. Lehet, hogy egy-egy lapot még ki tudunk cserélni – ha van tartalék vagy maradt még a boltban -, de előfordulhat, hogy a felszedéssel is megsértünk néhány mellette lévőt, ahogy azt sem lehet kizárni, hogy a többi csempe is ugyanerre a sorsra fog jutni egy idő után.
Blama, bosszankodás, egy rossz ízű sztori, amit megunva mindenképp eljutunk majd odáig, hogy teljesen újra kell csinálni az egészet. Őszintén: megéri ez bárkinek is? Egész biztosan nem! Szóval fogadjuk meg a jó tanácsot, és ne ott spóroljunk, ami a legfontosabb. A házakat sem építhetjük fel megfelelő alapok nélkül, de a járólapot sem fektethetjük le aljzatkiegyenlítés nélkül.
(X) Támogatott tartalom