Világsztárok között könnyed hazai győzelem a Szlovén Körversenyen

Június 13. és 17. között 9 World Tour csapat részvételével rendezték Szlovénia körversenyét, ahol hiába volt ott sok összetettre esélyes világsztár, mint például Rafal Majka vagy Rigoberto Uran, mégis a hazaiak kedvence Primoz Roglic vihette haza az összetett elsőnek járó zöld trikót.

Fotó: Sportida

Ahogy már írtuk, az első szakasz érintette Magyarországot is, ezért hazánkból jó páran kilátogattak megnézni Cavendish-éket. Túl sok érdemleges nem történt a nap során, kivéve a befutó előtti városi körözést Muraszombaton, ahol a nagy helyezkedésben többen is bukásba keveredtek a nagyok közül. Caleb Evan (Mitchelton-Scott) és Rafal Majka (BORA hansgrohe) is járt, de mivel 3 km-en belül kerültek földre, ezért nem kaptak időhátrányt. A szakaszt végül Simone Consonni (UAE Team Emirates) nyerte, Matteo Pelucchi (BORA – hansgrohe) és Niccolo Bonifazio (Bahrain Merida Pro Cycling Team) előtt.

A pálya szempontjából a második szakasz sem tartogatott túl nagy izgalmakat, mezőnybefutóra tippelt mindenki és így is lett. A sprinten a Team LottoNL-Jumbo versenyzője Dylan Groenewegen győzött, Matteo Pelucchi (BORA – hansgrohe) ismét a második helyet szerezte meg, míg a harmadik az előző nap bukó Caleb Evan (Mitchelton-Scott) lett. A magyar versenyzőkről, Kusztor Péterről és Pelikán Jánosról, még nem ejtettünk szót, pedig ketten is ott voltak a My Bike Stevens csapatából, mindketten a győztessel azonos idővel értek célba a második szakaszon.

A harmadik nap már nem a sprinterekről szólt a szlovén körön, a 176 km hosszú szakasz során két kemény emelkedőt kellett megmásznia a mezőnynek, ráadásul mindkettő a szakasz végén volt található. Az utolsó előtti hegyen Primoz Roglic csapata, a LottoNL-Jumbo, komoly tempót diktált, melynek köszönhetően kevesen tudtak ottmaradni az élmezőnyben és végül Roglic nyerte a hegyihajrát, mellyel a legjobb hegyimenőnek járó kék trikót megszerezte. A lejtőn Matej Mohoric (Bahrain Merida) örült tempóval egy 20 mp-es előnyt harcolt ki magának, de végül ez kevésnek bizonyult, mert az utolsó emelkedőn a Daryl Impey (Mitchelton – Scott), Rigoberto Uran (EF Education First-Drapac p/b Cannondale), Rafal Majka és Primoz Roglic fémjelezte mezőny bedarálta őt. Végül Uran nyerte a szakaszt Impey előtt és őket követte 4 másodperccel Roglic. Az összetettben ezzel Uran átvette az első helyért járó zöld trikót. Ezen a szakaszon Kusztor Péter a 42., Pelikán János pedig a 140. helyen ért célba.

A negyedik szakasz volt az utolsó a szlovén körön, ahol a hegyeken erős összetettmenők időelőnyt szerezhettek, hiszen az utolsó nap már csak egy egyéni időfutam várt a résztvevőkre. Nem véletlenül nevezték a Ljubljana-ból rajtoló szakaszt “az alpesi szakasznak”, annyi szintkülönbséget kellett legyűrnie a mezőnynek. Már az előző napokon is látszott, hogy Primoz Roglic nyerni érkezett a Szlovén körversenyre, ami most a 4. szakaszon is bizonyított, a nap során folyamatosan aktív volt és az utolsó hegyen el tudott menni a többiektől. De mivel nem hegyibefutós volt a szakasz, ezért még 20 km várt rá a célig. Az összetettben esélyesek keményen üldözték Roglic-ot, de a szlovén bringás megcsillantotta időfutammenő képességeit is végül 33 másodperc előnnyel nyerte a szakaszt, mellyel az összetett első helyet is megszerezte. A második helyen Matej Mohoric, a harmadik helyen pedig Rafal Majka ért célba.

Az 5. azaz utolsó szakaszon a szakértők közül Roglic-ra fogadtak a legtöbben, a 21,5 km hosszú sík időfutam neki feküdt a legjobban, nagyon nagy szerencsétlenségnek kellett volna ahhoz történnie, hogy ne ő nyerje meg az összetettet. Az előző napokhoz hasonlóan kitűnő formát mutatott és nagy előnnyel, 27 másodperccel, nyerte a szakaszt, a többi összetettre esélyesnek komoly időt adva. A 2. a szakaszon Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) lett, míg a 3. helyet Josef Černý (Elkov – Author Cycling Team) szerezte meg. Az összetettet is végül Primoz Roglic nyerte, Rigoberto Uran és Matej Mohoric előtt. A magyarok közül Kusztor Péter a 45., míg Pelikán János a 119. helyen végzett.