fbpx

Madeira nemcsak csodás tájairól, hanem borairól és a gasztronómiáról is híres

Aki az elmúlt két évtizedben követte a futballvilágot – de valószínűleg az is, aki nem –, már bizonyára találkozott Cristiano Ronaldo nevével. A híres portugál labdarúgó Madeira szigetéről származik, egészen pontosan egy Funchal nevű város szülötte.

E város fő látnivalói a botanikus kertek, de Madeira még számos dologról ismert. Legfőbb nevezetességeit a levadák hálózata képviseli, ami öntözőcsatornákat jelent. Ezek kiváló túralehetőségeket kínálnak, egy részük pedig sziklákba vájt alagutakban fut.

Számos egyéb természeti, történelmi és kulturális látnivaló, illetve érdekesség mellett Madeira a gasztronómiájáról, legfőképpen borairól is híres. A Wanderers Madeira konyhájáról szóló cikkéből sok érdekes információt tudhatunk meg a sziget étel- és italkülönlegességeiről.

Mik a jellemző alapanyagok Madeira konyháján?

Sokféle zöldség és gyümölcs megtalálható az ételekben is, nem csak frissen fogyasztják. Ezeknek a termesztése széles körű a szigeten a szubtrópusi éghajlatnak köszönhetően. A banán itt még édesebb, mint máshol, de maracuját, avokádót és ananászt is gyakorta találhatunk az ételekben.

Sok burgonyát, zöldbabot, tökfélét, karfiolt és répát is használnak a helyi szakácsok, illetve a grillezett kukorica is kedvelt a zöldségek közül. Előfordul, hogy darává aprított változatban használják fel alapanyagként az ételekhez.

A fehérjeforrások közül ki kell emelni a tenger gyümölcseit és a halakat. A legnépszerűbbek a kardhal, az ördöghal és a tonhal, illetve a garnéla, a tintahal és a kagylófélék nagyon kedveltek. A sertés- és marhahúst fogyasztják legszívesebben, a csirke nem jellemző.

A híres madeirai bor

Az ínyencek számára az utólagos hőkezeléssel előállított Madeira igazi csemege, ami ebben a vonatkozásban nem a sziget, hanem maga az ital neve. Ez egy likőrbor, aminek legkelendőbb változatai édesek, de készülnek száraz aperitifek is.

Ez az ital 8 féle szőlőből készíthető el, amit teljesen éretten szüretelnek le, majd leszemeznek, héjon erjesztenek. Ezután borpárlattal avinálják, azaz a megfelelő alkoholtartalomra állítják be, és az érlelés közben lefojtott mustjával édesítik.

A Madeira különlegessége, hogy ezt követően 4-6 hónapig napon, üvegházakban vagy emeletes hőkamrákban hőkezelik, ezt nevezik egyébként madeirázásnak. De itt sem ér véget a folyamat, hiszen még néhány évig hordókban érlelik, aztán palackokban is. Így készül a magas alkoholtartalmú, de mérsékelt cukortartalmú Madeira.

Tovább fokozzuk az élvezeteket

Ha esetleg máshonnan ismerős neked a Madeira szó, akkor talán a mártást ismered, ami szintén a bor után kapta a nevét. Ezt különböző húsételekhez szokták fogyasztani, az alapja egy barnamártás, amit Madeira borral kell összeforralni. A Wellington bélszínhez kimondottan illik, igazi ínyencség válik belőle.

Madeirán a friss helyi alapanyagok, a sok gyümölcs és zöldség hozzájárulhatnak az egészséges és tápanyagdús táplálkozáshoz. A halak és a tenger gyümölcsei pedig kiváló fehérjeforrások.

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo