fbpx

Alaposan fontold meg, milyen kültéri vakolatot választasz!

Sokan úgy gondolnak a kültéri vakolatra, mint az épület esztétikáját meghatározó színre, azonban sokkal több annál, ugyanis a hőszigetelés részeként szerepe van az épület energiahatékonyságában.

Ráadásul a választék is óriási, több típusa létezik, így nincs egyszerű dolgod, ha családi házad vakolása előtt állsz. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy több fogalmad legyen arról, milyen szempontokat kell figyelembe venni a választásnál. A MesterekFutára nemes- és vékonyvakolat kínálatában különböző típusokat találsz, amelyekkel gyönyörű és tartós megjelenést biztosíthatsz a homlokzatoknak. Tarts velünk, hogy megtudd, mire van szükséged!

Mi az, és miért van szükség rá?

A külső falak vakolására rendszerint az építés vagy a homlokzatok hőszigetelését érintő felújítás utolsó fázisában kerül sor. Egy látványos folyamatról van szó, a vakolat révén válik befejezetté és nyeri el a színét a családi ház, azonban az esztétikus megjelenésnél jóval többet jelent.

Védelmet nyújt a homlokzatoknak az időjárás viszontagságaival, az UV-sugárzással, a csapadékkal, a széllel szemben, továbbá páraáteresztő tulajdonsága révén szellőzést biztosít a falaknak, így elkerülhető a penészedés, továbbá a hőszigetelésben is szerepet játszik.

A külső vakolat funkciója

Napjainkban a magas és emelkedő energiaárak és a klímaválság miatt egyre fontosabbá válik az épületek energiafelhasználása, hatékonysága és ennek kapcsán a hőszigetelése. Az új családi házak a jogszabályi előírásoknak megfelelően már meghatározott hőszigeteléssel épülnek, a régebbi épületek esetében pedig a tulajdonosok, üzemeltetők érdeke, hogy utólag ellássák vele. Egy megfelelően hőszigetelt otthon rezsiköltsége jelentősen, akár 30%-kal is alacsonyabb lehet. Ebben a vakolatnak is nagy szerepe van. Ha tehát fontos számodra, hogy csökkentsd az otthonod energiafelhasználását és károsanyag-kibocsátását, hőszigetelni kell.

A hőszigetelő rendszerek legkülső eleme a vakolat, ez az, ami a szigetelőlemezekre ragasztóval rögzített üvegszövethálóra utolsó rétegként kerül, de egyes típusai akár önállóan is alkalmazhatók.

A külső vakolatok típusai

Az alapvakolatokat közvetlenül a falazóanyagra kell felhordani. Többféle típusa van, az alkalmazott adalékanyagoknak köszönhetően magas hőszigetelő képességgel rendelkező hőszigetelő alapvakolat, illetve a vályogházakhoz használható speciális, páraáteresztő vályogvakolat. De alapvakolat a lélegző vagy falszárító vakolat is, amely a vízszigetelést követően a tönkrement vakolat felújítására használható, ugyanis segíti a bent rekedt nedvesség elpárolgását.

A vékonyvakolatok színezett, gyárilag előkevert anyagok, amelyek vékony fedőréteget képeznek a falakon, és a homlokzati hőszigetelés vagy az alapvakolat fölé kerülnek, lehetnek szilikát vagy erős, tartós szilikonalapúak. A vékonyvakolatok speciális típusa a fagyálló és víztaszító lábazati vakolat.

Alkalmazd a kültéri vakolatokat az igényeknek és a felhasználás helyének megfelelően!

(X) Támogatott tartalom

Hozzászólások

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo