Keirin, avagy szamurájok kerékpáron – 4. rész: a fogadási rendszer

Szamurájok kerékpáron, avagy a japán keirinről szóló sorozatunkban elérkeztünk a fogadásokhoz, ami a keirint övező kultúra szempontjából legalább olyan fontos, mint maga verseny a kerékpáros pályán.

Keirin fogadócédulák

Illés Bálint mesteredző írásain keresztül ezt a távoli, de nagyon színes kerékpáros szakágat szeretnénk bemutatni, amiben decemberben nagydöntőt rendeznek majd. Az eddigiekben történeti áttekintéssel jelentkeztünk, majd a második részben a versenyre és a pályára vonatkozó szabályokat tekintettük át. A harmadik részben a versenyzők és a versenyek rangsorolásáról, kiválasztásáról, kategorizálásáról volt szó, most pedig a fogadási rendszert ismertetjük:

A fogadás nagyon bonyolult szisztéma, és akkor még azt is hozzá kell adni, hogy van egy teljesen kiszámíthatatlan emberi tényező. Minden futam előtt egy táblázat áll a fogadók rendelkezésére, amelyben 14 faktort ismertetnek az indulókról:

keirin_japan_019

1. Általános ismertető, név, azonosító hely, nemzetiségéről, életkor, nemzetiség, versenyéletkor.
  2. Ranglistahelyezés, jelenlegi, és a megelőző időszakról
  3. Teljesítményjellemző, ami a taktikai erősségeiről tájékoztat
  4. Áttétel
  5. Kizárási pontok, szabálytalanságokért az utolsó négy hónapban
  6. Verseny pontszám, mutatja a fejlődést az utolsó négy hónapban.
  7. Egy szám, amely azt mutatja, hogy hányszor végzett az első három helyen.
  8. A győzelmek aránya %-osan az utolsó négy hónapban.
  9. Az első, és második helyen végzett versenyek %-os arányban
  10. Az első 3 helyen %-osan
  11. A győztes taktika, első jel: 1. Vagy 2. helyen végzett spiccről, 2. jel: 1. vagy 2. helyen végzett hátsó pozícióból, 3. jel: 1. vagy 2. helyen végzett a cél előtt kerülve ki a vezetőt, 4. jel, hogy 2. helyen végzett szélárnyékból
  12. Az agresszivitás jellemzője, a robbantások száma alapján.
  13. Egy szám, ami azt mutatja, hogy csengőnél hányszor volt vezető pozícióban.
  14. Egy szám, ami azt jelzi, hogy hányszor volt vezető pozícióban a backsrtech vonalnál.

Ha ezt sikerült feldolgozni, akkor még van egy táblázat az oddsokról, mivel még sohasem jártam lovin, nem mellékelem a táblázatot, már csak az írásjelek miatt sem. Mindezek után dönteni kell, hogy hét fogadási lehetőségből melyiket válasszuk és melyik versenyzőre, versenyzőkre.

• Trifecta*: 1,2,3 helyezett megfelelő sorrendben (1:504)
  • Trió: 1,2,3 bármilyen sorrendben (1:84)
  • Perfecta: 1,2 helyezett megfelelő sorrendben (1:72)
  • Quinella:1,2 helyezett oda-vissza (1:36)
  • Bracket perfecta: 1,2, helyezett a megfelelő sorrendben (1:33)
  • Bracket Quinella:1,2, helyezett bármilyen sorrendben (1:18)
  • Quinella: megjelölni pontosan bármely két kerékpárost, ki lesz az 1, 2, 3 helyen (3:36)

*Az elnevezések japán nyelven kívül eltérőek is lehetnek, és vannak még kisebb tétű fogadások, nagyobb versenyeken Jack spot is megjelenhet.

2012-12-28- án rendezett GP versenyt Keio Weel pályán Yoshihiro Murakami nyerte, és ezzel 100 millió ¥ pénzdíjat is, a legnagyobb nyeremény 84.800¥ volt.

Keirin ogadóirodák

A fogadások kapcsán a versenyzőkkel kapcsolatos vonatkozásokról is szólni kell. Ilyen például a versenyek előtti kollégiumi bezártság. Ez alatt az idő alatt a versenyzők hermetikusan el vannak zárva a külvilágtól, nehogy bármilyen információ kiszivároghasson a fogadók felé. A futambeosztás után teljesen természetes, hogy az idősebb versenyzők megkérdezik a fiatalabbtól, hogy milyen taktikát fog alkalmazni a versenyen, és az sem ritka, hogy más feladatot ajánlanak fel. Ők is ezt csinálták fiatalabb korukban, és a mai fiatalok is vissza fogják kapni ugyanezeket az előjogokat, ha idősebbek lesznek. Felvetődik a kérdés, hogy nem bunda-e az ilyen előzetes feladat leosztás. Azt vallják, hogy nem, hiszen a fogadók minderről semmit sem tudnak, másrészt nem a helyezéseket osztják ki. Elkerülhetetlen, hogy a 3 alap taktikai elemmel megismerkedjünk.

1. Senko: 400-600 métert vállal, ez egy hosszú sprint

2. Makuri: követi a senko versenyzőt(ket) és 200-300 méter sprint marad

3. Oikumi: követi makuri versenyzőt, és 30-100 méter sprint marad

4. Mak: ez nem annyira használt taktika, a második helyről bújik ki a célban

Ezek a taktikák inkább csoportokat jelentenek, ezért tartanak hármat fontosnak, mert a futam 3×3, 9 főből áll. Megeshet az is, hogy egy ilyen 3-as csoportba azonos tartománybéli versenyző kerül, így nagyobb az esélye, hogy érvényesül a taktika, de ha van köztük gyenge pont, akkor tényleg borulhat minden. Előfordulhat, hogy a felvezető félreáll, a mögötte álló első versenyző megindul egy senko-ra, lefutotta a vállalt 600 méterét, de sem a makuri sorból, sem az oikumi sorból sem jön senki, így hát ő nyeri a futamot. Ilyenkor nincs szemrehányás senkitől, de másnapra elvárják tőle, hogy más taktikát válasszon. Mindenesetre a fogadóknak ad valami támpontot a következő versenyre. A nyeremény osztása nem megszokott, de a nyerési lehetőséget megadják, azután vagy tud vele élni a fiatal, vagy nem. Ez a metodikafejlesztő hatású is, és nem lépnek fel ellene.

Az első rész: Keirin, avagy szamurájok kerékpáron: Ismerd meg a japánok által megálmodott pályasportot!

A második rész: Keirin, avagy szamurájok kerékpáron – 2. rész: a versenyre és a pályára vonatkozó szabályok

A harmadik rész: Keirin, avagy szamurájok kerékpáron – 3. rész: versenyzők és versenyek besorolása

Sorozatunk következő részeiben a Japánban működő keirin iskolarendszerről lesz szó, és megosztunk pár történetet európai versenyzőktől, akik szerencsét próbáltak a keirin zárt világában.

Szerző: Illés Bálint; Fotók: Wikipedia