Tereptriatlon Európa-bajnokság Visegrádon – éremeső a hazai pályán, extrém kalandok a terepen

Ismét tereptriatlon verseny volt Visegrádon! Két év kihagyás után (hiszen 2009-ben terepduatlon volt az árvíz miatt) rangos nemzetközi mezőny állt rajthoz a visegrádi Duna parton – köztük olimpikonok, világbajnokok, ismert színészek és magyar bajnokok.

Tereptriatlon Európa-bajnokság Visegrádon - éremeső a hazai pályán, extrém kalandok a terepen

Az első alkalommal megrendezett visegrádi Tereptriatlon Európa-bajnokságon több aranyérmet szereztek a magyar sportolók, köztük kiemelkedik azonban az U23 világbajnok Poór Brigitta (X2S TEAM) győzelme, hiszen az elit nők között is a 4. helyen ért célba. A verseny legjobbjai a svájci Renata Bucher és a spanyol Victor Manuel Del Corral Morales voltak. A paratriatloinisták első magyar Európa-bajnoki címét Boronkay Péter szerezte meg.

A juniorok versenyével indult a nap, akik egy könnyű, gyors pályán versengtek egymással. Több külföldi szóvá is tette a pálya jellegét, de a versenyt a szigorú nemzetközi szabályok keretei között kellett megrendezni és ebbe nem fért bele a nehéz junior pálya. A versenyt Audric Lambolez (FRA) és Jip Veelenturf (NED) nyerte, de a nőknél ezüstéremnek örülhettünk Király Kinga révén.

Az elit versenyben Magyarországon soha nem látott tempóval és lendülettel indultak a versenyzők – a különleges 22 km hosszú MTB pályát az időjárás is nehezítette, akárcsak a közel 800 m szintemelkedés és a szélsőségesen változatos terepviszonyok. A legjobb kerékpáros idő ezen a szakaszon 53 perc volt – a későbbi győztes spanyol versenyző igazából itt vívta ki a diadalt, bár a közel 8 km hosszú futópályán is a leggyorsabb volt. Ellenfelei között volt a férfi mezőnyben a többszörös olimpikon és világbajnok francia Olivier Marceau, a kétszeres világbajnok angol Richard Stannard vagy a többszörös XTERRA bajnok cseh Karel Zadak.

A nőknél nemcsak Poór Brigi jelentett veszélyt a svájci versenyzőnek, hanem a többszörös világbajnok osztrák Carina Wasle és a francia Marion Lorblanchet. Renata azonban magabiztosan tartalékolni is tudott a befutóra, hiszen a verseny utolsó szakaszán Marion utolérte, a sáros, mocsaras szakaszt együtt gyűrték le, de végül egy hosszú sprinttel Poór Brigi csapattársa szakította át a célszalagot.

A korosztályos versenyben a többszörös magyar bajnok Medgyes Gábor kemény csatában szerte meg az abszolút 2. helyet az olasz Davide Ballabio mögött, a nap legjobb magyar idejével. A mezőny nagyobb gondok nélkül teljesítette a versenyt, a célban a közönség számos magyar sikernek örülhetett.

A magyar Európa-bajnokok és dobogósok felsorolása:

Arany:
U23 – Poór Brigitta (X2S TEAM)
20-24 évesek – Szabó Csilla Kincső (BEAC-Polythlon)
30-34 évesek – Gombos Károly (X2S TEAM)
65-69 évesek – Grőb János
Paratriatlon – Boronkay Péter

Ezüst:
Junior – Király Kinga
20-24 évesek – Margull Dániel (BEAC-Polythlon)
35-39 évesek – Medgyes Gábor
45-49 évesek – Dezső Sándor (X2S TEAM)
65-69 évesek – Szebeni Endre

Bronz:
25-29 évesek – Horváth Zsolt (BEAC-Polythlon)
30-34 évesek – Frank Ádám
40-44 évesek – Bozsó Zoltán
65-69 évesek – Fröchlich Henrik

Az eseményt a nemzetközi versenybírók sikeresnek és követendőnek ítélték meg, a szervezők pedig már a jövő évi kihívásokat tervezik. A versenyt a X2S TEAM szervezte, ahol Magyarországon a legeredményesebb terepsportolók edzenek és érnek el nemzetközi sikereket.  Az EB futam után a MAHFUSZ Országos Bajnokság futói indultak neki a nehéz 13 km-es bajnoki pályának. Az eredményhirdetésből és a versenyzők díjaink átadásában szerepet vállalt Kropkó Péter és Pindroch Csaba, valamint a megjelent nemzetközi versenybírók.

A rendezvény támogatói közül kiemelkedik az Életfa Program, a BIOrganik és a Kona City, hiszen évek óta stabilan szerepelnek a X2S partnerei között, de az EB megszervezésében külön köszönet illeti az STA Travel-t és a Medium Coeli-t . A Jókenyér – Ludwig és Mentesi biztosította a szervezők ellátását jobbnál jobb péksüteményekkel, a visegrádi rendőrség a biztonságot, a nagymarosi evezősök és a Survive a vizirendezvény gördülékeny lebonyolítását – sok önkéntes segítő pedig a rendezvény megvalósulását. Az időmérést Balaton Time Team biztosította.

A X2S versenysorozat 2011-ben még Egerben és Piliscsabán várja a sportág szerelmeseit és azokat is, akik szeretnék kipróbálni az „évezred sportját”, ahogyan egy nemzetközi szponzor értékelte az eseményt.

Fotó: X2S TEAM, Kaposi Zoltán