XCO világkupa Lenzerheide 2021: izgalmas versenyek magaslaton, magyar eredményekkel!

A múlt heti világbajnokságot követően Evie Richards (Trek Factory Racing) ott folytatta, ahol abbahagyta, a férfiaknál Nino Schurter (Scott SRAM) és Mathias Flückiger (Thömus RN) párbajába egy harmadik fél is beleszólt.

Szeptember első hétvégéjén utolsó előtti állomásához érkezett az idei világkupa-sorozat. A közel 1500 méterrel tengerszint fölött fekvő Lenzerheide adott otthont a futamoknak.

Jenny Rissveds nyerte az női XCC versenyt – @Bartek Wolinski/RedBull Content Pool

A pénteki XCC versenyen már ismét indult Jenny Rissveds (Team 31) és Loana Lecomte (Massi) is, a világbajnokság hetében mindketten betegséggel küzdöttek. A svéd versenyző végig a mezőny elején helyezkedett, majd az utolsó körben Jolanda Neff (Trek Factory Racing) és Evie Richards társaságában elszakadt a mezőnytől. Előbbi egy rossz rajtot követően zárkózott fel, ami minden bizonnyal sokat kivett belőle. A célhoz közeledve Rissveds leszakította az újdonsült XCO világbajnokot is, így megnyerte a futamot Richards és Neff előtt. Benkó Barbara (Maloja Pushbikers) 28. lett.

A férfiak XCC futamán Anton Cooper (Trek Factory Racing) lőtt ki leggyorsabban, majd szokásához híven a brazil Henrique Avancini (Cannondale Factory Racing) vette át a kezdeményezést. Az ötödik körig együtt vonatoztak a versenyzők, amikor Mathias Flückiger támadott, majd miután felértek rá az utolsó előtti körben szintén begyújtotta a rakétákat.

Flückiger és Avancini a pénteki XCC futamon – @Bartek Wolinski/RedBull Content Pool

Ezt a kísérletet már csak Avancini tudta követni, aki az utolsó körben még fokozta a tempót, így megnyerte a futamot. Flückiger másodikként ért célba, míg a harmadik helyet az egyre jobb formát mutató Victor Koretzky (KMC-Orbea) szerezte meg.

A vasárnapi XCO futamok pályája egy pillanatnyi pihenésre sem adott lehetőséget a versenyzőknek, a körönként 4,1 km hosszú és 188 méter szintemelkedést tartalmazó nyomvonal meredek emelkedők mellett pár kifejezetten technikás szakaszt is magában foglalt.

Lenzerheide XCO pálya 2021

A nőknél Pauline Ferrand-Prevot (Absolute Absalon) már szombaton bejelentette, hogy fizikai és mentális kimerültség miatt idén nem versenyez többet, így eggyel csökkent a dobogóra is esélyes versenyzők száma. Evie Richards első futama világbajnoki mezben nem is sikerülhetett volna jobban, ugyanis taktikus versenyzéssel megszerezte a győzelmet.

Evie Richards világbajnokként nyert – @Bartek Wolinski/RedBull Content Pool

Az angol versenyző Rebecca McConnell (Primaflor Mondraker), Jenny Rissveds, Loana Lecomte és Sina Frei (Specialized) társaságában tette meg az első köröket, majd két körrel a vége előtt támadott és előnyét sikerült megtartani a célig. McConnell végig lőtávolban maradt, de nem sikerült utolérnie Richards-t, így másodikként zárt.

Sina Frei az utolsó kör legvégén kapott defektet – @Bartek Wolinski/RedBull Content Pool

A harmadik helyet végül Rissveds szerezte meg, az addig biztos bronzérmesnek tűnő Sina Frei a verseny legvégén kapott defektet, így meg kellett elégednie az 5. pozícióval. Loana Lecomte nem élete formáját mutatta, verseny közben is többször hibázott, majd utána komoly fájdalmak gyötörték, de 4. helyével bebiztosította a világkupa-összetett győzelmet.

Női XCO dobogó: 4. Lecomte, 2. McConnell, 1. Richards, 3. Rissveds, 5. Frei – @Bartek Wolinski/RedBull Content Pool

Utolsó komolyabb nemzetközi versenyén indult Lecomte egyik példaképe, a korábbi olimpiai- és világbajnok Julie Bresset (Massi). A francia versenyző a 2010-es évek elején volt karrierje csúcsán, több világkupa győzelem is fűződik a nevéhez.

A férfiaknál Nino Schurter és Mathias Flückiger párbajának legújabb fejezetét várhattuk, de ezúttal egy harmadik fél is beleszólt a svájciak meccsébe hazai pályán. A verseny elején ismét Avancini irányított, Flückiger elkövetett a rajtnál egy hibát, így a 15. hely környékéről kezdte meg a felzárkózást, ami hamar sikerült is.

Victor Koretzky – @Bartek Wolinski/RedBull Content Pool

A verseny második felét már Koretzky, Schurter és az “örök második” svájci irányították, a francia bringás támadását követően csak hárman maradtak az élen. Flückiger többször is támadott, volt egy pillanat amikor úgy tűnt sikerül elszakadnia, de Schurter és francia vetélytársa mindig felért.

Férfi XCO dobogó: 4. Hatherly, 2. Schurter, 1. Koretzky, 3. Flückiger, 5. Carod – @Bartek Wolinski/RedBull Content Pool

Az utolsó körben aztán Koretzky hagyta faképnél a két svájcit. Schurter, akárcsak múlt héten, egy merész előzéssel megelőzte honfitársát, így ő lett a második.