Valószínűleg egy láthatósági mellény mindenkinél van otthon, hiszen a közlekedés során nagyon gyakran szükség van – lenne – rá. Sajnos a láthatósági ruházat viselésével kapcsolatban még mindig vannak tévhitek, ezért néhány mondatban összefoglaljuk, mit érdemes tudni a témáról.
Kell-e a kocsiba láthatósági mellény?
Nem, elvileg semmilyen jogszabály nem írja elő, hogy az autóban kötelező tartozék a láthatósági mellény. Jobb azonban, ha van nálunk legalább egy darab, mert ha éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok között, lakott területen kívül az úttesten, a leállósávban vagy az útpadkán akad dolgunk – például defektet kaptunk -, akkor viszont viselnünk kell.
Láthatósági mellény bárhonnan beszerezhető, a polokozpont.hu láthatósági (Hi-Vis) termékei között azonban láthatósági nadrágokat, pólókat, kabátokat, sőt még sapkákat is találunk. Többségük elsősorban munkavégzéshez ajánlott, de saját használatra is tudunk választani, mivel divatos softshell dzsekik és vízlepergető anyagú biciklisruhák is vannak köztük.
Hová tegyük a kocsiban a láthatósági mellényt?
Sokan, ha van náluk egyáltalán láthatósági ruházat, az autó csomagtartójában helyezik el. Pedig ez elvileg nem szabályos. Tegyük fel, hogy autópályán közlekedünk és valamiért meg kell állnunk. Ha ki akarunk szállni a kocsiból, mindenképp szükségünk lesz láthatósági ruházatra, hiszen azonnal gyalogosokká válunk egy forgalmas úton.
Jobb tehát, ha egy mellényt összehajtogatva beteszünk a kesztyűtartóba vagy a kocsiajtó oldalába, hogy ilyen esetekben kéznél legyen. Egy figyelmes sofőr az utasai számára is tud láthatósági mellényt biztosítani, tehát az lenne az ideális, ha még másik 4 darab fényvisszaverős mellény is helyet kapna például a csomagtartóban.
Csak narancs és neonzöld színű láthatósági ruhák vannak?
Nem, ma már léteznek más színűek is, de persze az említett kettő a legismertebb és leggyakoribb. A narancs ugyanis már nagyon messziről látható, ezért télen, illetve olyan helyen, ahol nagy a por, ezt érdemes használni.
A neonzöld színt erdőjáráshoz, biciklizéshez, gyalogláshoz szokták leginkább javasolni. Szürkület után érdemes felvenni, még lakott területen belül is, ha útszélen, padkán közlekedünk, mert így magunk és mások biztonságáért sokat tehetünk.
Milyen szabályok vonatkoznak a láthatósági ruha viselésére?
Bizonyos munkakörökben előírás a láthatósági ruha használata. Az erről való tudnivalót a munkáltató köteles ismertetni a dolgozóval, és neki kell biztosítania is a ruhadarabokat. Nem csak mellény lehet kötelező. Sok helyen nadrág és kabát is a felszerelés része.
Ezek viselésére külön előírás vonatkozik, ez az EN ISO 20471:2013 szabvány. Ez a jólláthatósági anyagok felülete szerint 3 osztályba sorolja a védőruhákat, továbbá a fényvisszaverő csíkok elhelyezésével kapcsolatos követelményeket is megfogalmaz.
Olyan úton, ahol van forgalom, a legmagasabb védelmet nyújtó, 3. osztályba sorolt védőruházat hordása a kötelező, és fontos, hogy függőleges fényvisszaverő csíkok is legyenek a ruhán.
(X) Támogatott tartalom