Specziár sprintben nyerte a Tarján Kupát

Specziár Viktor (CUBE Balaton Team) és Szeghalminé Kenyó Anita (Bringavilág SK) nyerték a 80,1 kilométeres, immáron hetedik alkalommal megrendezett Tarján Kupát. A Salgótarján – Mátraszele – Kazár – Salgótarján körből hármat tett meg a mezőny – hol verőfényes napsütésben, hol zivatarban.

Az Amatőr Kupa 2012-es szezonjának tizenegyedik állomásaként megrendezett VII. Tarján Kupát ismét nem zárta kegyeibe az időjárás, hiszen a verseny előtti éjszaka esőzése újfent sokakat otthon tartott. Ennek legjobb bizonyítéka az előnevezett versenyzők szokásosnál nagyobb arányú elmaradása volt, mindezek ellenére azonban összesen 173-an álltak rajthoz a nógrádi megyeszékhelyen, köztük néhány külföldi versenyzővel is. Az időjárás a verseny ideje alatt sem kímélte a résztvevőket, a második körben mintegy fél órán keresztül igen sűrűn hullott az égi áldás a nyakakba.

Specziár Viktor immáron második alkalommal győzött a Tarján Kupákon (Fotó: Hegedűs Károly)

Az utánpótlás, senior és hobbi kategóriák versenyzői egy kört tettek meg a 26,7 kilométer hosszú, 240 méter szintkülönbséget tartalmazó aszfaltcsíkon. A nőknél abszolútban a Tiszaújvárosban tanuló (és felkészülését végző) Király Kinga állhatott a dobogó tetejére, aki országúti kerékpáros eseményeken továbbra is a Salgótarjáni HKE színeit erősíti, míg a férfiaknál Zathureczky Márk (Bikeexpress SE) volt a leggyorsabb. A szervezők a tavalyi pozitív fogadtatás okán idén is meghirdettek hobbi kategóriákat. A hazai kerékpárosok itt is szépen teljesítettek, hiszen a nők között Kecskés Renáta, míg a férfiaknál Bartkó Zoltán állhatott a dobogó tetejére – mindketten a Salgótarjáni HKE versenyzői.

Az élboly a harmadik körben a vízválasztói tavaknál (Fotó: Bernard László)

A három körös megmérettetés lassú rajtjában Szeghalminé Kenyó Aninát (Bringavilág SK) még el is bizonytalanították a férfi versenytársak, miszerint nem is abban a rajtban kellene indulnia, de aztán a zsűri autóból kapott megnyugtató válasz után már magabiztosan tehette a kereket a mezőnyre. Ez sikerült is, méghozzá egyedüliként, az első kör végén ugyanis már nem volt más női 3-as korosztályú versenyző az – akkor még – egységes élbolyban. Kenyó Anita magabiztosan állhatott a dobogó teteére, mintegy húsz perccel a Derda Tímea (Mátra Biker KHSC) – Epres Kornélia (Bikeexpress SE) duó előtt ért be, utóbbiak között sprint döntött a dobogós helyezésekről.

Bő fél körön át esett, néha pedig ömlött az eső az indulók nyakába (Fotó: Hegedűs Károly)

A férfiaknál lényegében a második kör utolsó harmadáig nem történt semmi, ugyanakkor belülről nézve igen mozgalmas volt a versenynek ezen szakasza is. Több próbálkozás is volt a sík szakaszokon, míg az első kör végén az emelkedőn kétszer is megpróbálták szétrántani a sort, de egyik próbálkozás sem járt komoly sikerrel. A második kör elején elkezdett esni az eső is, ami egy kicsit lehűtötte egyben a kedélyeket is, de aztán a hegy aljához érve a napsütéssel együtt érkezett meg a szökési kedv is. Itt már sikeres volt a tempóváltás, melynek eredményeképpen tíz fő tudott teljesen elszakadni: férfi 4-ből Pelikán (CUBE Balaton Team), Varró Gergely, Varró Bálint és Rózsa Balázs (KSI Schwinn – Csepel SE), férfi 5-ből: Tóth (Salgótarjáni HKE), Juhaniak (PSK Reprogas), férfi 6-ból Makács (TestBike.hu – Pilis CCC), Nagy (Bianchi KE) és Bacsek (ProSit Cycling), a férfi 7-es korcsoportot pedig Specziár Viktor (CUBE Balaton Team) képviselte. Erre a csoportra aztán még néhány fő feltudott kapaszkodni a harmadik kör alatt, de a hegyhez érkezve Rózsa kivételével újfent a már név szerint is említett versenyzők léptek el. A városközpontba együtt érkezett meg a csoport, majd végül Specziár Viktor, Pelikán János, Bacsek Zoltán sorrendben gurultak át a célvonalon 80,1 kilométer 2:01:41 alatti megtétele után. Az időeredmény az eddig lebonyolított Tarján Kupák tekintetében a második leggyorsabb, a győztesek átlagsebessége 39,5 km/h volt.

A női 3-as és a férfi 7-es kategóriák dobogósai - a dobogó tetején pedig egyben a VII. Tarján Kupa abszolút győztesei: Szeghalminé Kenyó Anita és Specziár Viktor

Specizár Viktor immáron második alkalommal győzött a Tarján Kupákon, elmondása szerint ő maga sem tudja kiszámolni, hogy összességében hányadik kerékpáros eseményén járt Salgótarjánban.

– Rögtön az elejétől voltak elmenési kísérletek és a hegyet is meghúzták az éppen elől lévők. A második körben aztán szintén a hegyen szétszakadt a sor, előre kerültünk mintegy tízen. A harmadik kör első felében összezártunk nagyjából szűk húsz főre, aztán végül megint mintegy tíz fő maradt a legvégén. Amikor a harmadik körben a hegyen elléptünk, onnan már biztos volt, hogy ez a sor így hazaér, jó volt a tempó, kevés volt a hátralévő út is. A hegyen nem próbálkoztam, mert úgy gondoltam lefelé vagy a laposon úgyis utolérnének, onnan azért egyedül hosszú lett volna még a vége. Végül 300 méternél indítottam a sprintet és léptem el a sortól – nyilatkozta Specziár a befutó után.

A Salgótarjáni HKE vezetése ezúton is szeretné köszönetét kifejezni a rendezést segítő tagjainak, továbbá Salgótarján Rendőrkapitánysága, a salgótarjáni és kazári Polgárőrség, a Karancs Motoros Baráti Kör, valamint az esemény főtámogatója, Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata felé.